Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

RYNKI

MINUTKI FED POPCHNĘŁY GIEŁDY W GÓRĘ. SŁABSZE PODWYŻKI STÓP W USA NA HORYZONCIE

Minutki Fed popchnęły giełdy w górę. Słabsze podwyżki stóp w USA na horyzoncie. Opublikowany równo o 20-stej protokół z listopadowego posiedzenia – potwierdza to, czego rynek się spodziewał. Indeksy w USA na publikację tzw. „minutek” zareagowały wzrostami.

Konferencja Fed na żywo po polsku w telewizji BIZNES24
Konferencja Fed na żywo po polsku w telewizji BIZNES24

Z opisu dyskusji wynika, że członkowie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku chcą spowolnić tempo wzrostu stóp w USA – żeby mieć czas na ocenę stanu gospodarki po serii szybkich podwyżek. Ale – i to raczej zła wiadomość – wśród członków FOMC nie ma przekonania, że udało się pokonać inflację.

CZYTAJ TEŻ: ALUMETAL MA UMOWĘ Z TESLĄ

Na spowolnienie tempa podwyżek wpływ mają bardziej obawy o tempo spadku koniunktury gospodarczej w USA. Potwierdzeniem tych obaw mogą być dzisiejsze – choć 2 listopada, kiedy odbyło się posiedzenie – oczywiście nieznane – tygodniowe dane o liczbie nowych wniosków o zasiłek. Prawie ćwierć miliona nowych wniosków to poziom najwyższy od pierwszej połowy września.

CZYTAJ TEŻ: ENEA Z MILIONAMI ZYSKU, TAURON Z MILIONAMI STRATY

Rynek obecnie spodziewa się, że Fed w grudniu 7 raz z rzędu podniesie stopy – ale o 50, a nie o 75 punktów bazowych. Główna stopa Fed będzie się wówczas kształtować w zakresie od 4.25 do 4.5 procent.


Najbliższe decyzyjne posiedzenie Fed dokładnie za 3 tygodnie – w środę, 14 grudnia. Konferencję Jerome’a Powella po posiedzeniu zobaczą Państwo oczywiście – po polsku – tylko w telewizji BIZNES24.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV