Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

ML SYSTEM SZTURMUJE USA (ROZMOWA)

O innowacyjnych rozwiązaniach ML System, które zostaną wykorzystane w USA rozmawiał Roman Młodkowski z BIZNES24 z Dawidem Cyconiem, prezesem ML System.

ML SYSTEM SZTURMUJE USA (ROZMOWA)
Dawid Cycoń, prezes ML System

ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: Zajmiemy się teraz polskimi innowacjami, które wychodzą na szerokie, światowe wody. A może właściwie powinienem powiedzieć płyną za wodę? Naszym gościem będzie teraz prezes ML System, Dawid Cycoń. Witam bardzo serdecznie.

DAWID CYCOŃ, ML SYSTEM: Dzień dobry Państwu. Witam Państwa.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


RM: ML System poinformował wczoraj, że podpisał umowę na (proszę mnie poprawić) 2 miliony 900 tysięcy dolarów?

DC: Niecałe trzy miliony dolarów na dostawę szyb przeziernych, które dają prąd w postaci Active Glass i paneli elewacyjnych wyglądających jak kamień, które będą z jednej strony stanowić ocieplenie budynku, z drugiej strony źródło energii OZE dla tego budynku.

RM: No właśnie. I to wszystko popłynie do Stanów, do budynku, który będzie się znajdował w New Jersey. To taka dosyć prestiżowa okolica. Z punktu widzenia jakby całego biznesu, który robicie to nie jest jakiś wielki kontrakt. Na ile jest znaczący z punktu widzenia podbijania rynków innowacyjnymi rozwiązaniami?

DC: A no właśnie. Mamy bardzo trudny produkt, który większość ludzi nie potrafi zrozumieć, jak on działa, nie potrafi wyliczyć korzyści wynikających z zastosowania naszego produktu. Dlatego taki pierwszy pilotaż w Stanach Zjednoczonych, gdzie z jednej strony decyzje podejmuje się bardzo szybko, a z drugiej strony jest to gospodarka, która ma przed sobą dobre perspektywy. Z trzeciej strony gospodarka, która blokuje dostęp do paneli chińskich.

Niedawno Stany Zjednoczone podniosły cła na moduły fotowoltaiczne z Chin z 50 do 100 procent. Dla nas jawi się ten rynek, jako najbardziej perspektywiczny na najbliższe lata. Stąd uważamy, że ten kontrakt jest dość istotny. My rozpoczęliśmy intensywną działalność w Stanach Zjednoczonych około pół roku temu. W lutym wystawiliśmy się na targach w Nowym Jorku i ten budynek jest efektem tych działań.

Oferty, które dzisiaj składamy na rynku Stanów Zjednoczonych, przewyższają sumę ofert we wszystkich pozostałych krajach, łącznie z Polską. Także to też pokazuje, jak to jest rynek perspektywiczny dla nas. Stany Zjednoczone przeżywają też w tej chwili taki okres zmiany funkcji budynków. W Nowym Jorku większość budynków zmienia funkcję z biurowych na budynki apartamentowe.

Tam też efekt pandemii spowodował mniejsze zapotrzebowanie na biura, podobnie zresztą, jak jest w Europie. To powoduje, że przy okazji inwestorzy zmieniając funkcje, poprawiają też efektywność energetyczną budynku i nasz produkt znajduje tam swoje miejsce. Jak wchodziliśmy na rynek w Skandynawii, (a jeszcze dam takie porównanie) pierwszy kontrakt zdobyliśmy dopiero po trzech latach pracy i potem już sukcesywnie zdobywaliśmy coraz silniejszą pozycję na rynku. Tutaj, po około pół roku pracy zdobyliśmy pierwszy kontrakt. W Stanach Zjednoczonych bardzo szybko podejmuje się decyzje. W przeciwieństwie do Europy.

RM: No i Ameryka jest otwarta na innowacje, ale też wciąga tych, którzy innowacje przynoszą w tym sensie, że Amerykanie lubią, jak się robi u nich. Więc pytanie jak za jakiś czas będzie wyglądał ML System. Ale ja mam inne pytanie, które wydaje mi się na dziś dużo bardziej istotne i interesujące:

To jak to jest z tym oknem? Jest szyba, bo ona się składa z dwóch warstw. Pomiędzy nimi mikro nadruk z materiału, który wzbudza się elektrycznie pod wpływem światła, ale to okno jakoś musi być okablowane, żeby było tym ogniwem fotowoltaicznym?

DC: Pan redaktor bardzo uprościł działanie, ale słusznie. Są, są dwie warstwy laminatu. To jest jedna z trzech szyb w oknie i w tych warstwach laminatu są umieszczone dodatkowe warstwy kilkunanometryczne – tak małe, że ich nie widać gołym okiem. Natomiast uczulone bardzo mocno na światło – na długość fali promienia światła słonecznego.

Jak światło pada na ten materiał uczulony wybija elektron, który z kolei należy wyłapać innym materiałem i przesłać do odbiornika poprzez normalne okablowanie. Na razie stosujemy to w elementach stałych, nieotwieranych, żeby nie mieć problemu właśnie z przeprowadzeniem okablowania.

RM: Jasne. A jak wypada sprawność produkcji energii czy efektywność produkcji energii, (żeby tego zbytnio nie komplikować) takiego okna w porównaniu z normalnym ogniwem fotowoltaicznym takim, które zamontujemy np. na dachu gdyby przyjąć, że oba mają mniej więcej podobną wielkość? No, oknom się zdarza być podobnej wielkości.

ML SYSTEM SZTURMUJE USA (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

DC: Sprawność jest około 3-4 krotnie mniejsza, niż z takiego panelu dedykowanego tylko do produkcji energii. Ale trzeba pamiętać, że wydatek w postaci wydatku na nowe okno i tak trzeba ponieść. W związku, z czym dodanie wartości do trochę lepszej szyby zwraca się w przypadku rynku Stanów Zjednoczonych w około rok do trzech lat. Tam mamy jeszcze dodatkowy system wsparcia w postaci zwolnienia podatkowego od wartości nieruchomości. To są bardzo duże kwoty. W europejskich warunkach ten zwrot waha się w tej chwili między 5 a 7 lat.

RM: Czy to ten zwrot, o którym Pan mówi, obejmuje również konieczność zbudowania sieci połączeń elektrycznych na fasadzie tak, żeby te wszystkie okna, jeśli będzie to duży budynek, ze sobą współpracowały?

DC: Tak, obejmuje. Obejmuje również instalację elektryczną. Również falowniki, które zamieniają prąd stały na prąd zmienny i doprowadzają do najbliższej rozdzielni elektrycznej w budynku. Natomiast trzeba pamiętać, że z punktu widzenia ogólnych korzyści, no tu mamy jeszcze dodatkowy efekt, dlatego że nie oddajemy jak prosument nadwyżki do zakładu energetycznego tylko wszystko nam wchłania budynek, więc wartość, którą uzyskujemy w postaci oszczędności jest dużo większa, niż w przypadku klasycznego prosumenta.

RM: Fascynujący świat nowych rozwiązań technologicznych. Dawid Cycoń, prezes ML System. Dziękuję bardzo serdecznie. Trzymamy kciuki za powodzenie.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

ML SYSTEM SZTURMUJE USA (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

GPW

Green Zebras, spółka technologiczna specjalizująca się w pozyskiwaniu substancji aktywnych pochodzenia naturalnego i produkcji wysokiej jakości ekstraktów, zadebiutowała na NewConnect. Podczas otwarcia notowań wartość...

WYNIKI

To będzie 6 kwartał z rzędu kiedy sukcesywnie spadają zarówno przychody jak i zyski Ot logistics.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jak kontrole graniczne wpływają na branżę transportową rozmawiał Roman Młodkowski z BIZNES24 z Anną Brzezińską-Rybicką, prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników w Polsce.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O rosnących kosztach pracy i wpływie wzrostu wynagrodzeń na przedsiębiorców rozmawiał Roman Młodkowski z BIZNES24 z Krzysztofem Inglotem, założycielem firmy Personnel Service.