Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

MIESZKANIA DROŻEJĄ PRZEZ KREDYT 2%. O ILE ZROŻAŁY NIERUCHOMOŚCI I GDZIE? (ROZMOWA)

O tym co wynika z najnowszego odczytu Wskaźnika Inflacji Mieszkaniowej, opracowanego przez REDNET Consulting, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Ewą Palus, kierownik działu analiz REDNET Property Group.

MIESZKANIA DROŻEJĄ PRZEZ KREDYT 2%. O ILE ZROŻAŁY NIERUCHOMOŚCI I GDZIE? (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Skoro o wiborze, skoro oprocentowaniu i dodatkowym koszcie kredytu- to czas na rozmowę o cenach nieruchomości. Bowiem rządowy program wspierający zakup pierwszego mieszkania, oraz podążająca za nim spadająca podaż windują ceny mieszkań w największych miastach. Choć wzrost cen jest mniejszy niż w lipcu, to wciąż są to kilkuprocentowe wartości. Tak wynika z najnowszego odczytu Wskaźnika Inflacji Mieszkaniowej, opracowanego przez REDNET Consulting.

Z nami jest Ewa Palus, kierownik działu analiz REDNET Property Group. Dzień dobry Pani.

EWA PALUS, REDNET PROPERTY GROUP: Dzień dobry.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: O ile zdrożały mieszkania w sierpniu?

EP: W sierpniu, zależy od miasta, ale możemy mówić o wzrostach rzędu 4-3 procent. Oczywiście to jest wzrost w porównaniu do lipca. Jeżeli mówimy o wzrostach rok do roku, to myślę, że to już są wzrosty na poziomie kilkunastu procent.

MD: Jak duża jest zmiana w konkretnych miastach? Powiedziała Pani o 4 procentach dla całej Polski. To przejdźmy do konkretnych regionów, konkretnych miast.

EP: W tym momencie najwyższe wzrosty obserwujemy w Krakowie i w Warszawie. I tutaj faktycznie możemy mówić o wzrostach miesięcznych na poziomie 4-4,5 procenta.

MD: W Gdańsku? A w innych miastach? W Warszawie?

EP: Jeżeli mówimy o Gdańsku czy Wrocławiu, to jest około 3,5%, podobnie jak w Poznaniu. W tym momencie zdecydowanie Kraków i Warszawa to są takie miasta, gdzie ceny rosną tym momencie najszybciej.

MD: Kraków i Warszawa. Proszę powiedzieć jeszcze raz:, na jakim poziomie? Dla tych miast, dla tych, w których ceny rosną najszybciej?

EP: To jest Warszawa: 4% i Kraków 4,5%. To są dane w porównaniu do lipca.

MIESZKANIA DROŻEJĄ PRZEZ KREDYT 2%. O ILE ZROŻAŁY NIERUCHOMOŚCI I GDZIE? (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

MD: Jakie są różnice zmiany cen w różnych kategoriach cenowych, tych mieszczących się w programie i tych droższych? Bo przypomnijmy, że ten program rządowego kredytu na 2%, on jest skierowany dla osób kupujących mieszkanie do 600 tysięcy złotych? Proszę przypomnieć.

EP: Biorąc pod uwagę maksymalną wysokość wkładu własnego, można nabyć mieszkanie, które kosztuje maksymalnie 800 tysięcy. I w grupie takich mieszkań faktycznie te wzrosty są najsilniejsze. W kontrze do mieszkań, które są droższe niż 800 tysięcy. Tutaj na przykład we Wrocławiu, czy w Gdańsku, ceny takich mieszkań nawet spadły w ujęciu do lipca.

MD: Co dalej będzie z cenami mieszkań, jeżeli chodzi o te, które są w programie kredytu na 2%? Spodziewają się Państwo dalszych wzrostów?

EP: Tak, jeżeli mówimy o mieszkaniach do 800 tys. takie, które mogą być objęte programem, jak najbardziej. W kolejnych miesiącach ceny takich mieszkań dalej mogą rosnąć, co jest spowodowane przede wszystkim kurczącą się podażą i ofertą takich lokali. Jeżeli mówimy o lokalach droższych, tutaj ich ceny mogą być dostosowywane tak, aby te lokale zaczęły spełniać kryteria programu. Też należy uwzględnić ostatnią obniżkę stóp procentowych, gdzie zwiększy się zdolność kredytowa potencjalnych nabywców i kredytobiorców, którzy mogą chcieć kupić mieszkanie po prostu droższe.

MD: A proszę powiedzieć, co się mówi na rynku? Czy deweloperzy, oni faktycznie nie mają tych mieszkań? Jakby mniej budowali w ostatnich latach, w związku, z czym wpuszczają na rynek ich mniejszą liczbę? Czy raczej przeciągają budowę, ograniczają liczbę dostępnych mieszkań po to, aby w przyszłości także mieć dobre wyniki finansowe? Co się mówi na rynku?

EP: Deweloperzy na pewno nie przeciągają budów, które teraz są w realizacji. Każdy deweloper chce skończyć budowę i rozliczyć daną inwestycję. Faktycznie widzimy pewne ostrożne podejście do wprowadzania nowych projektów. To, co jest najgorsze dla rynku, to jest taka niestabilna sytuacja. Teraz od lipca popyt wyskoczył bardzo wysoko w górę na taką skalę, co było nie do przewidzenia wcześniej, więc deweloperzy uruchamiają te nowe projekty z taką dozą ostrożności, bo przyszłość jest troszeczkę niepewna. Na ten moment mamy bardzo wysoki popyt. Zobaczymy, co będzie na początku 2024 roku.

MD: A przypomnę Państwu, że minister Waldemar Buda mówił o tym, zastrzegał się nawet, że absolutnie ceny mieszkań nie wzrosną na skutek rządowego programu kredytu na 2%. On będzie trwał przez lata, o ile oczywiście jakiekolwiek rządy nastąpią po 15 października, ten program utrzymają… Ceny będą przez te lata po prostu rosły, a deweloperzy będą manipulować liczbą mieszkań dostępnych na rynku?

EP: Manipulować może nie, na pewno ją będą dostosowywać do prognozowanego popytu. Wybudowanie mieszkania to nie jest decyzja, która zapada z dnia na dzień. To wymaga kilku, kilkunastu miesięcznych przygotowań i deweloperzy muszą sobie zaprognozować, jaki może być popyt w perspektywie roku, czy dwóch.

MD: Bardzo dziękuję Pani za rozmowę. Naszym gościem była Ewa Palus, kierownik działu analiz REDNET Property Group, który wyliczył czteroprocentowy wzrost ceny mieszkań, proszę Państwa, w ujęciu miesięcznym w sierpniu- to nawet kilkanaście procent wzrostu rok do roku. Bardzo dziękuję za rozmowę.

EP: Dziękuję bardzo. Do widzenia.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

INNE

Kredyt na start wraca - ale od połowy stycznia 2025 roku. Ministerstwo Rozwoju przedstawiło nowy projekt ustawy o dopłatach do kredytów mieszkaniowych.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, jak kupić mieszkanie we Włoszech i czy to się opłaca, oraz na co zwrócić uwagę przy zakupie, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24...

INFLACJA

Inflacja CPI we Włoszech 3 miesiąc ustabilizowana. W czerwcu wyniosła 0.8% – podał włoski urząd statystyczny. To ważna informacja z 3 największej gospodarki strefy...

INFLACJA

Ceny w sklepach znów przyspieszają – twierdzi Rzeczpospolita. I wylicza, że w czerwcu tempo wzrostu wyniosło 3.1 procent – czyli o 20 punktów bazowych...