Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

MIESZKANIA DROŻEJĄ, ALE ZNACZNIE WOLNIEJ (ROZMOWA)

O najnowszych tendencjach w cenach nieruchomości rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z doktorem Antonem Bubielem, prezesem Rentier.io.

MIESZKANIA DROŻEJĄ, ALE ZNACZNIE WOLNIEJ (ROZMOWA)
dr Anton Bubiel, prezes rentier.io

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Czas porozmawiać o cenach nieruchomości, bowiem tutaj widzimy już lekkie, no może jeszcze nie spadki, ale na pewno wyhamowanie. Dr Anton Bubiel, prezes Rentier.io jest z nami. Dzień dobry, witam w BIZNES24.

ANTON BUBIEL, RENTIER.IO: Dzień dobry panie redaktorze. Dzień dobry Państwu.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Kwiecień. Możemy mówić o kwietniu, że był on zwrotem, jeżeli chodzi o ceny nieruchomości w analizowanych przez Was miastach? Jak wyglądała ta sytuacja? Czy doszło do spadków?

AB: Może jeszcze zwrotnym bym go nie nazwał, ale pojawiły się pierwsze jaskółki. Zdecydowanie z 17 miast tutaj 5 miast wyróżniło się. Sześć właściwie, bo z tych większych Warszawa, gdzie w niektórych miastach bardzo, bardzo symboliczne, ale odnotowaliśmy spadki. Czego, no od bardzo, bardzo dawna już nie widzieliśmy.

MD: W jakich miastach?

AB: Z dużych miast to jest Warszawa i to jest duży sygnał. Reszta to są: Radom, Toruń, Bydgoszcz, Łódź, Sosnowiec i Lublin.

MD: A gdzie jeszcze nieruchomości drożeją, spośród miast, które realizujecie?

AB: Tutaj jest dość duży rozrzut wzrostów i spadków, bo zdecydowane wzrosty widzieliśmy w Gdańsku w Gdyni w Rzeszowie. Nadal ceny rosną w Krakowie, który cechowały rekordowe wzrostu w ostatnim czasie i tutaj nie widzimy póki co takiego wyhamowania. Białystok, Wrocław. Wrocław – tam miesiąc do miesiąca ceny były na plusie.

Ale rozumiem, że to nie są już wzrosty rzędu 30% w skali roku czy 20% w skali roku. Na jakich poziomach te wzrostu się utrzymują?

AB: A w skali roku nadal te ceny niosą statystyki z drugiej połowy 2023. W związku z czym jeżeli porównujemy się stricte do kwietnia 2023 roku to wszystkie miasta są na plusie, większość na dwucyfrowym i wiele jest z dwójką z przodu.

Natomiast, jeżeli patrzymy do poprzednich miesięcy, do początku roku, ale przede wszystkim do marca 24, to tutaj, jeżeli chodzi o wzrosty maksymalne, które zauważyliśmy, są nadal spore. Bo Gdańsk, Rzeszów plus 5, ale to są maksymalne wzrosty miesiąc do miesiąca. I tu trzeba sobie zdawać sprawę, że te wahania miesięczne mogą występować z różnych powodów, niekoniecznie wyłącznie z dynamiki wzrostów, ale może być też tak, że tańsze mieszkania na przykład się sprzedały, w ofercie zostały te droższe, które podbijają cenę, więc tak bardzo jednoznacznie nie przywiązywałbym się też do tych wzrostów miesiąc do miesiąca.

MD: No, ale z drugiej strony te spadki, o których Pan powiedział, że już wystąpiły między innymi w Warszawie to domyślam się, że też nie są to kilku procentowe spadki, czy 20% (bo 20% to byłaby katastrofa na rynku) ale jakiego rzędu to są przeceny?

MIESZKANIA DROŻEJĄ, ALE ZNACZNIE WOLNIEJ (ROZMOWA)

AB: W Warszawie rozmawiamy naprawdę o bardzo symbolicznych 0,2%, więc właściwie stoimy w miejscu, ale ten minus się pojawił, więc o tym też głośno mówimy. Największe spadki to wystąpiły w Radomiu: -4%. Toruń, Bydgoszcz, Łódź: -3%. Przy czym tutaj o Łodzi też warto wspomnieć – to nie pierwszy miesiąc i tam ewidentnie rynek jest przesycony i te spadki występują już nie, jako jakiś przypadek, tylko raczej, jako trend.

MD: Zwrócił Pan uwagę na to, że w Krakowie poziom cenowy nieruchomości zbliża się do poziomu warszawskiego. Jakie to poziomy i ile jeszcze Krakowowi zostało?

AB: Jeśli chodzi o tę średnią… Przeciętną, przepraszam, bo tu akurat korzystamy z mediany w statystyce – to są jednak istotne różnice i mogą być istotne różnice, ale jeżeli chodzi o przeciętną cenę w Warszawie w kwietniu to wynosiła ona 17 150, kiedy w Krakowie było to 15 865 bodajże.

Tak, że gdzieś tutaj jeszcze tysiąc trochę ponad tysiąc złotych z metra nas dzieli – Warszawę z Krakowem, ale procentowa różnica istotnie się zmniejsza. I jeżeli rok temu to był poziom około bodajże 16% to teraz jest 8.

MD: No i warto przypomnieć, że jeżeli chodzi o nowe inwestycje, to tych w Krakowie jest jak na lekarstwo, bo i gruntów brakuje do zabudowy. A przechodząc patrząc nieco bardziej w przyszłość to, co może kształtować te ceny w najbliższym czasie? Jaki wpływ na cenę nieruchomości może mieć ewentualna rezygnacja, porzucenie pomysłu projektu kredytu za 0%?

AB: W zasadzie oczywiście tych zmiennych jest więcej, ale kluczowym elementem, który będzie rzutował na przyszłość cen nieruchomości mieszkaniowych w Polsce jest kredyt na start, jest program zapowiadany przez rząd. On na pewno podgrzewał te nastroje po wygaszeniu programu Bezpieczny Kredyt 2% przez pierwszy kwartał tego roku na pewno i kolejne miesiące.

Niemniej jednak kupujący się wstrzymują, czekają na program, sprzedający nie chcą schodzić z cen, czekają na program, wierzą, że kupujący ze wzmożoną siłą za chwilę będą kupować. I wszystko jest oparte na tej tezie. Tak, że jeżeli program nie wejdzie w życie, a sygnałów różnych trafia do przestrzeni publicznej ostatnimi czasy sporo.

I również tych negatywnych w kontekście programu i jeżeli program w życie nie wejdzie, no myślę, że należałoby się spodziewać spadków cenowych dużo, dużo szerzej, niż wystąpiły one w kwietniu.

MD: Będziemy monitorować dalej ceny nieruchomości. Najnowszy raport Rentier.io i Expandera przedstawił dr Anton Bubiel, prezes Rentier.io. Dziękuję bardzo za rozmowę.

AB: Dziękuję również.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

MIESZKANIA DROŻEJĄ, ALE ZNACZNIE WOLNIEJ (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

INFLACJA

Inflacja CPI we Włoszech 3 miesiąc ustabilizowana. W czerwcu wyniosła 0.8% – podał włoski urząd statystyczny. To ważna informacja z 3 największej gospodarki strefy...

GOSPODARKA

W maju nastąpił spadek polskiego eksportu we wszystkich kategoriach, najmocniej, środków transportu - podał Narodowy Bank Polski.

USA

Akcje Trump Media rosły momentami nawet o ponad 50% w handlu przedsesyjnym, kilkadziesiąt godzin po próbie zamachu na byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Po starcie...

USA

Do rekordu wszechczasów doleciał kurs akcji Goldman Sachs w handlu przedsesyjnym. Wszystko za sprawą rewelacyjnych wyników jakie podał bank za drugi kwartał tego roku.