MARCIN DOBROWOLSKI, BZINES24: Z nami jest Krzysztof Kaczmarczyk, prezes spółki Mabion, która opublikowała swoje dane finansowe. Dzień dobry Panie prezesie.
KRZYSZTOF KACZMARCZYK, MABION: Dzień dobry panie redaktorze, Państwu.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
MD: Prawie 11 milionów złotych zysku netto w trzecim kwartale. Bardzo przyzwoity zysk. Na czym najwięcej teraz zarabiacie?
KK: Zarabiamy cały czas na tym samym, na czym zarabiamy od ostatnich dwóch lat, czyli na świadczeniu usługi dla amerykańskiego Novavaxu – firmy, która wprowadziła jedyną na świecie szczepionkę białkową na COVID-19. Konstrukcja tego kontraktu jest na tyle korzystna dla nas, że pomimo tych trudnych warunków, w których pracujemy, ponieważ ten trzeci kwartał byłby dla nas wyjątkowy, prowadziliśmy modernizację zakładu, wciąż pozwala to przy dużej kontroli kosztów dostarczyć wyniku, który nie ukrywam, bardzo nas zadowala.
MD: No tak, ale w Konstantynowie już zakończyliście, jak rozumiem, tę modernizację tego zakładu i można tam wrócić z działalnością na 100%, może i więcej w porównaniu do poprzednich efektów. Ale wie Pan, jeżeli chodzi o te spółki farmaceutyczne w Stanach w ostatnich miesiącach te, które produkowały szczepionkę na COVID, to wyniki są coraz gorsze, bo mało osób chce się teraz szczepić, podobno. I w związku z tym pytanie, czy poleganie na tej umowie z Amerykanami jest bezpiecznym rozwiązaniem na najbliższe okresy rozliczeniowe?
KK: To nie jest nasze bazowe założenie i nie jest też naszą strategią na najbliższe lata. Bazowanie – oprę się może na tym słowie, ponieważ owszem, kontrakt, który realizujemy do połowy przyszłego roku, ma ten komponent gwarantowany, to znaczy w tym kontekście bez względu na to, jak duże zapotrzebowanie rynkowe na szczepionkę jest, my tak czy inaczej realizujemy to zlecenie dla naszego partnera i to pozwala nam właśnie na te zagwarantowane wyniki przez kolejne jeszcze trzy kwartały. To jest bardzo ważne, dlatego, że daje nam to czas na to, aby zrepozycjonować się na rynku i to, co planujemy, to upowszechnić właśnie naszą usługę właśnie świadczenia kontraktowego wytwarzania i produkcji i rozwoju leków na zlecenie dla firm takich jak, Novavax.
Ale to nie jest obszar szczepionek, na którym się będziemy koncentrować, tylko generalnie szeroko rozumiane zaawansowane, innowacyjne leki biologiczne. Potrafimy to wykonywać. Mamy kilkunastoletnie doświadczenie w ich produkcji, mamy duży zespół. I co najważniejsze – mamy w pełni zmodernizowany zakład. Udostępniliśmy właśnie inwestorom informację o tym i właśnie to, co państwo prezentujecie, to już są efekty właśnie zmodernizowanego zakładu, który już jest na poziomie światowym, jeżeli chodzi o wyposażenie, standardy, certyfikaty, no i zespół, który oczywiście jest gotowy do tego, żeby realizować inne kontrakty już nie tylko dla Novavaxu. I na to się nastawiamy już w przyszłym roku.
MD: Na świecie inwestorzy w branży farmaceutycznej patrzą przede wszystkim high close, czyli ten hit ostatnich miesięcy. Jedna ze spółek z Danii ma już kapitalizację większą, niż PKB tego królestwa. To są producenci, którzy przy okazji leków na cukrzycę stworzyli lek, który ogranicza m.in. łaknienie, ale też inne używki. Jak Pan patrzy na taki szał, który niektóre z tych spółek winduje do nieprawdopodobnych wycen?
KK: Myślę, że jest to chwilowa moda. Oczywiście ona będzie trwała. To nie jest tak, że ona przeminie. Oczywiście ta popularność akurat tych dwóch farmaceutyków, które są na rynku w tym momencie dostępne, będzie szukała swoich odpowiedników. I firmy Big Pharma będą z tego obszaru Big Pharma będą szukały rozwiązań. Jeden z nich już właśnie ogłosił, że taki program prowadzi, w związku z czym należy zakładać, że inni podążą tą drogą.
Co ważne, warte podkreślenia, akurat w naszym kontekście bylibyśmy absolutnie zdolni i możliwi do tego, aby realizować produkcję takich leków. One akurat nie są szczególnie złożone. My pracujemy na bardziej zaawansowanych lekach, lekach biologicznych. Tamte są relatywnie proste, w związku z czym jeżeliby trafiła się rzeczywiście sytuacja, w której nasz potencjalny partner biznesowy chciałby realizować produkcję takiego leku, z uwagi na duże zapotrzebowanie rynkowe, byłoby to również możliwe.
MD: Słyszeli Państwo. Bo podobno, jak rozmawiałem z lekarzami, zapotrzebowanie rynkowe jest coraz większe w zasadzie z każdym tygodniem, bo ta informacja przebija się również do polskiej opinii publicznej.
Patrząc natomiast na kursy walut i na słabnącego dolara względem złotego Wy macie umowę, w której rozumiem, że Novavax płaci wam w dolarach amerykańskich? Więc umocnienie złotego chyba nie jest dla Was dobrą informacją? Zabezpieczyliście się jakoś przed różnicami kursowymi?
KK: Nie stosujemy aktywnej polityki zabezpieczeń, ponieważ wyszliśmy z założenia, że w średnim i długim terminie akurat te wahania kursowe nie będą miały dla nas tak dużego znaczenia. Oczywiście ten efekt, o którym Pan wspomina jest prawdziwy. Natomiast też trzeba pamiętać, że byliśmy beneficjentem tego jeszcze dwa, trzy kwartały temu.
Do tego, co warto podkreślić: kontrakt, który mamy jest tak skonstruowany, że płatności w każdych okresach są indeksowane, w związku z czym jesteśmy dobrze chronieni przed inflacją. I tutaj akurat nie jesteśmy negatywnie wyeksponowani, ponieważ indeksujemy ceny dla naszego partnera. Więc czuliśmy, że akurat ta aktywna polityka zabezpieczeń nie ma tutaj większego znaczenia, co zresztą widać w potwierdzeniu wyników tego kwartału. Zakładam, że w przyszłym również.
MD: Panie Prezesie, na koniec jeszcze: czy po zakończeniu inwestycji w Konstantynowie Łódzkim planujecie kolejne wydatki inwestycyjne?
KK: Tak, planujemy. One będą znacznie mniejszej wysokości, ponieważ informowaliśmy inwestorów, że będzie to około 30 milionów złotych. W przyszłym roku ten plan podtrzymujemy. Wtedy pojawią się dodatkowe linie do rozlewu i również do kontroli inspekcji optycznej. Te linie będą dostarczone już w połowie przyszłego roku i wtedy też będziemy mieli już kompletny zasób aparatury niezbędnej do tego, żeby być w takim, już używając tego języka and-to-and CDMO, czyli firmą, która jest w stanie kontraktową wytwarzać i rozwijać leki na zlecenie w pełnym tego zakresie. Tak, że ten plan będzie zrealizowany. Co ważne, zrealizowaliśmy ten plan modernizacyjny na czas i poniżej szacowanego budżetu.
MD: Panie prezesie, to teraz już zostawmy na koniec pytanie o prezesa giełdowej spółki. Pewnie czeka Pan na otwarcie sesji na warszawskim parkiecie taki wzrosty, jakie były wczoraj w Stanach, na Dalekim Wschodzie. Wczoraj zresztą też w Warszawie 5% na WIG20. Czeka Pan na dziewiątą na start handlu? Jak Pan myśli? Utrzymamy wzrosty dzisiejszego dnia jeszcze?
KK: Myślę, że utrzymamy. I jeżeli już patrząc z perspektywy inwestora giełdowego, powiedziałbym, że myślę, że mamy generalnie przed sobą bardzo ciekawy okres, atrakcyjny dla inwestorów. Więc ja bym był po stronie kupujących, niż sprzedających, raczej nie tylko na tę sesję, ale jeszcze na przyszły okres.
MD: Słyszeli Państwo? Bardzo dziękuję. Z nami był prezes spółki Mabion, Krzysztof Kaczmarczyk. Dziękuję pięknie za rozmowę.
KK: Dziękuję bardzo. Miłego dnia, do usłyszenia.
Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Kup dostęp online do telewizji BIZNES24
Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV