Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

MANPOWER: W POLSCE MAMY NIEDOBÓR TALENTÓW (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: A naszym gościem będzie teraz Katarzyna Pączkowska, ekspert rynku pracy, dyrektor rekrutacji stałej w Manpower Group. Witam bardzo serdecznie.

KATARZYNA PĄCZKOWSKA, MANPOWER GROUP: Dzień dobry, Witam serdecznie.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


RM: Jak to, co mówił dr Sedlak rezonuje w Państwa doświadczeniach?

CZYTAJ TEŻ: BEZROBOCIE W POLSCE LEKKO W GÓRĘ (ROZMOWA)

KP: Jesteśmy właśnie po publikacji najnowszego raportu dotyczącego niedoboru talentów w Polsce i na świecie. To jest cykliczne badanie, które pokazuje, z jakimi trudnościami, wyzwaniami w zakresie pozyskiwania nowych pracowników będą mierzyć się pracodawcy właśnie w 2024 roku. I tutaj bardzo ciekawe wyniki i światowe, i dla Polski. Jeśli chodzi o ten współczynnik niedoboru talentów i współczynnik pracodawców mówiących o problemie z pozyskaniem nowych pracowników to światowo aż 75% pracodawców zgłasza takie problemy.

Natomiast w Polsce 66% pracodawców i to jest wynik niższy w stosunku do zeszłego roku o 6 punktów procentowych. Nadal mówimy tutaj o dosyć wysokim współczynniku, bo ponad 66% pracodawców mówi, że będzie mierzyło się z trudnościami w pozyskaniu pracowników o takich kompetencjach, jakich właśnie dzisiaj potrzebują.

RM: Ale jest lepiej, niż w skali międzynarodowej. To, dlaczego my mamy lepszą sytuację, niż panuje w innych w reszcie świata?

KP: I tutaj warto spojrzeć też na szczegóły tego badania, przede wszystkim w zakresie wielkości firm, które zgłaszają trudności. Okazuje się, że firmy te – największe w Polsce, zatrudniające powyżej tysiąca pracowników, zgłaszają mniejsze trudności. W Polsce ten współczynnik niedoboru talentów utrzymywał się na bardzo wysokim poziomie przez ostatnie lata.

Właściwie od 2019 roku nie schodziliśmy poniżej 70% pracodawców zgłaszających trudności. Historycznie, nawet w 2021 roku to było 81% pracodawców. Ja myślę, że te lata, gdzie dużo mówiliśmy o niedoborze talentów spowodowały, że te największe organizacje też poczyniły wiele działań, kroków, tak żeby rzeczywiście zacząć radzić z tą luką kompetencyjną, z problemami.

RM: Pani Katarzyno, a czy jeśli zaryzykuję tezę, że największe firmy po prostu mogą lepiej zapłacić i są w stanie wyssać z rynku tych lepszych ludzi, to będzie to teza, która w Waszym doświadczeniu znajdzie potwierdzenie?

KP: Tak. Będzie tutaj rzeczywiście potwierdzenie, bo patrzymy, jak organizacje radzą sobie z problemami rekrutacyjnymi i okazuje się, że wzrost wynagrodzeń i odpowiedź na tę presję płacową ze strony pracowników jest jednym z elementów radzenia sobie z tą presją. Ale też, co ciekawe, oferowanie po prostu warunków takich, jakie są oczekiwane przez pracowników. Dużo mówiliśmy o oczekiwaniu większej elastyczności.

O tym dzisiaj mówią pracownicy na rynku pracy, elastyczności czy to w zakresie miejsca zatrudnienia, czy godzin pracy, w zakresie stanowisk specjalistycznych, menadżerskich, liderskich. Pracodawcy coraz częściej rzeczywiście na tę potrzebę pracowników odpowiadają i to też pomaga im przyciągać talent do swoich organizacji.

Ale też rzeczywiście wyższe wynagrodzenie jest tym elementem, który jest istotny, ale też programy rozwojowe, szkolenia dodatkowe to jest coś, o czym pracownicy mówią. A z drugiej strony dla pracodawców jest to też możliwość łatania tej luki kompetencyjnej, która na rynku się przez lata pojawiała.

RM: Choć to też są kwestie, które stawiają mniejsze firmy i małe w dużo trudniejszej sytuacji. Spodziewam się, że tutaj może być problem. Tych firm jest znacznie więcej i one nie mają tak dużych możliwości wychodzenia naprzeciw oczekiwaniom swoich pracowników. Bardzo szybko, jak by Pani powiedziała, rozumiem, że IT, analiza danych to są te najbardziej pożądane i jednocześnie te specjalności, w których najtrudniej jest znaleźć pracowników. Coś jeszcze powinniśmy mieć na uwadze? Np. jak patrzymy na to od strony podażowej, czyli czego by się tutaj nauczyć, żeby się dobrze sprzedać na rynku.

KP: Na pewno tak, jak pan redaktor zauważył, IT, analiza danych to jest ten obszar kompetencyjny najbardziej poszukiwany, ale tuż za nim umiejętności techniczne, wiedza techniczna to jest ten obszar, który cały czas na rynku pracy w Polsce jest mocno poszukiwany i oferty pracy z tego zakresu będą się pojawiać. Oprócz tego logistyka, operacje, ale też sprzedaż, marketing czy obsługa klienta to są te obszary, w których pracownicy są poszukiwani i te kompetencje, których nadal brakuje. Co zgłaszają nam pracodawcy.

RM: Katarzyna Pączkowska, ekspert rynku pracy, dyrektor rekrutacji stałej w Manpower. Dziękuję bardzo serdecznie.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

MANPOWER: W POLSCE MAMY NIEDOBÓR TALENTÓW (ROZMOWA)

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV