Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

MILIARDY Z KPO DLA HORECA. KIEDY SKŁADAĆ WNIOSEK? (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Branże: hotelarska, gastronomiczna, cateringowa, firmy z sektora turystyki i kultury mogą liczyć na wsparcie z Krajowego Planu Odbudowy. Wczoraj uruchomiono nabór wniosków na dotacje. Do rozdysponowania jest 1 miliard 200 milionów złotych. A z nami jest Jacek Protas, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. Dzień dobry, witam w BIZNES24.

JACEK PROTAS, MINISTERSTWO FUNDUSZY I POLITYKI REGIONALNEJ: Dzień dobry Państwu.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Panie ministrze, dla kogo są te pieniądze? Kto może złożyć wniosek?

JP: Małe, mikro i średnie przedsiębiorstwa, które prowadzą działalność w branży hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, kulturalnej i które funkcjonowały, co najmniej w grudniu 2019 roku, no i oczywiście przetrwały na rynku do dzisiaj. Te przedsiębiorstwa powinny wykazać spadek obrotów bądź w roku 2021 bądź, 2022 o co najmniej 30%.

Ale jak wiemy ta branża bardzo mocno ucierpiała na pandemii COVID-19, więc wydaje się, że ten zerojedynkowy czynnik czy zerojedynkowy wymóg przez większość tych przedsiębiorstw absolutnie będzie spełniony. Wczoraj, tak jak Pan powiedział. Ogłosiliśmy nabory, więc wybrane do tego instytucje: 5 instytucji w Polsce będą operatorami tego programu…

MD: Panie ministrze. A o ile można się starać, o jakie pieniądze można walczyć?

JP: Minimalne wsparcie to 50 tys. złotych, maksymalne: 540. To jest poziom wsparcia.

MD: To jest dotacja, czy pożyczka?

JP: To są dotacje i to w jak dla przedsiębiorców bardzo mały wkład własny jest wymagany, bowiem minimum 10%. Jak Państwo się orientują dla przedsiębiorców najczęściej dotacje są do 50%. Tutaj zważywszy na trudności tych przedsiębiorstw po covidzie to wsparcie jest tak procentowo wysokie.

MD: Znakomicie. Proszę powiedzieć, na co te pieniądze można przeznaczyć, bo oczywiście nie przejeść.

JP: Oczywiście, że tak. Po prostu te pieniądze mają wzmocnić przedsiębiorstwa i uodpornić je na wahnięcia na rynku spowodowane chociażby takimi czynnikami, jak pandemia. Miejmy nadzieję, że to nie wróci. Natomiast trzy komponenty: oczywiście inwestycyjny, ale również szkoleniowy i doradczy.

W związku z tym, że program musi się dość szybko zakończyć właściwie w ciągu roku, bo te opóźnienia, które poprzedni rząd nam zafundował we wdrażaniu Krajowego Planu Odbudowy spowodowały, że w ciągu roku przedsiębiorstwa muszą te środki wykorzystać, a więc głównie oczywiście pewnie będzie to zakup sprzętu, modernizacja sprzętu, modernizacja pomieszczeń, mamy nadzieję, że również inwestycje w odnawialne źródła energii po to, żeby obniżyć koszty funkcjonowania. W tej branży energia to duży koszt, zwłaszcza w gastronomii. Ale tak, jak powiedziałem: również, jeżeli będzie potrzeba to wydatki na szkolenie, na doradztwo.

MD: A kiedy nastąpi rozliczenie dotacji, kiedy trzeba będzie się rozliczyć z tych środków, które dostaną przedsiębiorcy?

MILIARDY Z KPO DLA HORECA. KIEDY SKŁADAĆ WNIOSEK? (ROZMOWA)
Jacek Protas, wiceminister funduszy i polityki regionalnej

JP: Deadline Jest koniec stycznia 2026. Zakładamy, że po wczorajszym ogłoszeniu naborów przedsiębiorcy dostają, co najmniej 30 dni na to, ażeby zapoznać się z warunkami programu i przygotować dobre wnioski. I te nabory mniej więcej za miesiąc już będą funkcjonowały, tzn. będzie można za miesiąc konkretnie zgłaszać wnioski. Więc wydaje mi się, że jest realne, żeby jeszcze w pierwszej połowie bieżącego roku bądź na początku drugiej te środki trafiły do przedsiębiorców.

MD: To jest pierwsza pula środków, które trafią do branży turystycznej, gastronomicznej, hotelarskiej między innymi. Ale pamiętajmy też, że ona, jako pierwsza poczuła to uderzenie biznesowe, finansowe covidu w marcu 2020 roku. A kiedy kolejne branże i które mogą spodziewać się najszybciej konkursów?

JP: Będziemy systematycznie oczywiście uruchamiać środki z Krajowego Planu Odbudowy. Przede wszystkim oczywiście priorytetem jest zarówno dla nas, jak i dla Komisji Europejskiej uniezależnienie się od paliw kopalnianych – (tworzenie) odnawialnych źródeł energii i w tej. W tej kwestii Krajowy Plan Odbudowy oferuje naprawdę duże środki. W najbliższym czasie będą one uruchamiane przez poszczególne resorty, które zajmują się operacyjnie tym wsparciem.

MD: Proszę przypomnieć, do kiedy my te środki z KPO musimy wydać.

JP: Na dzień dzisiejszy koniec wdrażania Krajowego Planu Odbudowy to 31 sierpień 2026, więc czasu mamy naprawdę niewiele zwłaszcza, że rozpoczęliśmy proces rewizji tego programu, bowiem te opóźnienia 2,5 roku właściwie spowodowały, że niektóre reformy, które powinny się już zakończyć, jeszcze się nie rozpoczęły. Więc poprosiliśmy Komisję Europejską o to, ażeby pozwoliła nam złożyć realny harmonogram realizacji tych inwestycji i również reform. I żeby w niektórych miejscach też trochę złagodziła warunki, które są przed nami postawione, zważywszy na bardzo mało czasu na działanie.

MD: A czy myśli Pan, że jakaś branża szczególnie odczuje tą rewizję KPO, będzie najbardziej poszkodowana?

JP: Poszkodowana? Nie przewidujemy tutaj, żeby jakaś branża była poszkodowana. Natomiast na pewno proponujemy przesunięcie sporych środków do branży, jeśli można tak powiedzieć, rolnictwa i przetwórstwa rolno-spożywczego po to, żeby pomóc rolnikom szybciej docierać do klientów, żeby skrócić te łańcuchy dostaw, żeby pomóc im w modernizacji zakładów przetwórstwa. To są nasze decyzje i decyzje rządu. Mam nadzieję, że Komisja Europejska się z nimi zgodzi.

MD: Bardzo dziękuję za rozmowę. Jacek Protas, wiceminister funduszy i polityki regionalnej był naszym gościem. Dziękuję pięknie.

JP: Dziękuję. Dobrego dnia.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

MILIARDY Z KPO DLA HORECA. KIEDY SKŁADAĆ WNIOSEK? (ROZMOWA)

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV