Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FIRMA

MNIEJ ZAMKNIĘTYCH I UPADŁYCH FIRM

Mniej upadłości i mniej zamkniętych firm. Tak wyglądał pierwszy kwartał tego roku w porównaniu z pierwszym kwartałem roku ubiegłego. Wynika z danych rejestru REGON.

Finansowanie firm
Finansowanie firm / Źródło: Adobe

W pierwszym kwartale tego roku działalność gospodarczą zamknęło ponad 19 tys. firm. to o prawie 5 proc. mniej niż przed rokiem.
Z kolei decyzję o upadłości podjęło 100 firm czyli mniej o 18 proc. w porównaniu do pierwszego kwartału 2023 roku.

Polski Instytut Ekonomiczny zwrócił uwagę, że odbicie gospodarcze stopniowo przekłada się na decyzje dot. prowadzenia działalności. „Liczba nowych przedsiębiorstw rośnie. Z kolei skala upadłości i zamykania działalności jest mniejsza niż w ubiegłym roku. W kolejnych miesiącach spodziewamy się utrzymania tej tendencji.

PIE zwrócił uwagę, że według danych z rejestru REGON, w kwietniu zarejestrowano ok. 34 tys. podmiotów gospodarczych. Eksperci zwrócili uwagę, że od początku roku liczba nowych działalności była o 2,5 proc. większa niż w 2023 roku.
Z danych wynika, ze przedsiębiorcy coraz częściej zakładają spółki z o.o.. Od początku roku powstało ich o ponad 10 proc. więcej niż przed rokiem. Z kolei o prawie 3 proc. mniej niż przed rokiem powstało jednoosobowych działalności gospodarczych.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSPORT

Jednym z głównych tematów na europejskich giełdach – obok amerykańskiej kampanii wyborczej jest kurs ikony tanich linii lotniczych. Ryanair znalazł się dzisiaj na imponującym...

DŁUG PUBLICZNY

Mocno rośnie zadłużenie w stosunku do PKB naszego kraju. I zdaniem ekonomistów będziemy zadłużać się coraz bardziej. CZYTAJ TEŻ: WIDMO WIBOROWEGO TSUNAMI NAD BANKAMI...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Mieszkanie we włoszech, albo dom we Włoszech. Jak bezpiecznie kupić nieruchomość nad Tybrem? Radzi Marcin Kwapiński, radca prawny, który jako polsko-włoski prawnik pomaga w...

INNE

Niewykluczone, że tarcze na pra zostaną z nami jeszcze w przyszłym roku. Rozmowy w tej sprawie zapowiedział Andrzej Domański, minister finansów.