ROMAN MŁODKOWSKI BIZNES24: Zajmiemy się teraz wakacjami od składek zusowskich. Ten temat zusowski w Poranku Przedsiębiorcy oczywiście musi wracać. Naszym kolejnym gościem jest Andrzej Radzisław, radca prawny z kancelarii Goźlińska Petryk & Wspólnicy. Witam bardzo serdecznie Panie mecenasie.
ANDRZEJ RADZISŁAW, KANCELARIA GOŹLIŃSKA, PETRYK & WSPÓLNICY: Dzień dobry.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
RM: Bo pojawiła się w tym cudownym rozwiązaniu, jakim są wakacje od ZUS, jedna łyżka poważnego dziegciu. To znaczy, nasz dawny pracodawca. Jeśli pozwolimy sobie jako przedsiębiorcy, żeby zrobić coś dla naszego niegdysiejszego pracodawcy i to nawet dość mocno niegdysiejszego, bo chyba sięga 25 lat wstecz, prawda? To nie możemy skorzystać z wakacji od ZUS. No, więc pytanie się rodzi, czy rzeczywiście, jakie jest tego uzasadnienie i skąd będziemy wiedzieli, że ZUS nam tych wakacji, że tak powiem nie przyznał na grudzień?
AR: Teoretycznie tak. Bo konstrukcja tego przepisu; oczywiście nikt pewnie nie myślał o takim przypadku i tutaj nie chciał pozbawiać tych osób uprawnienia do skorzystania z tej ulgi. No, ale treść tego przepisu jest taka, że nawet właśnie gdy to rozstanie z tym pracodawcą nastąpiło dawno i obecnie ktoś prowadzi działalność gospodarczą i by obecnie wykonywał jakąś jednorazową nawet usługę na rzecz tego swojego pracodawcy, którą wcześniej wykonywał w ramach stosunku pracy, no to nie spełnia warunków do tego zwolnienia.
Oczywiście, jak słusznie pan redaktor no, zadał pytanie, skąd ktoś będzie o tym wiedział, tak? No, bo tutaj ta dokumentacja podatkowa też jest przechowywana przez określony okres, czyli ten okres po upływie którego następuje przedawnienie tego zobowiązania to tych już dokumentów nie ma. Więc czysto teoretycznie, jeżeli taka dana osoba była pracownikiem na przykład w tym 2017 roku, tak obecnie wystawia tą fakturę na rzecz własnego pracodawcy, no to wymagałoby to taki wnikliwej analizy, że dana osoba tych warunków tutaj nie spełnia. Natomiast, no tutaj w zusie widać, gdzie dana osoba wcześniej pracowała.
RM: No tak, bo ZUS ma całą historię zawodową, każdego z nas.
AR: Od 1999 roku, bo tu odkąd weszła reforma emerytalna, no to każde zatrudnienie danej osoby to jest w zusie zaewidencjonowane, więc tu potencjalnie ZUS by mógł zauważyć, że ten potencjalny Kowalski to pracował w firmie ABC, miał umowę o pracę. Natomiast ZUS nie ma informacji dotyczących tych wystawionych faktur. Te informacje ma skarbówka.
Natomiast można powiedzieć, coraz bardziej następuje wymiana informacji między tymi danymi podmiotami. No i może się okazać, że w przyszłości, nie obecnie, tylko po kilku latach ZUS tutaj poinformuje tego przedsiębiorcę, który no uznał, że co mnie to interesuje tam, że ja pracowałem w tej firmie tam 7, 8 czy 9 lat temu. To po prostu jest jakiś ułamek tej mojej aktywności związanej z tą fakturą na rzecz pracodawcy.
RM: Panie mecenasie, jasne. Rozumiemy do czego Pan zmierza. Ja mam takie techniczne pytanie. Jeśli to nie jest usługa, tylko na przykład sprzedaż towarów na rzecz danego pracodawcy?
AR: Sprzedaż towarów to w to nie wchodzi, to musi usługa.
RM: Rozumiem. Czyli to jest tylko w przypadku świadczenia usług, tak?
AR: Tak, dokładnie. Dotyczy to świadczenia usług. Czyli ktoś na przykład był informatykiem zatrudnionym na umowę o pracę, założył sobie działalność gospodarczą i w ramach działalności gospodarczej świadczy takie usługi, jednym z tych podmiotów, nawet takim, no nie wiodącym, jest ten były pracodawca.
RM: Panie mecenasie, bardzo króciutko. A ja mogę już w tym miesiącu, czyli w listopadzie, złożyć wniosek o wakacje styczniowe tak, żeby mieć od razu z głowy dwa wnioski? To jest możliwe?
AR: Ten wniosek w grudniu składamy odrębnie. Tak, bo odrębnie składamy.
RM: Czy jest jakieś ograniczenie czasowe?
AR: Czy jest ograniczenie?
RM: Nie rozstrzygniemy tego. Tym bardziej warto zostać z nami, bo będziemy wracać do tematu. Andrzej Radzisław, radca prawny kancelarii Goźlińska, Petryk & Wspólnicy. Dziękuję serdecznie.
AR: Dziękuję. Do widzenia.
Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Kup dostęp online do telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV