Connect with us

Hi, what are you looking for?

GPW

MABION: KILKA POWODÓW SPEKTAKULARNEGO WZROSTU

Mabion był w środę 5 najintensywniej handlowaną spółką na GPW z obrotami przekraczającymi 58 mln. zł i największym wzrostem na głównym rynku: 22,58%. Dlaczego? Powody pojawiały się aż do wieczora.

Amerykański koncern farmaceutyczny Novavax w ciągu najbliższych dni ma przedstawić dane z 3 fazy badań klinicznych nad szczepionką na koronawirusa – takie nieoficjalne informacje dotarły z konferencji dla inwestorów. Choć spółka nie wydała żadnego oficjalnego komunikatu, to wystarczyło by kurs firmy ze stanu Maryland wystrzelił w środę o blisko 20 proc.

W marcu Mabion podpisał z Novavaxem umowę na transfer technologii i próby techniczne produkcji w Polsce właśnie szczepionki przeciw Covid-19 w skali komercyjnej.

Wynik trzeciej fazy badań będą kluczowe dla ewentualnej decyzji Agencja Żywności i Leków (FDA) o dopuszczeniu szczepionki do użycia.
Wieści zza Oceanu okazały się też ważne dla inwestorów polskiego Mabionu.
Kurs akcji spółki z Konstantynowa Łódzkiego zyskał dziś 22 proc. – najwięcej ze wszystkich spółek notowanych na głównym rynku GPW. Handel akcjami Mabionu sięgnął 60 mln zł, ustępując pod tym względem jedynie tuzom z WIG20: CD Projektowi, KGHM, PZU i Orlenowi.

Po sesji Giełda ogłosiła, że do indeksu mWIG40 wejdą dwie spółki, dla których łaskawe czas pandemii okazał się łaskawy – dystrybutor IT Asbis, oraz właśnie biotechnologiczny Mabion.

Spółki te zamienią się miejscami w sWIG80 z nieruchomościowymi GTC i Echo Investment. Do sWIGu dołączą również AC Autogaz, Action, PCF Group oraz Police. Znikną z indeksu produkująca seriale i widowiska telewizyjne ATM Grupa, gamingowy Boombit, Harper Hygienics, oraz producent oprogramowania – Sygnity.
Zmiany wejdą w życie po sesji 18 czerwca.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

GPW

Ponad 15 tys. zł trzeba zapłacić dziś za jedną akcję odzieżowej spółki LPP. To nie tylko historyczny rekord w przypadku firmy z Trójmiast, ale...

GPW

Kęty mocno w górę po szacunkowych wynikach. Spółka ocenia, że w II kwartale będzie miała 158 milionów złotych zysku netto - o ponad 1/5...

GPW

WIG20 2334.10 +2.46% MWIG40 5300.18 +1.83% SWIG80 21196.39 +1.55% NCINDEX 480.43 +1.76% WIG 70950.82 +2.21%

COVID

Powiat łęczyński - na terenie którego działa LW Bogdanka - spełnia warunki zakwalifikowania go do tzw. żółtej strefy pod względem liczby nowych zakażeń. Tamtejszy...