Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

MAŁE FIRMY ZA GAZ ZAPŁACĄ NAJWIĘCEJ (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

NATALIA GORZELNIK, BIZNES24: A teraz porozmawiam z moim i Państwa gościem, którym jest minister Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców. Dzień dobry, panie ministrze.

ADAM ABRAMOWICZ, RZECZNIK MŚP: Dzień dobry, Witam.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


NG: Wiceminister Soboń odniósł się bezpośrednio do Pana ministra apelu i wskazał, że wpływ cen gazu na prowadzenie biznesu jest dużo bardziej zróżnicowany wśród przedsiębiorców jeżeli chodzi o energię. Czy Pan minister zgadza się z tym wyjaśnieniem?

AA: Nastąpiła zmiana o 180 stopni – stanowisko pana ministra, ponieważ jeszcze dwa tygodnie temu w Radio Lublin mówił, że nasz sektor MŚP będzie miał maksymalną cenę gazu, co też to jest uzasadnione i słuszne.

NG: Panie ministrze, resort finansów zorientował się, że przeholowano z wydatkami i te cięcia, które już słyszymy, które dotykają wszystkich resortów, mają dotknąć również sektora MŚP?

AA: Tego nie wiem. Na pewno ta informacja, którą przekazał pan minister w Radio Lublin, ucieszyła nas, a poza tym była też efektem naszej pracy, mojej pracy. Od już stycznia upominam się o to, żeby jednak gaz także dla sektora MŚP, miał maksymalną cenę. Przypomnę, że może to nie jest tak powszechnie używany środek do produkcji jak prąd, ale bardzo ważnej produkcji, bo na przykład małe piekarnie, piekarnie PSS-ów używają gazu do produkcji pieczywa. Więc jeśli rząd nie zmieni stanowiska i tej ceny maksymalnej nie ustali, to będzie miał zwiększoną inflację, bo jednak chleb i bułki jemy wszyscy codziennie. I to też trzeba wziąć pod uwagę. A już w ogóle dla mnie jest niezrozumiałe jest, że rząd dopisał do tej listy, która już była, tych wrażliwych podmiotów związki zawodowe. Co prawda w zakresie ich działalności statutowej, ale jeżeli są dopisane związki zawodowe, to powinny być także dopisane związki przedsiębiorców, stowarzyszenia, izby gospodarcze. No bo tutaj nie ma żadnej logiki. Jakim to wrażliwym podmiotem są związki zawodowe? No MŚP nie są wrażliwe, mimo że w dyrektywie gazowej są wymienione małe firmy wielokrotnie jako właśnie podmioty wrażliwe. Okazuje się, że związki zawodowe są teraz podmiotami wrażliwymi, a związki przedsiębiorców oczywiście podmiotami wrażliwymi nie są. Nie ma tak, jak mówię tutaj – żadnej logiki. To powinno być zmienione? Jeżeli daje się takie prawo związkom zawodowym, to powinno się dać także stowarzyszeniom, izbom i związkom przedsiębiorców. A ja mam w Radzie Przedsiębiorców 355 w tej chwili. Więc także powinny się znaleźć w zapisie ustawowym.

NG: A jaki limit, stawki zamrożenia cen gazu byłyby potrzebne dla przedsiębiorców, żeby mogli spokojnie prowadzić biznes w przyszłym roku?

AA: Tak jak ustalono maksymalną cenę prądu na podstawie średniej z różnych okresów zakupu. Podobnie powinno być w przypadku gazu. Mnie się trudno wypowiadać o konkretnych liczbach, ale przecież rząd już ustalił tą cenę maksymalną dla właśnie tych podmiotów wrażliwych i tam jest wymieniona cała lista tych podmiotów wrażliwych. Tak, jak powiedziałem, także okazało się, że wrażliwym podmiotem są związki zawodowe. Tak, no trochę to przypomina jakąś komedię. Nie wiem o co tutaj chodzi. No bo w dyrektywie gazowej wprost jest napisane, że podmiotem wrażliwym jest MŚP. No, skoro była ta lista, bo ograniczenie cen gazu już istniało, ono było wprowadzone kilka miesięcy temu, wtedy nam się nie udało przekonać rządu do tego, żeby także MŚP było tutaj ujęte. No ale wydawało się, że w tym okresie przekonaliśmy rząd, bo tak, jak powiedziałem była wypowiedź ministra Sobonia w Radio Lublin, że będziemy objęci. No, dzisiaj byliśmy w Sejmie, byliśmy na komisji, był też przedstawiciel właśnie piekarni PSS Społem, no i mówiliśmy, przedstawialiśmy racjonalne argumenty. Jeżeli ma pieczywo, zdrożał bardzo mocno to na pewno to też wpłynie na nastroje konsumentów. No chyba, że rząd chce, żeby te wypieki z mrożonego ciasta, które się robi w dużych marketach, żeby konsumenci kupowali ten towar. No ale to chyba nie zadziała dobrze na rynek, bo się okaże, że po jakimś czasie, że zostaje tylko pieczywo w marketach, a nie w tych piekarniach, do których się ludzie przyzwyczaili. Więc myślę, że to jeszcze zostanie przedyskutowane.

NG: Będziemy się przyglądać się temu tematowi na antenie BIZNES24. Dziękuję bardzo.

AA: Ważny temat, także przyglądajcie się państwo, bo trzeba to załatwić.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

MAŁE FIRMY ZA GAZ ZAPŁACĄ NAJWIĘCEJ (ROZMOWA)

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV