Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

ENERGETYKA

MINISTER CZARNECKA TOPI ENERGETYKĘ NA GPW

CZARNECKA TOPI ENERGETYKĘ
foto: pixabay.com

Nie będzie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, będzie za to powiązanie kopalń ze spółkami energetycznymi. Taki pomysł na polskie górnictwo ma prof. Marzena Czarnecka.

Minister w wywiadzie dla dziennika „Rzeczpospolita” powiedziała, że utworzenie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego – polegało tylko po to, aby banki mogły sfinansować projekty zazielenienia miksów energetycznych spółek energetycznych. Według niej pomysł rządu PiS nie rozwiązywał problemu aktywów węglowych a jedynie przerzucał je ze spółek energetycznych na barki podatników.

CZYTAJ TEŻ: WAKACJE KREDYTOWE BĘDĄ PÓŹNIEJ

Zamiast NABE Czarnecka proponuje powiązanie elektrowni węglowych z kopalniami. Szefowa resortu przemysłu zdradziła, że skarb państwa nie wykupi od Enei udziałów w kopalni Bogdanka. Czarnecka nie powiedziała, jakie kopalnie zostaną przy PGE i Tauronie. Zastrzegła, że obecnie trwają analizy, który mają dać odpowiedź na ten temat.

Minister potwierdziła wstrzymanie importu węgla przez spółki w których udział ma skarb państwa. Kupowały one surowiec, której w dużej mierze trafiał później do elektrowni. Węgiel zza granicy nie zniknie jednak z dnia na dzień. Minister zapowiedziała, że obowiązujące kontrakty zostaną dotrzymane a spółki nie będą kupowały dodatkowych wolumenów dzięki temu import wygaśnie.

Szefowa resortu przemysłu zapewniła, że nie będzie żadnego przyspieszenia wygaszania kopalń. Według niej zamykane będą tylko te w których wyczerpią się złoża.

Dbasz o swoje pieniądze? Nie przegap informacji ważnych dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

MINISTER CZARNECKA TOPI ENERGETYKĘ NA GPW

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O planowanych dopłatach do zakupu samochodów elektrycznych w tym również używanych, rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Maciejem Gisem z Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co zmieni reforma rynku bilansującego i jak może poprawić wyceny energii elektrycznej, rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Maciejem Wapińskim z PSE

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym ile kosztuje utrzymanie Spodka i jakie są koszty największych konferencji rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Wojciechem Kuśpikiem, prezesem Polskiego Towarzystwa Wspierania...

INNE

Gdański port unieważnił postępowanie na hub w którym ma przeładowywane być m.in zboże. Spółka nie podała przyczyn anulowania postępowania.