Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FIRMA

MOŻLIWE OGRANICZENIE EKSPORTU DREWNA (MINISTER SIARKA)

Wprowadzenie ograniczeń w eksporcie drewna jak np. zakaz wywozu całych kłód jest całkiem możliwy – powiedział PAP wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka.

MOŻLIWE OGRANICZENIE EKSPORTU DREWNA (MINISTER SIARKA)

Wiceminister podkreślił, że Lasy Państwowe nie eksportują drewna; robią to firmy, które skupują je od leśników.

Ministerstwo zapowiada, że w ślad za postulatami branży, a także Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w 2022 roku więcej drewna trafi na aukcje.

W ostatnim czasie branża drzewna skarży się na wysokie ceny surowca, które – jej zdaniem – są windowane w górę m.in. poprzez wywóz surowca z kraju, którego późnej brakuje na miejscu.

Zdaniem Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego, w ostatnich latach z Polski wyeksportowano ok. 15 mln m sześc. drewna, a tylko w 2020 roku mogło to być ok. 4 mln m sześc. drewna – czyli ok. 10 proc. tego, co trafiło na rynek.

Przedstawiciele branży zwracają uwagę, że rosnący eksport polskiego drewna wynika m.in. z bardzo dużego zapotrzebowania na surowiec w USA i w Chinach.

Siarka poinformował, że przedsiębiorcy mogą spodziewać się kontroli leśników czy UOKiK.


Inwestujesz? Interesujesz się rynkiem? Nie przegap!

Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Oglądaj na platformach cyfrowych i w sieciach kablowych – albo wykup dostęp przez Internet na BIZNES24.TV za 9.99 zł miesięcznie (albo 99 zł rocznie).


MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Ceny drewna 2022? Branża obawia się powtórki z 2021 roku Ceny tarcicy już rosną – mówi w BIZNES24 Rafał Szefler, dyrektor Polskiej Izby Gospodarczej...

CENY

Gazprom wezwał Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo do arbitrażu. Rosyjska spółka chce zmiany ceny gazu w kontrakcie jamalskim. PGNIG nie widzi do tego podstaw.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Podwyżki cen w Polsce to główny temat rozmowy Romana Młodkowskiego z Andrzejem Kubisiakiem, wicedyrektorem Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Dlaczego gaz tak drożeje, skoro PGNiG kupuje większość według długoterminowego kontraktu jamalskiego – pyta w BIZNES24 prof. Grażyna Ancyparowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej, zszokowana...