Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

MANPOWER: POPRAWA NA RYNKU PRACY. 33% FIRM CHCE REKRUTOWAĆ (ROZMOWA)

O najnowszym raporcie Barometru Manpower Group Perspektyw Zatrudnienia na czwarty kwartał rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Piotrem Skierkowskim, dyrektorem ds. strategicznych klientów w Manpower Group.

NASTROJE NA RYNKU PRACY
Piotr Skierkowski, Manpower Group

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: A teraz dobre informacje z rynku pracy zatrudniać chce dwa razy więcej przedsiębiorców niż liczba tych deklarujących chęć redukcji zatrudnienia. Takie wnioski płyną z najnowszego Barometru Manpower Group Perspektyw Zatrudnienia na czwarty kwartał. Z nami jest Piotr Skierkowski, dyrektor ds. strategicznych klientów w Manpower Group. Dzień dobry.

PIOTR SKIERKOWSKI, MANPOWER GROUP: Dzień dobry panie redaktorze. Dzień dobry Państwu.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: 33 proc firm przygotowujących się do rekrutacji to wciąż nie jest jakaś oszałamiająca wartość. Ale spójrzmy na ten trend z perspektywy poprzednich badań. Jak zmienia się chęć do zatrudniania i do zwalniania?

PS: Co najbardziej cieszy, pozytywny trend się utrzymuje. Jesteśmy po dosyć trudnej pierwszej połowie tego roku, gdzie nawet w jednym z kwartałów mieliśmy ujemną prognozę. Odczyt za czwarty kwartał, jeśli chodzi o prognozy zatrudnienia, jest najwyższy od pierwszego kwartału 2021 roku. To pokazuje poprawiającą się sytuację na rynku pracy i dobrą informację dla pracowników.

MD: Czyli jak na rynku pracy kształtować się będzie ostatni kwartał roku?

MANPOWER: POPRAWA NA RYNKU PRACY. 33% FIRM CHCE REKRUTOWAĆ (ROZMOWA)

PS: Właściwie wszystkie branże objęte badaniem mają pozytywną i to dwucyfrową prognozę zatrudnienia. Na czele tego rankingu jest branża finansów oraz nieruchomości.

Na miejscu drugim jest energetyka i na trzecim transport, logistyka oraz motoryzacja. I zwłaszcza ten trzeci sektor bardzo cieszy, bo jest wyznacznikiem niejako sytuacji ogólnie gospodarczej. Widzimy z naszych badań i z rozmów z naszymi klientami, że jeśli zapotrzebowanie na pracowników w transporcie i logistyce rośnie, prędzej czy później przekłada się to już na wzrost w innych branżach.

MD: To prawda, to jest taki w sumie krwioobieg gospodarki- transport i logistyka. Kto pozwoli sobie na powiększenie zespołu? Jakiej wielkości firmy planują rekrutację?

PS: To kolejna bardzo pozytywna informacja. W poprzednich badaniach widzieliśmy, że zwłaszcza mikro i małe przedsiębiorstwa obawiają się zatrudniać, patrząc na wyzwania rynku, sytuację geopolityczną i rosnące koszty zatrudnienia i pracy i ogólnie prowadzenia działalności.

Natomiast w Barometrze na czwarty kwartał wszystkie typy przedsiębiorstw pod kątem wielkości zatrudnienia mają znowu dwucyfrową, pozytywną prognozę. Najwięcej oczywiście zatrudniają duże przedsiębiorstwa, które z racji często międzynarodowej skali mają takie możliwości, bo przenoszą dużo procesów do Polski z innych krajów, gdzie koszty pracy są wyższe, a mnóstwo firm nadal jest w trybie szukania oszczędności. Natomiast tak, jak powiedziałem, bardzo cieszy, że mikro i małe przedsiębiorstwa także planują zatrudniać.

MD: A gdzie tych rekrutacji będzie najwięcej terytorialnie? I czy w tych miejscach również będzie najtrudniej o pracownika?

PS: Odpowiem po kolei: Drugim pod względem prognozy regionem jest południowy zachód. I to nie dziwi. Ten region od wielu kwartałów już ma bardzo mocną prognozę. Mnóstwo inwestycji w tym regionie jest uplasowanych. Natomiast pierwszy raz od bardzo długiego czasu na czoło rankingu wyszło centrum.

I myślę, że to jest związane też z tym sektorem, który planuje największy zatrudnienia, czyli finansami i nieruchomościami. I tu bardziej bym położył nacisk na tę stronę finansów, czyli banki i instytucje finansowe. I ta prognoza w Polsce centralnej wynosi +28 procent, więc to jest bardzo, bardzo wysoki wynik. I tu idąc logiką, będzie najtrudniej o pracowników.

MD: Państwa badanie jest tak skonstruowane, kiedy je czytamy, że patrzymy na nie głównie z punktu widzenia pracownika. Z punktu widzenia pracodawcy, co się zmienia na polskim rynku pracy?

PS: Na pewno o pracownika jest coraz trudniej. Mamy od wielu lat rynek pracownika, więc aktywnych pracowników wykwalifikowanych na rynku pracy praktycznie nie ma. Większość firm zgłaszając się do nas o wsparcie w poszukiwaniu dobrych kandydatów deklaruje, że próbowano samodzielnie i niestety to się nie udało.

Stąd też działalność firm rekrutacyjnych wspiera poszukując głównie i adresując swoje działania do kandydatów pasywnych, czyli takich, którzy aktywnie nie poszukują pracy i trzeba do nich po prostu proaktywnie dotrzeć i zachęcić do zmiany pracy i przedstawić ofertę. Więc na pewno pracodawcom będzie coraz trudniej, a pracownicy mogą liczyć i na zmianę pracy na ciekawszą i tym samym lepiej płatną.

MD: No właśnie. Czyli będą podwyżki?

PS: Z podwyżkami to jest zawsze ciężka sprawa, ponieważ mamy rekordowo niskie bezrobocie. Natomiast wspomniałem wcześniej, że firmy bardzo mocno patrzą na wydatki i mimo dużej presji płacowej bardzo ostrożnie podchodzą do podwyżek. Natomiast chociażby zmiany płacy minimalnej, które mieliśmy w tym roku i są zapowiadane na przyszły rok, tę presję płacową jeszcze zwiększają. Więc tutaj bardzo trudny czas przed pracodawcami, jeśli chodzi o negocjacje płacowe.

MD: Bardzo dziękuję Panu za rozmowę. Piotr Skierkowski, dyrektor ds. strategicznych klientów w Manpower Group, komentował najnowszy Barometr Zatrudnienia przygotowany przez tę firmę. Dziękuję pięknie.

PS: Dziękuję serdecznie, dobrego dnia.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

USA

American Express zanotował bardzo udany drugi kwartał. Spółka pod względem zysku netto przebiła zarówno oczekiwania analityków jak i wyniki sprzed roku. Mimo to nowojorska...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O najnowszych danych dotyczących polskiej gospodarki rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z profesorem Witoldem Orłowskim, gł. doradcą w PwC.

USA

Przenosimy się za ocean gdzie trwa sezon wynikowy na Wall Street. Dzisiaj raportem za drugi kwartał pochwalił się US Bancorp, które wyglądają mizernie na...

WYNIKI

Odzieżowa spółka Monnari Trade odnotowała prawie 72 mln zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży w II kw. tego roku co oznacza spadek o 1% w...