Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

USA

MINUTKI FED: ZWOLENNICY ŁAGODZENIA ZYSKUJĄ PRZEWAGĘ (ZOBACZ KOMUNIKAT)

Minutki Fed pokazują, że zwolennicy łagodzenia kursu polityki monetarnej zyskują przewagę w Federalnym Komitecie Otwartego Rynku.

FED KOŃCZY SERIĘ PODWYŻEK

Fed podzielony w kwestii dalszych podwyżek stóp. Tak wynika z odtajniego w czwartek równo o 20-stej zapisu dyskusji z majowego posiedzenia, w czasie którego członkowie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku podnieśli stopy w USA o ćwierć punktu procentowego.

Chociaż sama decyzja zapadła jednogłośnie – to głosy dotyczące przyszłości są coraz bardziej podzielone z wyraźnym zwrotem w kierunku mniej agresywnej polityce monetarnej w USA.

CZYTAJ TEŻ: INFLACJA NA WYSPACH SPADA ALE WOLNIEJ

Pierwszym sukcesem frakcji zwolenników wstrzymania podwyżek było wykreślenie z komunikatu czytanego po posiedzeniu przez przewodniczącego Fed Jerome’a Powella słów o tym, że “potrzebne może być dodatkowe zacieśnienie polityki monetarnej”, które było obecne w komunikacie przez szereg poprzednich miesięcy.
W opisie dyskusji czytamy m.in., że uczestnicy spotkania wyrażali niepewność co do tego jak głębokie zaostrzenie polityki monetarnej jest obecnie wskazane.

Opis wskazuje, że “niektórzy” członkowie FOMC twierdzą, że proces obniżania inflacji przebiega zbyt powoli i potrzebne są dalsze podwyżki stóp. Ale jednocześnie “kilku” – “several” – jak to określili autorzy opisu – członków Fed podkreślali zauważalne spowolnienie gospodarcze.

Komunikat nie wskazuje ile osób liczyła grupa “niektórych”, a ile grupa “kilku” członków komitetu. Ale w języku Fed “kilku” oznacza zwykle większą liczbę, niż “niektórzy”, z czego można wnioskować, że przewagę w czasie dyskusji zyskali zwolennicy łagodniejszej polityki monetarnej.

MINUTKI FED: ZWOLENNICY ŁAGODZENIA ZYSKUJĄ PRZEWAGĘ (ZOBACZ KOMUNIKAT)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

USA

12 grudnia poznamy odczyt amerykańskiej inflacji konsumenckiej za listopad, a już teraz wiemy, że jeden z członków komitetu otwartego rynku zarzeka się, że jeśli...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wynikach spółki Amica rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Michałem Rakowskim, wiceprezesem Amica S.A.

USA

Dziś inwestorzy oczekują na raport o oczekiwaniach inflacyjnych amerykanów. Wczorajszą sesję zamknęliśmy spadkami głównych indeksów. Gośćmi zamknięcia handlu na Wall Street byli przedstawiciele spółki...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O cenach surowców rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Dorotą Sierakowską, analityczką biura Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska.

%d bloggers like this: