Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

MILION OSÓB NA KWARANTANNIE. WIĘCEJ, NIŻ NA BEZROBOCIU

Powiązane artykuły:

Milion osób na kwarantannie to o ponad 100 tysięcy więcej, niż osób zarejestrowanych jako bezrobotne. W środę Główny Urząd Statystyczny podał, że osób zarejestrowanych jako bezrobotne na koniec grudnia było w Polsce 895 tysięcy.

MILION OSÓB NA KWARANTANNIE
MILION OSÓB NA KWARANTANNIE – WIĘCEJ, NIŻ NA BEZROBOCIU

Oczywiście wśród osób na kwarantannie jest też sporo takich, które nie chodzą do pracy- nawet gdy nie są chore – bo np. nie mają jeszcze 18 lat albo są już emerytami. Ale porównanie tych dwóch wartości – emerytury i stopy bezrobocia – pokazuje jak ogromna fala zakażeń i problemów związanych z koronawirusem przetacza się właśnie przez Polskę.

Kwarantanna 7 dni – dla kogo?

Rząd spodziewając się drastycznego wzrostu liczby osób na kwarantannie skrócił jej czas z dziesięciu do siedmiu dni. Ale uwaga – to skrócenie nie dotyczy wszystkich osób, które znalazły się na kwarantannie, nie dotyczy też Polaków znajdujących się w izolacji domowej.

Kwarantanna 7 dni – takie zasady obowiązują od wtorku, 25 stycznia. Ale izolacja nadal 10 dni. Czym się różni kwarantanna od izolacji?

Kwarantanna skrócona do 7 dni – rozporządzenie Ministra Zdrowia, które zmienia okres kwarantanny wchodzi w życie o północy z poniedziałku na wtorek.

Rozporządzenie skracające terminy kwarantanny opublikowane zostało w Dzienniku Ustaw w poniedziałek – niestety jedynie w postaci tekstu zmieniającego rozporządzenie sprzed niemal roku. Żeby odczytać co oznaczają zmiany – trzeba sięgnąć do rozporządzenia z 25 lutego 2021 roku.

Ustęp trzeci paragrafu siódmego tego rozporządzenia dotyczy kwarantanny po kontakcie. Czyli takiej sytuacji, w której ktoś zetknął się z osobą u której stwierdzono COVID-19, ale sam nie zachorował.

Ważne – do okresu kwarantanny nie wlicza się dnia, w którym zetknęliśmy się z osobą zakażoną. Czyli jeśli np. kontakt nastąpił we wtorek – pierwszym dniem wliczanym do siedmiodniowego terminu jest środa. Kwarantanna zakończy się zatem w kolejny wtorek o 24:00.

CZYTAJ TEŻ: PANIKA NA GIEŁDACH. W WARSZAWIE NAJGORSZA OD JESIENI 2020

Ustęp piąty paragrafu siódmego mówi natomiast o sytuacji, w której otrzymaliśmy skierowanie na test wykrywający koronawirusa. Od chwili wystawienia skierowania obowiązuje nas kwarantanna. Jeśli test wypadnie negatywnie – kwarantanna się kończy. Jeśli pozytywnie – rozpoczyna się okres izolacji. Jeśli w ogóle nie wykonamy testu – kwarantanna kończy się po 7 dniach od pierwszego dnia po wystawieniu skierowania. Czyli jeśli otrzymamy je we wtorek – termin liczy się od środy, zatem ponownie kwarantanna zakończy się we wtorek o północy.

Czym się różni kwarantanna od izolacji?

Kwarantanna dotyczy osób, co do których istnieje podejrzenie zakażenia SARS-CoV-2. Osoby u których wykryto wirusa – podlegają izolacji. Terminów izolacji rozporządzenie nie zmienia – to oznacza, że izolacja trwa co najmniej 10 dni. Ważne – izolacja rozpoczyna się w momencie uzyskania przez osobę zakażoną pozytywnego wyniku testu. Do okresu izolacji nie wlicza się wcześniejszego okresu kwarantanny.

Ile trwa izolacja?

Izolacja trwa co najmniej 10 dni – ale ten okres dotyczy tylko pacjentów, u których nie wystąpiły objawy COVID-19. W przypadku gdy lekarz stwierdzi objawy choroby – izolacja trwa co najmniej 13 dni. Lekarz rodzinny, który ma obowiązek kontaktować się z osobą przechodzącą COVID-19 w sposób objawowy – powinien przedłużyć niezależnie od czasu jej trwania na kolejne 3 dni po ustaniu objawów choroby.

Kogo dotyczy krótsza kwarantanna?

Skrócona kwarantanna dotyczy tylko osób, które trafią na nią najwcześniej we wtorek, 25 stycznia. Czyli ich kontakt z osobą zakażoną nastąpił nie wcześniej, niż 25 stycznia, albo skierowanie na badanie zostało wystawione nie wcześniej, niż 25 stycznia. Rozporządzenie, które wydał minister zdrowia wprost mówi, że bieg terminów kwarantanny, która rozpoczęła się przed wejściem Rozporządzenia w życie – nie ulega zmianie.