MARCIBN DOBROWOLSKI, BIZNES24: W styczniu liczba nowo zarejestrowanych podmiotów w rejestrze REGON zwiększyła się o 3,3% w porównaniu do poprzedniego miesiąca, ale o 46,8 procent wzrosła liczba wyrejestrowanych podmiotów – podał w piątek Główny Urząd Statystyczny. Jest z nami Karolina Jesionowska-Jagusiak – adwokat kancelaria prawna Skłodowscy Honestus. Dzień dobry.
KAROLINA JESIONOWSKA-JAGUSIAK, ADWOKAT W KANCELARII PRAWNEJ SKŁODOWSCY HONESTUS: Dzień dobry.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
MD: Pani mecenas. Dlaczego spółki są masowo wyrejestrowywane, albo działalności gospodarcze zawieszone? Czy to faktycznie skutek Polskiego Ładu?
KJ-J: Tak, rzeczywiście tendencja zmiany formy prowadzonej działalności gospodarczej z jednoosobowych działalności spółek cywilnych na spółki z o.o. albo spółki komandytowe, również spółki komandytowo-akcyjne, które aktualnie zyskują na popularności jest czymś, co obserwujemy w naszej praktyce. I przyczyną jest oczywiście Polski Ład, a głównie tak naprawdę składka zdrowotna – uzależnienie jej wysokości od dochodu danego przedsiębiorcy, ale również brak możliwości odliczenia powoduje, że obciążenia podatkowo-składkowe dla spółek cywilnych, oraz osób prowadzących działalność firm w formie jednoosobowej – takich jednoosobowych działalności znacznie wzrosła. Więc przedsiębiorcy poszukują innych form prowadzenia działalności.
MD: No właśnie. Ponieważ spółkę można wyrejestrować, działalność można zawiesić. Ale przecież relacje biznesowe i transakcje pozostają. Tego się raczej tak szybko i łatwo nie wstrzymuje. W jaką stronę idą przedsiębiorcy? Co robią w takim razie?
KJ-J: Możemy tutaj w zależności oczywiście od indywidualnej sytuacji danego przedsiębiorcy proponować rozmaite rozwiązania: można założyć nową spółkę i powoli przenieść swój biznes do nowej spółki sprzedając składniki majątku, przenosząc kontrakty. Możemy również jednoosobowe działalności przekształcić bezpośrednio w spółkę z o.o., czy spółki cywilne również możemy przekształcić w spółkę z o.o., w spółkę komandytową bądź komandytowo-akcyjną. Możemy też założyć nową spółkę i wnieść przedsiębiorstwo aportem. Także tak naprawdę możliwości jest wiele. Oczywiście wszystko wymaga analizy na takim indywidualnym już poziomie danego przedsiębiorcy. Ale jak najbardziej ten cały proces jest możliwy do przeprowadzenia. Myślę, że w większości przypadków dość gładko.
MD: A nie ma zagrożenia, że te wyrejestrowane działalności przekształca się w funkcjonowaniu w działalność gospodarczą w szarej strefie?
KJ-J: Myślę, że takie zagrożenie na pewno istnieje. Może rzeczywiście część przedsiębiorców zdecyduje się po prostu na zamknięcie swoich jednoosobowych działalności gospodarczych i działanie właśnie w szarej strefie. Ale przynajmniej mam taką nadzieję, że na pewno nie dotyczy to takich już większych biznesów działających od lat na rynku z większymi przychodami i dochodami, z relacjami z większą ilością kontrahentów. Myślę, że takie biznesy raczej skłaniają się ku spółkom, a nie ku szarej strefie.
MD: Pani mecenas, kiedy rozpoczęto prace nad Polskim Ładem i słyszeliśmy przez trzy kwartały ubiegłego roku kolejne elementy, które miały się składać na ten jakże z sukcesem przeprowadzony projekt, słyszeliśmy takie zarzuty, że może się to skończyć wzrostem zainteresowania przenoszeniem spółek za granicę. Czy zauważyła pani taki trend?
KJ-J: Tak, częściowo rzeczywiście dochodzą do nas informacje, że przedsiębiorcy rozważają przeniesienie swojego biznesu za granicę. Natomiast jednak w mojej ocenie nie jest to tak prosty proces. Jednak mimo wszystko jeżeli przenosimy tylko formalnie swoją rejestrację za granicą a nasza działalność jednak koncentruje się w Polsce, oraz tak naprawdę centrum naszych interesów życiowych nadal pozostaje w Polsce- jest to ryzykowne- takie przeniesienie biznesu za granicę jest ryzykowne z punktu widzenia również podatkowego. Bo niby formalnie rejestrujemy się za granicą ale pozostajemy polskimi rezydentami podatkowymi. I to tutaj w Polsce powinniśmy nadal odprowadzać podatki.
CZYTAJ TEŻ: CENY NOCLEGÓW W GÓRĘ O 20 PROCENT – INFORMUJE AIRBNB. TURYSTYKA NAJGORSZE MA ZA SOBĄ
MD: Bardzo Pani dziękuję za ten komentarz i wartościową uwagę. Także szczególnie na koniec to nie jest takie proste, choć oczywiście taki straszak zawsze jest: dobrze się mówi o tym, że w razie czego można pojechać do Czech. To nie jest takie łatwe. Karolina Jesionowska-Jagusiak – adwokat, Kancelaria Prawna Skłodowscy Honestus była naszym gościem. Proszę wybaczyć musimy niestety kończyć. Wszystkiego dobrego.
KJ-J: Dziękuję bardzo.
Dbasz o swoje pieniądze? Nie przegap informacji ważnych dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV