Connect with us

Hi, what are you looking for?

OTOCZENIE MAKRO

MAMY PRAWIE NAJWYŻSZĄ INFLACJĘ W UE

Mamy prawie najwyższą inflację w całej Unii Europejskiej. Według Eurostatu roczna inflacja liczona według tych samych zasad dla całej Unii – czyli HICP – wyniosła w lipcu 4,7 proc. Jeszcze w czerwcu ceny rosły tempie 4 proc. rocznie.

W całej Unii Europejskiej wyższym wskaźnikiem wzrostu cen może się „pochwalić” jedynie Estonia – gdzie odnotowano w ubiegłym miesiącu roczny wzrost cen na poziomie 4,9 proc. Jeśli chodzi o Estonię – to w kwestii inflacji ma na pieńku z Polską, bo nasza rekordowo niska inflacja w 2006 roku spowodowała, że Estonia nie zmieściła się z kryteriami przyjęcia do strefy euro w 2007 roku, co finalnie opóźniło wprowadzenie wspólnej waluty w Estonii do 2011 roku. Wracając jednak do roku 2021 – z identycznym tempem wzrostu cen co w Polsce muszą żyć mieszkańcy Węgier.

Za wzrost cen w całej Unii w największym stopniu odpowiadają drożejące paliwo. W Polsce jego ceny skoczyły w ciągu roku o prawie 1/3 – z 4.30 zł za litr do 5 zł 60 groszy. Na drugim miejscu są natomiast usługi, które podrożały o 6 proc.
Wskaźnik HICP to inflacja obliczana według identycznego wzoru w całej Unii Europejskiej. Inflacja wyliczana przez GUS wyniosła w lipcu 5%.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24 ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: Naszym gościem jest prof. Eryk Łon- członek Rady Polityki Pieniężnej. Panie...

USA

Amerykański bank centralny zdecyduje dziś o wysokości stóp procentowych za oceanem. Komunikat po posiedzeniu będzie ogłoszony o 20stej polskiego czasu.

Bez kategorii

Czwarta z rzędu podwyżka stóp procentowych na Węgrzech umocniła forinta, ale nieznacznie. Główna stopa procentowa na Węgrzech będzie od jutra wynosić 1.65%.

OTOCZENIE MAKRO

Sprzedaż detaliczna w sierpniu rosła szybciej, niż w lipcu. Ale już połowa nominalnego wzrostu sprzedaży to inflacja - wynika z danych GUS. Sprzedaż w...