Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

MIESZKANIA DROŻEJĄ PRZEZ KREDYT 2%. O ILE ZROŻAŁY NIERUCHOMOŚCI I GDZIE? (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Skoro o wiborze, skoro oprocentowaniu i dodatkowym koszcie kredytu- to czas na rozmowę o cenach nieruchomości. Bowiem rządowy program wspierający zakup pierwszego mieszkania, oraz podążająca za nim spadająca podaż windują ceny mieszkań w największych miastach. Choć wzrost cen jest mniejszy niż w lipcu, to wciąż są to kilkuprocentowe wartości. Tak wynika z najnowszego odczytu Wskaźnika Inflacji Mieszkaniowej, opracowanego przez REDNET Consulting.

Z nami jest Ewa Palus, kierownik działu analiz REDNET Property Group. Dzień dobry Pani.

EWA PALUS, REDNET PROPERTY GROUP: Dzień dobry.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: O ile zdrożały mieszkania w sierpniu?

EP: W sierpniu, zależy od miasta, ale możemy mówić o wzrostach rzędu 4-3 procent. Oczywiście to jest wzrost w porównaniu do lipca. Jeżeli mówimy o wzrostach rok do roku, to myślę, że to już są wzrosty na poziomie kilkunastu procent.

MD: Jak duża jest zmiana w konkretnych miastach? Powiedziała Pani o 4 procentach dla całej Polski. To przejdźmy do konkretnych regionów, konkretnych miast.

EP: W tym momencie najwyższe wzrosty obserwujemy w Krakowie i w Warszawie. I tutaj faktycznie możemy mówić o wzrostach miesięcznych na poziomie 4-4,5 procenta.

MD: W Gdańsku? A w innych miastach? W Warszawie?

EP: Jeżeli mówimy o Gdańsku czy Wrocławiu, to jest około 3,5%, podobnie jak w Poznaniu. W tym momencie zdecydowanie Kraków i Warszawa to są takie miasta, gdzie ceny rosną tym momencie najszybciej.

MD: Kraków i Warszawa. Proszę powiedzieć jeszcze raz:, na jakim poziomie? Dla tych miast, dla tych, w których ceny rosną najszybciej?

EP: To jest Warszawa: 4% i Kraków 4,5%. To są dane w porównaniu do lipca.

MIESZKANIA DROŻEJĄ PRZEZ KREDYT 2%. O ILE ZROŻAŁY NIERUCHOMOŚCI I GDZIE? (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

MD: Jakie są różnice zmiany cen w różnych kategoriach cenowych, tych mieszczących się w programie i tych droższych? Bo przypomnijmy, że ten program rządowego kredytu na 2%, on jest skierowany dla osób kupujących mieszkanie do 600 tysięcy złotych? Proszę przypomnieć.

EP: Biorąc pod uwagę maksymalną wysokość wkładu własnego, można nabyć mieszkanie, które kosztuje maksymalnie 800 tysięcy. I w grupie takich mieszkań faktycznie te wzrosty są najsilniejsze. W kontrze do mieszkań, które są droższe niż 800 tysięcy. Tutaj na przykład we Wrocławiu, czy w Gdańsku, ceny takich mieszkań nawet spadły w ujęciu do lipca.

MD: Co dalej będzie z cenami mieszkań, jeżeli chodzi o te, które są w programie kredytu na 2%? Spodziewają się Państwo dalszych wzrostów?

EP: Tak, jeżeli mówimy o mieszkaniach do 800 tys. takie, które mogą być objęte programem, jak najbardziej. W kolejnych miesiącach ceny takich mieszkań dalej mogą rosnąć, co jest spowodowane przede wszystkim kurczącą się podażą i ofertą takich lokali. Jeżeli mówimy o lokalach droższych, tutaj ich ceny mogą być dostosowywane tak, aby te lokale zaczęły spełniać kryteria programu. Też należy uwzględnić ostatnią obniżkę stóp procentowych, gdzie zwiększy się zdolność kredytowa potencjalnych nabywców i kredytobiorców, którzy mogą chcieć kupić mieszkanie po prostu droższe.

MD: A proszę powiedzieć, co się mówi na rynku? Czy deweloperzy, oni faktycznie nie mają tych mieszkań? Jakby mniej budowali w ostatnich latach, w związku, z czym wpuszczają na rynek ich mniejszą liczbę? Czy raczej przeciągają budowę, ograniczają liczbę dostępnych mieszkań po to, aby w przyszłości także mieć dobre wyniki finansowe? Co się mówi na rynku?

EP: Deweloperzy na pewno nie przeciągają budów, które teraz są w realizacji. Każdy deweloper chce skończyć budowę i rozliczyć daną inwestycję. Faktycznie widzimy pewne ostrożne podejście do wprowadzania nowych projektów. To, co jest najgorsze dla rynku, to jest taka niestabilna sytuacja. Teraz od lipca popyt wyskoczył bardzo wysoko w górę na taką skalę, co było nie do przewidzenia wcześniej, więc deweloperzy uruchamiają te nowe projekty z taką dozą ostrożności, bo przyszłość jest troszeczkę niepewna. Na ten moment mamy bardzo wysoki popyt. Zobaczymy, co będzie na początku 2024 roku.

MD: A przypomnę Państwu, że minister Waldemar Buda mówił o tym, zastrzegał się nawet, że absolutnie ceny mieszkań nie wzrosną na skutek rządowego programu kredytu na 2%. On będzie trwał przez lata, o ile oczywiście jakiekolwiek rządy nastąpią po 15 października, ten program utrzymają… Ceny będą przez te lata po prostu rosły, a deweloperzy będą manipulować liczbą mieszkań dostępnych na rynku?

EP: Manipulować może nie, na pewno ją będą dostosowywać do prognozowanego popytu. Wybudowanie mieszkania to nie jest decyzja, która zapada z dnia na dzień. To wymaga kilku, kilkunastu miesięcznych przygotowań i deweloperzy muszą sobie zaprognozować, jaki może być popyt w perspektywie roku, czy dwóch.

MD: Bardzo dziękuję Pani za rozmowę. Naszym gościem była Ewa Palus, kierownik działu analiz REDNET Property Group, który wyliczył czteroprocentowy wzrost ceny mieszkań, proszę Państwa, w ujęciu miesięcznym w sierpniu- to nawet kilkanaście procent wzrostu rok do roku. Bardzo dziękuję za rozmowę.

EP: Dziękuję bardzo. Do widzenia.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

MIESZKANIA DROŻEJĄ PRZEZ KREDYT 2%. O ILE ZROŻAŁY NIERUCHOMOŚCI I GDZIE? (ROZMOWA)

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV