Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSPORT

MAERSK NIE WRACA NA MORZE CZERWONE

Maersk zawiesza do dowołania kursy przez Morze Czerwone i Kanał Sueski. Z kolei francuski morski przewoźnik kontenerowy CMA CGM zdecydował się, że od połowy stycznia podniesienie o 100 proc. stawki frachtu.

MAERSK
MAERSK NIE WOZI DLA ROSJI

Duński Maersk, który jako jeden z pierwszych zawiesił transport przez morze czerwone próbował w weekend wrócić na popularna trasę żeglugową. Kontenerowiec spółki został jednak zaatakowany przez cztery łodzie jemeńskich bojowników Huti. Z pomocą załodze pospieszyła marynarka wojenna stanów zjednoczonych.

Hut przedstawiają swoje ataki jako formę wsparcia dla oporu palestyńskiego Hamasu przeciwko inwazji sił izraelskich na Strefę Gazy. Nastąpiła ona w odpowiedzi na brutalny atak Hamasu na Izrael 7 października.

Dziś Maersk poinformował, że do dowołania zawiesza żeglugę po Morzu Czerwonym.

Z kolei inny przewoźnik francuski CMA CGM ogłosił we wtorek na swojej stronie internetowej, że od 15 stycznia do odwołania stawka za przewóz 40-stopowego kontenera między Azją a zachodnim Morzem Śródziemnym wzrośnie do z 3 tys.do 6 tys. dolarów.

Stawki frachtu rosną, bo firmy zmuszone są do rezygnacji z żeglugi przez Morze Czerwone. W efekcie statki płynące z Azji do Europy i odwrotnie musza opływać Afrykę co generuje większe koszty.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, czy polscy przedsiębiorcy boją się technologii cyfrowych, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Rafałem Boguszewskim, ekspertem Departamentu Badań i Analiz BGK.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wynikach finansowych i planach rozwoju Grupy Klepsydra rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Markiem Cichewiczem, prezesem Grupy Klepsydra.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O akcjach Kernela i decyzji o obniżeniu kapitału zakładowego, rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Jarosławem Dominiakiem, prezesem Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O rosnących zarobkach w Polsce i o tym jak te wzrosty wpłyną na gospodarkę rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z dr Kazimierzem Sedlakiem, dyrektorem...