Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

GPW

MARŻA ORLENU ZNÓW WYSOKA. CENY PALIW TEŻ. KTO NAPRAWDĘ NA NICH ZARABIA?

Marża Orlenu znów wysoka – w grudniu wyniosła 14.3 dolara na każdej przerobionej baryłce.

MARŻA ORLENU ZNÓW WYSOKA. CENY PALIW TEŻ. KTO NAPRAWDĘ NA NICH ZARABIA?

Ropa tanieje, ceny paliw trzymają się mocno

Modelowa marża rafineryjna Orlenu w grudniu okazała się co prawda niższa, niż w listopadzie – gdy wynosiła 19.9 dolara. Ale i tak jest bardzo wysoka. W ciągu 12 miesięcy przed rosyjską napaścią na Ukrainę średnia marża rafineryjna Orlenu wyniosła 3 dolary i 6 centów. A od czasu inwazji – niecałe 20 dolarów, czyli sześć razy więcej, niż przed wojną.

Ale wysoka marża rafineryjna to nie jedyny powód bardzo wysokich, nieuzasadnionych kosztami, cen na stacjach paliw.

Kto zarabia na wysokich cenach paliw

Drugi to trzykrotnie wyższa – w porównaniu do standardowych warunków – marża detaliczna. Jak w grudniu wyliczało BM Reflex na każdym litrze diesla stacja benzynowa miała ok. 90 groszy marży handlowej. W przypadku benzyny było to 62 grosze marży. W dobrych zwykłych czasach marża wynosiła około 30 groszy na litrze, kiedy kryzys dociskał branżę – spadała do około 10 groszy.

CZYTAJ TEŻ: NIEMCY PORADZILI SOBIE Z INFLACJĄ? MOCNY SPADEK CPI W GRUDNIU

W styczniu wzrósł VAT, spadły więc marże detaliczne – nadal jednak daleko im, podobnie jak marżom hurtowym, do normalności. Reflex wylicza dzisiejsze średnie marże (netto) stacji benzynowych na 57 groszy w przypadku litra diesla i 48 groszy na każdym litrze benzyny.

A największym właścicielem stacji paliw w Polsce jest… Grupa Orlen. Po sprzedaży część stacji przejętych razem z Lotosem węgierskiej Grupie MOL w sieci Orlenu pozostanie ok. 2.3 tysiąca stacji – na 7.8 tysiąca działających w Polsce.

Dzięki Obajtkowi nie mamy Budapesztu w Warszawie?

Tymczasem prezes Orlenu bronił we wtorek zawyżonych, grudniowych cen paliw. Daniel Obajtek mówił m.in., że Orlen jest odpowiedzialny za rynek paliw w Polsce – dlatego nie obniżał cen w grudniu, żeby kierowcy nie rzucili się do masowego tankowania przed styczniową podwyżką VAT.

MARŻA RAFINERYJNA ORLENU W GRUDNIU 2022
MARŻA RAFINERYJNA ORLENU W GRUDNIU 2022, ŹRÓDŁO: TELEWIZJA BIZNES24

Prezes Orlenu powoływał się na przykład Węgier, gdzie utrzymywane sztucznie niskie ceny paliw skończyły się brakami na stacjach benzynowych.

Orlen zapewnił też, że unikanie gwałtownych zmian cen na stacjach paliw jest w interesie bezpieczeństwa energetycznego kraju i stabilności zaopatrzenia rynku. Jak napisano w komunikacie: „Takie zmiany doprowadzają do nieracjonalnego zachowania konsumentów, a tym samym destabilizują bilans produkcyjno-sprzedażowy i logistykę”.

CZYTAJ TEŻ: ORLEN SZTUCZNIE PODTRZYMYWAŁ CENY? (ROZMOWA)


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

MARŻA ORLENU ZNÓW WYSOKA. CENY PALIW TEŻ. KTO NAPRAWDĘ NA NICH ZARABIA?

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wszczętym postępowaniu UOKiK w sprawie rynkowych cen paliw rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Maciejem Fornalczykiem, założycielem COMPER Fornalczyk i Wspólnicy, konsultantem w...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O dezinflacji, spadku cen surowców i poziomie inflacji w Polsce i Europie rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Adamem Antoniakiem ekonomistą w ING Banku...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O cenach paliwa na stacjach benzynowych rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Pawłem Olechnowiczem, członkiem rady głównej BCC i byłym prezesem Lotosu.

FIRMA

Paliwa staniały - ale tylko dla przedsiębiorców. To efekt utrzymania dotychczasowych cen mimo wzrostu VAT.

%d bloggers like this: