Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES I POLITYKA

MINISTER KOŚCIŃSKI PODAŁ SIĘ DO DYMISJI

Minister Finansów Tadeusz Kościński podał się do dymisji – poinformowała rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska.

Polski Ład podniesie koszty wynagrodzeń
BYŁY MINISTER FINANSÓW TADEUSZ KOŚCIŃSKI / FOT. MF

Minister Kościński podał się do dymisji – efekt bałaganu w Polskim Ładzie

Dymisja ministra Tadeusza Kościńskiego była spodziewana od co najmniej połowy ubiegłego tygodnia, gdy najpierw prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział personalne skutki bałaganu we wprowadzaniu Polskiego Ładu, a następnie to samo powtórzył premier Mateusz Morawiecki.

Odcięcie się od fatalnego sposoby wprowadzania Polskiego Ładu było tym ważniejsze dla premiera Mateusza Morawieckiego, że od czerwca 2021 to właśnie on był twarzą zmian w systemie podatkowym nazwanym Polskim Ładem.

Rząd utrzymywał, że zmiany są korzystne dla niemal 80 procent podatników, którzy m.in. dzięki podniesieniu do 30 tys. złotych kwoty wolnej od podatku mieli płacić niższy podatek.

Koszty wyższej kwoty wolnej ponoszą natomiast m.in. przedsiębiorcy, których składkę zdrowotną zrównano ze składką osób pracujących na etacie.

CZYTAJ TEŻ: CO NAPRAWIĆ W POLSKIM ŁADZIE, ŻEBY ULŻYĆ PRZEDSIĘBIORCOM? ROZMOWA Z PRAWNIKIEM

Kluczowe problemy z Polskim Ładem wynikały jednak nie z innego – niż do końca 2021 roku – sposobu rozłożenia ciężarów podatkowych wśród podatników. Ale z niejasnych i wewnętrznie sprzecznych przepisów, które rząd Mateusza Morawieckiego przeforsował w Sejmie. A których przygotowanie należało do Ministerstwa Finansów.

Wiceminister Jan Sarnowski też straci stanowisko?

Wśród osób, które wkrótce mogą stracić stanowisko w Ministerstwie Finansów wymieniany jest również zastępca Tadeusza Kościńskiego – wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Tymczasowo Ministerstwem Finansów bezpośrednio zarządzał będzie premier Mateusz Morawiecki.


MINISTER KOŚCIŃSKI PODAŁ SIĘ DO DYMISJI

Dymisja Tadeusza Kościńskiego jest klasycznym przypadkiem wyrzucenia z pracy project managera, który otrzymał do zrealizowania projekt nie do zrealizowania w oczekiwanym przez sponsora czasie. I to nawet sponsora, który – w odróżnieniu od większości sponsorów projektów na świecie – posiada to, co prawnicy nazywają imperium. Czyli możliwość jednostronnego kształtowania sytuacji prawnej drugiej strony. Tak, jak nie udawało się zmusić warunków drogowych, żeby dostosowały się do prędkości rozwijanej przez rządowe kolumny – tak nie udało się również dostosować rzeczywistości do pobożnych życzeń Mateusza Morawieckiego i Jarosława Kaczyńskiego.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

MINISTER KOŚCIŃSKI PODAŁ SIĘ DO DYMISJI

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

Magdalena Rzeczkowska, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów i szefowa Krajowej Administracji Skarbowej, zostanie ministrem finansów - zapowiedział premier.

POLSKA

Rząd proponuje obniżkę podatków. Tym razem naprawdę. Ale obniżkę w stosunku do podwyżki, którą m.in. przedsiębiorcom zafundował w ramach Polskiego Ładu.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Zmiana formy opodatkowania – kiedy skala podatkowa, podatek liniowy lub ryczałt? Termin mija już w poniedziałek

FIRMA

Ostatni dzień na zmianę podatku. W tym roku naprawdę warto sprawdzić jaki typ PITu pozwoli nam legalnie płacić najniższy możliwy podatek - bo Polski...

%d bloggers like this: