Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

POLSKA

MNIEJ KREDYTÓW MIESZKANIOWYCH W I KW

W I kwartale tego roku banki przewidują mniej kredytów mieszkaniowych – to między innymi wynika z opublikowanej ankiety NBP.

MNIEJ KREDYTÓW MIESZKANIOWYCH
FOT. MILLENNIUM

Mniej kredytów mieszkaniowych – ankieta NBP

Banki chcą łagodzić politykę kredytową wobec przedsiębiorców, a zaostrzać wobec gospodarstw domowych w I kwartale tego roku – wynika z ankiety Narodowego Banku Polskiego pt. „Sytuacja na rynku kredytowym”. Z ankiety wynika także, że banki oczekują wzrostu popytu na większość kredytów, z wyjątkiem kredytów mieszkaniowych.

Jeśli chodzi o kredyty dla firm, banki nie planują zmian kryteriów ich udzielania dużym firmom. Dla małych i średnich przedsiębiorców deklarują złagodzenie kryteriów, przy jednoczesnym nieznacznym złagodzeniu części warunków kredytowania. Banki przewidują wzrost popytu na kredyty dla dużych firm i spadek dla sektora MŚP – co ma być spowodowane wzrostem zapotrzebowania na finansowanie majątku obrotowego oraz wzrostem wykorzystania alternatywnych źródeł finansowania.

CZYTAJ TEŻ: CZY MIESZKANIA BĘDĄ TANIEĆ? W STYCZNIU ZAŁAMANIE NA RYNKU KREDYTÓW (ROZMOWA)

Mniej kredytów mieszkaniowych – zaostrzenie polityki dla gospodarstw domowych

Natomiast w przypadku kredytów dla gospodarstw domowych, polityka kredytowa banków zakłada obniżenie wymaganego wkładu własnego, ale przede wszystkim zaostrzenie kryteriów przyznawania kredytów. Argumentem dla zaostrzania polityki jest podnoszenie stóp procentowych i pogorszenie prognoz sytuacji gospodarczej. Jeśli chodzi o popyt na kredyty, banki spodziewają się wyraźnego spadku, między innymi z powodu prognoz sytuacji na rynku mieszkaniowym, zmian w wydatkach konsumenckich i ogólnego pogorszenia sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

MNIEJ KREDYTÓW MIESZKANIOWYCH W I KW

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

CENY

Podwyżki stóp procentowych zaczynają działać. W kwietniu Polacy spłacili więcej kredytów, niż zaciągnęli nowych - wynika z opublikowanych dziś przez NBP danych o podaży...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Aleksandra Bluj jest gościem BIZNES24. W rozmowie z Natalią Gorzelnik opowiadała o różnicach między nowymi wskaźnikami, przedstawionymi do konsultacji w zastępstwie WIBORu.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Wiceminister finansów Artur Soboń o nadchodzących zmianach w CIT w rozmowie z Marcinem Dobrowolskim z BIZNES24.

UE

Wzrost PKB w strefie euro o 5.1% w ujęciu rocznym odnotował Eurostat w pierwszym kwartale tego roku.

%d bloggers like this: