Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

MAMY SPADEK BEZROBOCIA. NIEZNACZNY, ALE JEST. (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: No i mamy takie mikro zaskoczenie, bo spodziewaliśmy się, że będziemy mieli 5% bezrobocia, a mamy 4,9. I nie jest to jakiś wielki sukces, bo już były takie miesiące. Można więc powiedzieć chyba, że mamy tym razem miesiąc z 4,9, a nie z 5. No, a może jednak coś się dzieje z bezrobociem? Zaraz się tego dowiemy. Piotr Skierkowski, dyrektor sprzedaży korporacyjnej w Manpower Group jest naszym gościem. Witam bardzo serdecznie.

PIOTR SKIERKOWSKI, MANPOWER GROUP: Dzień dobry, panie redaktorze, dzień dobry Państwu.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


RM: Manpower Group jest taką firmą, która zapewnia pracowników bardzo wielu swoim klientom, więc ma stosunkowo dosyć szeroki przegląd tego, jaka sytuacja na rynku pracy panuje. Więc pytanie do Pana brzmi: czy zauważyliście jakieś zmiany w sytuacji związanej z funkcjonowaniem rynku pracy w październiku?

PS: Zdecydowanie nie. Znaczy sytuacja jest bardzo dynamiczna, bo mamy od wielu miesięcy bardzo specyficzny moment. Oczywiście nadal utrzymujący się bardzo duży niedobór talentów. Bezrobocie, no ta dane które zostały opublikowane odrobinę zaskakują. Natomiast jak popatrzymy na wykres to widać, że od wielu, wielu miesięcy oscyluje w okolicach 5%. 4,9 było w czerwcu i w październiku. Zbliżamy się, myślę i jesteśmy już może nawet blisko takiego bezrobocia strukturalnego, które raczej nie może być przebite. Więc pracowników bardzo potrzeba.

Z drugiej strony pojawia się dużo informacji o zwolnieniach grupowych. Przemysł motoryzacyjny przeżywa bardzo duży kryzys. W wielu obszarach, też związanych z elektromobilnością i produkcją baterii też są trudne chwile. Natomiast transport, logistyka, produkcja przemysłowa, produkcja spożywcza to są branże, które mają ogromne zapotrzebowanie na pracowników. I tutaj bez wsparcia, jeśli chodzi o pracowników z zagranicy myślę, że gospodarka polska by sobie nie poradziła. Więc mamy z jednej strony bardzo bardzo duży niedobór talentów z drugiej strony olbrzymią presję na wynagrodzenia, a z trzeciej strony większość przedsiębiorstw deklaruje wyzwania z kosztami. Zresztą też w poprzednich materiałach ta kwestia kosztów prowadzenia działalności była poruszona. Pracodawcy nie mogą sobie pozwolić na nieustanne podwyżki wynagrodzeń, a już wiemy, że ponad 8% podwyżka minimalnej płacy zaplanowana na przyszły rok staje się za chwilę faktem. Więc mamy bardzo trudną sytuację i bardzo dużą dynamikę. Natomiast puentując – mamy niezmiennie od bardzo długiego czasu rynek pracownika.

RM: No, musimy też Państwu powiedzieć, że te 5 w poprzednim miesiącu a 4,9% w ostatnim odczycie to jest tzw. bezrobocie rejestrowane, czyli to jest liczba osób, które są zarejestrowane jako bezrobotni. To nie jest tak do końca obraz rynku pracy, jako takiego. Jeśli na przykład popatrzymy na dane Głównego Europejskiego Głównego Urzędu Statystycznego, czyli Eurostatu to od lutego 2024 roku w Polsce mamy bezrobocie, które według metodologii Eurostatu wynosi 2,9 procent, czyli jest jeszcze radykalniej niższe, co jeszcze mocniej pokazuje to, o czym Pan mówił, czyli fakt, że mamy właśnie do czynienia z rynkiem pracownika.

To wciąż nie mówi nam jakoś bardzo dużo o tym czy łatwo, czy trudno i komu jest znaleźć pracę, ale pokazuje, że rzeczywiście mamy taki rynek pracy, który można by określić jako bardzo rozgrzany. No, ale z drugiej strony rozumiem, że to nie jest tak, że jak byśmy tak sobie postanowili nagle zmienić pracę to to jest prosta sprawa, bo to są takie trochę kwestie statystyczne. A znalezienie pracy w swoim zawodzie to jeśli na przykład pracujemy w automotive, no to tak, jak Pan mówił, byłoby to w tej chwili dosyć dużym wyzwaniem.

MAMY SPADEK BEZROBOCIA. NIEZNACZNY, ALE JEST. (ROZMOWA)

PS: Dokładnie tak. Od wielu też miesięcy, kwartałów mówimy o potrzebie dopasowania też kompetencji pracowników do wymagań rynku pracy. I tu może nie po polsku, ale upskilling i reskilling to są bardzo ważne pojęcia, które pracownicy i kandydaci powinni zapamiętać. Też kwestia mobilności pracowników jest bardzo ważna.

Wiadomo, że południe Polski jest tym regionem, gdzie sektor motoryzacyjny jest bardzo rozwinięty i tam faktycznie mogą pojawić się takie regionalne skoki stopy bezrobocia. Natomiast, jeśli pracownicy są tylko otwarci na relokację czy uczenie się nowych kompetencji to ta zmiana pracy, odpowiednio zaplanowana nie powinna być dużym wyzwaniem.

My oczywiście też wspieramy pracowników w takiej, powiedzmy, reklasyfikacji czy zmianie kompetencji. Natomiast to wymaga otwartości od pracownika i chęci uczenia się też nowych rzeczy.

RM: A gdzie jest w jakich branżach w jakich specjalnościach, w tych branżach jest w tej chwili, według Waszego rozeznania najłatwiej szybko znaleźć pracę? Czego trzeba by się nauczyć, żeby mieć ten sukces na rynku pracy?

PS: Zaczynając od najprostszych rzeczy nadal w szeroko rozumianej produkcji jest bardzo duże zapotrzebowanie na pracowników oraz wspomniane już wcześniej przeze mnie logistyce, gdzie wielkich kompetencji nie potrzeba. Tak naprawdę chęć do pracy, umiejętność zrozumienia prostej instrukcji i chęć pracy jednak pod presją czasu, bo i produkcja i logistyka to są branże, które w bardzo dużej dynamice działają.

W dłuższej perspektywie branże techniczne związane z inżynierią i to zarówno w obszarze IT, mówię o inżynierach oprogramowania, jak i inżynierach stricte produkcji procesowych to są obszary, gdzie warto się zainteresować. No i bardzo tak naprawdę postępująca transformacja energetyczna to też jest duży potencjał dla pracowników i tak zwane green jobs, czyli wszystkie zawody związane z tą zieloną transformacją. To jest na pewno przyszłość rynku pracy. I tu pracownicy, którzy chcą się w tym obszarze rozwijać, mogą liczyć na stabilne, długofalowe zatrudnienie i też atrakcyjne warunki wynagrodzenia.

RM: A macie rozeznanie, bo nie jestem przekonany, czy Manpower pomaga w zakresie prac czy zawodów menedżerskich, ale macie jakieś wyczucie czy intuicję jakie branże potrzebują na przykład menadżerów, gdybyśmy spróbowali wyjść z kręgu pracowników właśnie produkcyjnych czy takich konstrukcyjnych?

PS: Jeśli chodzi o stanowiska menadżerskie to tak naprawdę osoby z doświadczeniem w zarządzaniu sprzedażą i budowanie strategii sprzedażowych są bardzo ważne. Zawsze sprzedaż jest motorem napędowym każdej organizacji. Dyrektorzy finansowi, którzy mają doświadczenie w przeprowadzaniu firm przez restrukturyzację i dostosowywaniu do zmieniającego się środowiska biznesowego to są te role menadżerskie, liderskie, które zawsze będą w cenie i zawsze będzie zapotrzebowanie na tego typu doświadczenia i kompetencje.

Więc powiedziałbym – chyba te dwie kluczowe role, czyli osoby związane z zarządzaniem, sprzedażą i z zarządzaniem finansami z doświadczeniem właśnie w pracy w takich wymagających branżach. I tu wydaje mi się, że finalnie branża nie ma aż tak wielkiego znaczenia, ponieważ te procesy są bardzo, bardzo zbliżone bez względu na branżę.

RM: Piotr Skierkowski, dyrektor sprzedaży korporacyjnej w Manpower Group był naszym gościem. Udanego dnia, dziękuję serdecznie.

PS: Dziękuję bardzo.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

MAMY SPADEK BEZROBOCIA. NIEZNACZNY, ALE JEST. (ROZMOWA)

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV