Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

GPW

MBANK I PEPCO WCHODZĄ DZIŚ DO WIG20. WYPADA SPÓŁKA, NA KTÓRĄ INWESTORZY BARDZO NARZEKALI

mBank i Pepco wchodzą dziś do WIG20 – indeksu grupującego największe i jednocześnie najbardziej płynne spółki notowane na warszawskiej giełdzie.

MBANK I PEPCO WCHODZĄ DZIŚ DO WIG20. WYPADA SPÓŁKA, NA KTÓRĄ INWESTORZY BARDZO NARZEKALI

Z indeksu wypada spółka, na którą inwestorzy bardzo narzekali – czyli Mercator Medical. Producent m.in. jednorazowych rękawiczek do superligi warszawskiej giełdy dostał się na fali koronahossy, która wygenerowała potężny popyt na środki ochrony osobistej. Ale wraz z ujarzmianiem pandemii koronawirusa spółka traciła na wartości. Gdy Mercator trafiał do indeksu WIG20 rok temu – jedna akcja kosztowała około 400 złotych. Obecnie – 5 razy mniej.

Inwestorzy już rok temu pomstowali na decyzję GPW o wprowadzeniu Mercatora do WIG20 – ponieważ wielu z nich spodziewało się spadków kursu spółki. A jej obecność w głównym indeksie wpływała na wartość portfeli osób, które inwestują w kontrakty na WIG20, oraz tych, którzy inwestują pasywnie – czyli posiadają jednostki uczestnictwa funduszu typu ETF, który w swoim portfelu odzwierciedla skład indeksu.

CZYTAJ TEŻ: GPW ZAWIESZA SPÓŁKĘ POWIĄZANĄ Z ROSNIEFTEM

Druga spółką wypychaną z WIG20 jest Tauron – jeden z pięciu największych dostawców energii elektrycznej w Polsce, operujący głównie w Małopolsce i na Górnym Śląsku. Kontrolowany przez Skarb Państwa Tauron do WIG20 trafił w końcu 2010 roku, krótko po debiucie. Brak Tauronu oznaczać będzie, że pierwszy raz od czasu programu prywatyzacji przez giełdę rozkręconego przed ponad dziesięcioma laty przez ministra Aleksandra Grada spółki w których Skarb Państwa nie ma istotnej pozycji stanowić będą ponad połowę wchodzących w skład WIG20.

Kapitalizacja WIG20

Zmiana składu spowoduje istotną zmianę wartości indeksu WIG20. Dziś kapitalizacja wchodzących w jego skład spółek wynosi ok. 450 miliardów złotych. Ale dwie najmniejsze spółki zostaną zastąpione przed dwie sporych rozmiarów. Pepco to pod względem kapitalizacji 11 krajowa spółka notowana na warszawskiej giełdzie. Wszystkie jej akcje warte są ponad 25 miliardów złotych – 4 miliardy mniej, niż PZU i ok. 6 miliardów więcej, niż dotknięte w ostatnich tygodniach mocna przeceną LPP. mBank inwestorzy wyceniają na ok. 17.5 miliarda złotych – czyli tyle, co CD Projekt. W sumie kapitalizacja WIGu20 po zmianie składu wzrośnie do niemal pół biliona złotych, czyli o prawie osiem procent.

Mercator i Tauron spadając z WIG20 wejdą do indeksu mWIG40. W indeksie średnich spółek pojawi się też Mobruk, który obecnie jest notowany w sWIGu. Zastąpi Amicę, która spada o poziom niżej. Oprócz Amiki w sWIG80 znajdą się też spółki wcześniej nie notowane w głównych indeksach: Answear, ATM Grupa, Bowim, Cavatina, Coal Energy, MFO, Rawlplug i Vercom. Z sWIGu wypadną natomiast Archicom, Cormay, Dębica, GTC, Lubawa, Mangata, Quercus i Skarbiec.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

MBANK I PEPCO WCHODZĄ DZIŚ DO WIG20. WYPADA SPÓŁKA, NA KTÓRĄ INWESTORZY BARDZO NARZEKALI

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

Rzeź na GPW - najgorsza sesja od marca 2020 roku.

GPW

Allegro mocno w dół po wynikach za pierwsze półrocze i zapowiedzi rewizji przewidywań na najbliższe lata. Zysk netto spadł rok do roku o czterdzieści...

POLSKA

Ogromne zyski Sunex - wyższe o ponad 450% r/r.

POLSKA

mBank zaproponuje ugody frankowiczom. Bank zapowiedział też, że w 2023 roku nie wypłaci dywidendy.

%d bloggers like this: