Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

MIESZKANIA DROŻEJĄ, ALE ZNACZNIE WOLNIEJ (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Czas porozmawiać o cenach nieruchomości, bowiem tutaj widzimy już lekkie, no może jeszcze nie spadki, ale na pewno wyhamowanie. Dr Anton Bubiel, prezes Rentier.io jest z nami. Dzień dobry, witam w BIZNES24.

ANTON BUBIEL, RENTIER.IO: Dzień dobry panie redaktorze. Dzień dobry Państwu.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Kwiecień. Możemy mówić o kwietniu, że był on zwrotem, jeżeli chodzi o ceny nieruchomości w analizowanych przez Was miastach? Jak wyglądała ta sytuacja? Czy doszło do spadków?

AB: Może jeszcze zwrotnym bym go nie nazwał, ale pojawiły się pierwsze jaskółki. Zdecydowanie z 17 miast tutaj 5 miast wyróżniło się. Sześć właściwie, bo z tych większych Warszawa, gdzie w niektórych miastach bardzo, bardzo symboliczne, ale odnotowaliśmy spadki. Czego, no od bardzo, bardzo dawna już nie widzieliśmy.

MD: W jakich miastach?

AB: Z dużych miast to jest Warszawa i to jest duży sygnał. Reszta to są: Radom, Toruń, Bydgoszcz, Łódź, Sosnowiec i Lublin.

MD: A gdzie jeszcze nieruchomości drożeją, spośród miast, które realizujecie?

AB: Tutaj jest dość duży rozrzut wzrostów i spadków, bo zdecydowane wzrosty widzieliśmy w Gdańsku w Gdyni w Rzeszowie. Nadal ceny rosną w Krakowie, który cechowały rekordowe wzrostu w ostatnim czasie i tutaj nie widzimy póki co takiego wyhamowania. Białystok, Wrocław. Wrocław – tam miesiąc do miesiąca ceny były na plusie.

Ale rozumiem, że to nie są już wzrosty rzędu 30% w skali roku czy 20% w skali roku. Na jakich poziomach te wzrostu się utrzymują?

AB: A w skali roku nadal te ceny niosą statystyki z drugiej połowy 2023. W związku z czym jeżeli porównujemy się stricte do kwietnia 2023 roku to wszystkie miasta są na plusie, większość na dwucyfrowym i wiele jest z dwójką z przodu.

Natomiast, jeżeli patrzymy do poprzednich miesięcy, do początku roku, ale przede wszystkim do marca 24, to tutaj, jeżeli chodzi o wzrosty maksymalne, które zauważyliśmy, są nadal spore. Bo Gdańsk, Rzeszów plus 5, ale to są maksymalne wzrosty miesiąc do miesiąca. I tu trzeba sobie zdawać sprawę, że te wahania miesięczne mogą występować z różnych powodów, niekoniecznie wyłącznie z dynamiki wzrostów, ale może być też tak, że tańsze mieszkania na przykład się sprzedały, w ofercie zostały te droższe, które podbijają cenę, więc tak bardzo jednoznacznie nie przywiązywałbym się też do tych wzrostów miesiąc do miesiąca.

MD: No, ale z drugiej strony te spadki, o których Pan powiedział, że już wystąpiły między innymi w Warszawie to domyślam się, że też nie są to kilku procentowe spadki, czy 20% (bo 20% to byłaby katastrofa na rynku) ale jakiego rzędu to są przeceny?

MIESZKANIA DROŻEJĄ, ALE ZNACZNIE WOLNIEJ (ROZMOWA)

AB: W Warszawie rozmawiamy naprawdę o bardzo symbolicznych 0,2%, więc właściwie stoimy w miejscu, ale ten minus się pojawił, więc o tym też głośno mówimy. Największe spadki to wystąpiły w Radomiu: -4%. Toruń, Bydgoszcz, Łódź: -3%. Przy czym tutaj o Łodzi też warto wspomnieć – to nie pierwszy miesiąc i tam ewidentnie rynek jest przesycony i te spadki występują już nie, jako jakiś przypadek, tylko raczej, jako trend.

MD: Zwrócił Pan uwagę na to, że w Krakowie poziom cenowy nieruchomości zbliża się do poziomu warszawskiego. Jakie to poziomy i ile jeszcze Krakowowi zostało?

AB: Jeśli chodzi o tę średnią… Przeciętną, przepraszam, bo tu akurat korzystamy z mediany w statystyce – to są jednak istotne różnice i mogą być istotne różnice, ale jeżeli chodzi o przeciętną cenę w Warszawie w kwietniu to wynosiła ona 17 150, kiedy w Krakowie było to 15 865 bodajże.

Tak, że gdzieś tutaj jeszcze tysiąc trochę ponad tysiąc złotych z metra nas dzieli – Warszawę z Krakowem, ale procentowa różnica istotnie się zmniejsza. I jeżeli rok temu to był poziom około bodajże 16% to teraz jest 8.

MD: No i warto przypomnieć, że jeżeli chodzi o nowe inwestycje, to tych w Krakowie jest jak na lekarstwo, bo i gruntów brakuje do zabudowy. A przechodząc patrząc nieco bardziej w przyszłość to, co może kształtować te ceny w najbliższym czasie? Jaki wpływ na cenę nieruchomości może mieć ewentualna rezygnacja, porzucenie pomysłu projektu kredytu za 0%?

AB: W zasadzie oczywiście tych zmiennych jest więcej, ale kluczowym elementem, który będzie rzutował na przyszłość cen nieruchomości mieszkaniowych w Polsce jest kredyt na start, jest program zapowiadany przez rząd. On na pewno podgrzewał te nastroje po wygaszeniu programu Bezpieczny Kredyt 2% przez pierwszy kwartał tego roku na pewno i kolejne miesiące.

Niemniej jednak kupujący się wstrzymują, czekają na program, sprzedający nie chcą schodzić z cen, czekają na program, wierzą, że kupujący ze wzmożoną siłą za chwilę będą kupować. I wszystko jest oparte na tej tezie. Tak, że jeżeli program nie wejdzie w życie, a sygnałów różnych trafia do przestrzeni publicznej ostatnimi czasy sporo.

I również tych negatywnych w kontekście programu i jeżeli program w życie nie wejdzie, no myślę, że należałoby się spodziewać spadków cenowych dużo, dużo szerzej, niż wystąpiły one w kwietniu.

MD: Będziemy monitorować dalej ceny nieruchomości. Najnowszy raport Rentier.io i Expandera przedstawił dr Anton Bubiel, prezes Rentier.io. Dziękuję bardzo za rozmowę.

AB: Dziękuję również.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

MIESZKANIA DROŻEJĄ, ALE ZNACZNIE WOLNIEJ (ROZMOWA)

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV