ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: Zajmiemy się teraz polskimi innowacjami, które wychodzą na szerokie, światowe wody. A może właściwie powinienem powiedzieć płyną za wodę? Naszym gościem będzie teraz prezes ML System, Dawid Cycoń. Witam bardzo serdecznie.
DAWID CYCOŃ, ML SYSTEM: Dzień dobry Państwu. Witam Państwa.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
RM: ML System poinformował wczoraj, że podpisał umowę na (proszę mnie poprawić) 2 miliony 900 tysięcy dolarów?
DC: Niecałe trzy miliony dolarów na dostawę szyb przeziernych, które dają prąd w postaci Active Glass i paneli elewacyjnych wyglądających jak kamień, które będą z jednej strony stanowić ocieplenie budynku, z drugiej strony źródło energii OZE dla tego budynku.
RM: No właśnie. I to wszystko popłynie do Stanów, do budynku, który będzie się znajdował w New Jersey. To taka dosyć prestiżowa okolica. Z punktu widzenia jakby całego biznesu, który robicie to nie jest jakiś wielki kontrakt. Na ile jest znaczący z punktu widzenia podbijania rynków innowacyjnymi rozwiązaniami?
DC: A no właśnie. Mamy bardzo trudny produkt, który większość ludzi nie potrafi zrozumieć, jak on działa, nie potrafi wyliczyć korzyści wynikających z zastosowania naszego produktu. Dlatego taki pierwszy pilotaż w Stanach Zjednoczonych, gdzie z jednej strony decyzje podejmuje się bardzo szybko, a z drugiej strony jest to gospodarka, która ma przed sobą dobre perspektywy. Z trzeciej strony gospodarka, która blokuje dostęp do paneli chińskich.
Niedawno Stany Zjednoczone podniosły cła na moduły fotowoltaiczne z Chin z 50 do 100 procent. Dla nas jawi się ten rynek, jako najbardziej perspektywiczny na najbliższe lata. Stąd uważamy, że ten kontrakt jest dość istotny. My rozpoczęliśmy intensywną działalność w Stanach Zjednoczonych około pół roku temu. W lutym wystawiliśmy się na targach w Nowym Jorku i ten budynek jest efektem tych działań.
Oferty, które dzisiaj składamy na rynku Stanów Zjednoczonych, przewyższają sumę ofert we wszystkich pozostałych krajach, łącznie z Polską. Także to też pokazuje, jak to jest rynek perspektywiczny dla nas. Stany Zjednoczone przeżywają też w tej chwili taki okres zmiany funkcji budynków. W Nowym Jorku większość budynków zmienia funkcję z biurowych na budynki apartamentowe.
Tam też efekt pandemii spowodował mniejsze zapotrzebowanie na biura, podobnie zresztą, jak jest w Europie. To powoduje, że przy okazji inwestorzy zmieniając funkcje, poprawiają też efektywność energetyczną budynku i nasz produkt znajduje tam swoje miejsce. Jak wchodziliśmy na rynek w Skandynawii, (a jeszcze dam takie porównanie) pierwszy kontrakt zdobyliśmy dopiero po trzech latach pracy i potem już sukcesywnie zdobywaliśmy coraz silniejszą pozycję na rynku. Tutaj, po około pół roku pracy zdobyliśmy pierwszy kontrakt. W Stanach Zjednoczonych bardzo szybko podejmuje się decyzje. W przeciwieństwie do Europy.
RM: No i Ameryka jest otwarta na innowacje, ale też wciąga tych, którzy innowacje przynoszą w tym sensie, że Amerykanie lubią, jak się robi u nich. Więc pytanie jak za jakiś czas będzie wyglądał ML System. Ale ja mam inne pytanie, które wydaje mi się na dziś dużo bardziej istotne i interesujące:
To jak to jest z tym oknem? Jest szyba, bo ona się składa z dwóch warstw. Pomiędzy nimi mikro nadruk z materiału, który wzbudza się elektrycznie pod wpływem światła, ale to okno jakoś musi być okablowane, żeby było tym ogniwem fotowoltaicznym?
DC: Pan redaktor bardzo uprościł działanie, ale słusznie. Są, są dwie warstwy laminatu. To jest jedna z trzech szyb w oknie i w tych warstwach laminatu są umieszczone dodatkowe warstwy kilkunanometryczne – tak małe, że ich nie widać gołym okiem. Natomiast uczulone bardzo mocno na światło – na długość fali promienia światła słonecznego.
Jak światło pada na ten materiał uczulony wybija elektron, który z kolei należy wyłapać innym materiałem i przesłać do odbiornika poprzez normalne okablowanie. Na razie stosujemy to w elementach stałych, nieotwieranych, żeby nie mieć problemu właśnie z przeprowadzeniem okablowania.
RM: Jasne. A jak wypada sprawność produkcji energii czy efektywność produkcji energii, (żeby tego zbytnio nie komplikować) takiego okna w porównaniu z normalnym ogniwem fotowoltaicznym takim, które zamontujemy np. na dachu gdyby przyjąć, że oba mają mniej więcej podobną wielkość? No, oknom się zdarza być podobnej wielkości.
DC: Sprawność jest około 3-4 krotnie mniejsza, niż z takiego panelu dedykowanego tylko do produkcji energii. Ale trzeba pamiętać, że wydatek w postaci wydatku na nowe okno i tak trzeba ponieść. W związku, z czym dodanie wartości do trochę lepszej szyby zwraca się w przypadku rynku Stanów Zjednoczonych w około rok do trzech lat. Tam mamy jeszcze dodatkowy system wsparcia w postaci zwolnienia podatkowego od wartości nieruchomości. To są bardzo duże kwoty. W europejskich warunkach ten zwrot waha się w tej chwili między 5 a 7 lat.
RM: Czy to ten zwrot, o którym Pan mówi, obejmuje również konieczność zbudowania sieci połączeń elektrycznych na fasadzie tak, żeby te wszystkie okna, jeśli będzie to duży budynek, ze sobą współpracowały?
DC: Tak, obejmuje. Obejmuje również instalację elektryczną. Również falowniki, które zamieniają prąd stały na prąd zmienny i doprowadzają do najbliższej rozdzielni elektrycznej w budynku. Natomiast trzeba pamiętać, że z punktu widzenia ogólnych korzyści, no tu mamy jeszcze dodatkowy efekt, dlatego że nie oddajemy jak prosument nadwyżki do zakładu energetycznego tylko wszystko nam wchłania budynek, więc wartość, którą uzyskujemy w postaci oszczędności jest dużo większa, niż w przypadku klasycznego prosumenta.
RM: Fascynujący świat nowych rozwiązań technologicznych. Dawid Cycoń, prezes ML System. Dziękuję bardzo serdecznie. Trzymamy kciuki za powodzenie.
Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Kup dostęp online do telewizji BIZNES24
Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV