Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

POLSKA

MIN. SEMENIUK W BIZNES24: WSPARCIE DO FIRM OBJĘTYCH LOCKDOWNEM PRAWIE GOTOWE

MIN. SEMENIUK W BIZNES24: WSPARCIE DO FIRM OBJĘTYCH LOCKDOWNEM PRAWIE GOTOWE


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

MIN. SEMENIUK W BIZNES24: WSPARCIE DO FIRM OBJĘTYCH LOCKDOWNEM PRAWIE GOTOWE

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Naszym gościem jest Olga Semeniuk – wiceminister rozwoju i technologii. Dzień dobry Pani minister.

OLGA SEMENIUK, WICEMINSTER ROZWOJU I TECHNOLOGII: Dzień dobry panie redaktorze dzień dobry Państwu.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Na jakie wsparcie mogą liczyć przedsiębiorcy z branż objętych lockdownem, tym przymusowym?

OS: Pełnym lockdownem oczywiście objęte są „kody PKD” związane z klubami tanecznymi, dyskotekami. I tutaj faktycznie ten program wprowadzamy od 15 grudnia do odwołania, choć mam nadzieję, że będzie to około miesiąca takiego pełnego lockdownu.

I tutaj mamy trzy instrumenty wsparcia: rozporządzenie przygotowywane przez nasz resort jest już gotowe do wdrożenia – w tym tygodniu ostatnie szlify, to są trzy instrumenty wspierające, czyli: ZUS, postojowe i mikrodotacja bezzwrotna dla przedsiębiorców. To są instrumenty, które wykorzystujemy z poprzednich tarcz. Cieszyły się największą popularnością- stąd będą skierowane do przedsiębiorców.

MD: A jak… Co z kolejnymi branżami? Tymi, które nie są objęte tym przymusowym lockdownem? Ale w jakiś sposób nakazujecie im zmniejszenie zakresu działalności nawet o dwie trzecie, w zasadzie?

OS: Panie redaktorze to nieprawda, że nakazujemy zmniejszenie efektywności gospodarczej, czy liczebności. Wprowadzamy ultimatum związane z osobami zaszczepionymi i niezaszczepionymi. Ta sekwencja procentowa to 30 do 70 procent. Robimy to wszystko oczywiście w ramach obłożenia w szpitalach i też stanu i prognoz epidemiologicznych.

Natomiast to nie jest tak, że wprowadzamy jakikolwiek lockdown gospodarczy. Po prostu: procentowo wygląda to 70 do 30%- 70% osób zaszczepionych, 30% osób niezaszczepionych. Więc tutaj nie ma również podstawy do tego, aby świadczenia, czy trzy dodatkowe instrumenty wspierające skierować do przedsiębiorców.

OLGA SEMENIUK – ROZMOWY Z PRZEDSIĘBIORCAMI

MD: Będziecie rozmawiać z takimi przedsiębiorcami, którzy w zasadzie jawnie wypowiadają posłuszeństwo względem płacenia danin publicznych?

OS: Panie redaktorze. My rozmawiamy ze wszystkimi przedsiębiorcami, którzy do nas się zwracają. I również apelujemy i oczekujemy pełnej uczciwości. Bo jako rząd jesteśmy uczciwi i staramy się tutaj podchodzić naprawdę kompleksowo do wielu problemów i wielu wątków, które pojawiają się w wielu kilkudziesięciu branżach- bo to nie jest tak, że to jest kilka, czy kilkanaście tylko kilkadziesiąt branż.

Rozmawiamy o możliwych wariantach. Ale tak jak powiedziałam: dzisiaj w pełnym lockdownie znajdują się kluby taneczne i dyskoteki. Tutaj od tego 15 grudnia jeżeli, w momencie wprowadzenia tych restrykcji będziemy kierować do nich te trzy instrumenty wspierające na kwotę około kilkudziesięciu milionów złotych. Bo to też należy powiedzieć: to są trzy kody PKD główne, wiodące- na kilkadziesiąt milionów złotych wsparcia na miesiąc.

CZYTAJ TEŻ: DLACZEGO GAZ TAK DROŻEJE – PYTA PROF. ANCYPAROWICZ. CZŁONKINI RPP ZSZKOWANA SKALĄ PODWYŻEK

MD: Pani minister. W ubiegłym tygodniu Adam Abramowicz – rzecznik małych i średnich przedsiębiorców mówił na naszej antenie, że przedsiębiorcy, którzy nie mogli prowadzić działalności w poprzednim lockdownie nadal nie otrzymali rekompensat za maj i czerwiec. Czy zna Pani tę sprawę? I czy mają oni szansę na otrzymanie tych rekompensat?

OS: Oczywiście, że znam ten wątek. Jest to projekt rozporządzenia, który pojawił się jeszcze za czasów urzędowania tutaj w ministerstwie pana premiera Jarosława Gowina- był to projekt rozporządzenia bardziej osłonowy, pomimo funkcjonującego trybu i życia gospodarczego- bo to nie były branże, które były w pełnym lockdownie. A proszę pamiętać, że staramy się aby te środki finansowe, które już na dzień dzisiejszy poszły na skalę ponad 230 miliardów złotych do przedsiębiorców jednak były kierowane do tych którzy są w pełnym lockdownie.

Maj i czerwiec to był okres i czas otwarcia, to nie był okres pełnego lockdownu, stąd nie ma dzisiaj decyzji kierunkowej o tym, aby te środki finansowe były wydane przedsiębiorcom. Ja o tym rozmawiałam również z rzecznikiem wielokrotnie i wielokrotnie było to tłumaczone zarówno przeze mnie, jak i przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów- stąd zdziwienie, że pan minister tego nie rozumie.

OLGA SEMENIUK – ZATRUDNIENIE

MD: Pani minister, no i wreszcie pytanie jeszcze o zatrudnionych: tak patrzę, bo dzisiaj spłynęły dane o tym, że liczba cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS na koniec listopada wyniosła 888 tysięcy. Rok temu było to 725 tysięcy. Bardzo ładna liczba- rekordowa, z tego co widzę również po tabeli. Jednocześnie przedsiębiorcy informują, że jest coraz większy problem z pracownikami – mamy bezrobocie na bardzo niskim poziomie, ono w zasadzie już jest na poziomie sprzed pandemii. I te osoby, które są bezrobotne to bardzo ciężko je będzie zaktywizować do pracy.

Czy w Polsce, czy w ministerstwie prowadzony jest są prace na temat polityki migracyjnej, która pozwoliłaby ściągać ludzi z zagranicy szerszym nieco strumieniem do pracy?

OS: Polityka migracyjna i zatrudnienia obcokrajowców to jest głównie domena Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Natomiast na pewno u nas w resorcie od kilku tygodni prowadzone są prace nad analizą branż, w których mamy deficyty pracownika. I tutaj do tego również przygotowujemy programy stażowe, jak również rozwój zawodowy i szkolenia zawodowe dla pracowników i dla młodocianych uczniów.

O czym przez ostatnie dwa lata bardzo głośno, intensywnie rozmawiam zarówno z przedsiębiorcami z sektora małych i średnich firm, jako pełnomocnik rządu do tego sektora, ale również z Ministerstwem Edukacji Narodowej; chcielibyśmy przygotować program, tak naprawdę szkoleń ale również przygotowania zawodowego, szczególnie w tych dziedzinach, w których widzimy deficyty, a dzisiaj możemy zdiagnozować, że te deficyty występują w budownictwie, w telekomunikacji, w komunikacji- tutaj chcielibyśmy się na tym skupić.

MD: Bardzo dziękuję. Naszym gościem była Olga Semeniuk – wiceminister rozwoju i technologii. Dziękuję bardzo, dobrego dnia.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

MIN. SEMENIUK W BIZNES24: WSPARCIE DO FIRM OBJĘTYCH LOCKDOWNEM PRAWIE GOTOWE

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

COVID

COVID zabił w ciągu dwóch lat co pięćsetnego człowieka. WHO przedstawiło swoje szacunku ponad dwukrotnie przekraczające oficjalne rządowe dane o zgonach spowodowanych pandemią.

ŚWIAT

Premier Izraela zapowiedział koniec obowiązywania paszportów covidowych jeszcze w lutym.

COVID

Koniec covidowych ograniczeń w Szwecji. Rząd w Sztokholmie zdecydował, że przestaną obowiązywać dziś o północy.

FIRMA

Milion osób na kwarantannie - to więcej, niż na bezrobociu. Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś, że liczba osób, które nie mogą wychodzić z domu przekroczyła...

%d bloggers like this: