Connect with us

Hi, what are you looking for?

GPW

MABION: KILKA POWODÓW SPEKTAKULARNEGO WZROSTU

Mabion był w środę 5 najintensywniej handlowaną spółką na GPW z obrotami przekraczającymi 58 mln. zł i największym wzrostem na głównym rynku: 22,58%. Dlaczego? Powody pojawiały się aż do wieczora.

Amerykański koncern farmaceutyczny Novavax w ciągu najbliższych dni ma przedstawić dane z 3 fazy badań klinicznych nad szczepionką na koronawirusa – takie nieoficjalne informacje dotarły z konferencji dla inwestorów. Choć spółka nie wydała żadnego oficjalnego komunikatu, to wystarczyło by kurs firmy ze stanu Maryland wystrzelił w środę o blisko 20 proc.

W marcu Mabion podpisał z Novavaxem umowę na transfer technologii i próby techniczne produkcji w Polsce właśnie szczepionki przeciw Covid-19 w skali komercyjnej.

Wynik trzeciej fazy badań będą kluczowe dla ewentualnej decyzji Agencja Żywności i Leków (FDA) o dopuszczeniu szczepionki do użycia.
Wieści zza Oceanu okazały się też ważne dla inwestorów polskiego Mabionu.
Kurs akcji spółki z Konstantynowa Łódzkiego zyskał dziś 22 proc. – najwięcej ze wszystkich spółek notowanych na głównym rynku GPW. Handel akcjami Mabionu sięgnął 60 mln zł, ustępując pod tym względem jedynie tuzom z WIG20: CD Projektowi, KGHM, PZU i Orlenowi.

Po sesji Giełda ogłosiła, że do indeksu mWIG40 wejdą dwie spółki, dla których łaskawe czas pandemii okazał się łaskawy – dystrybutor IT Asbis, oraz właśnie biotechnologiczny Mabion.

Spółki te zamienią się miejscami w sWIG80 z nieruchomościowymi GTC i Echo Investment. Do sWIGu dołączą również AC Autogaz, Action, PCF Group oraz Police. Znikną z indeksu produkująca seriale i widowiska telewizyjne ATM Grupa, gamingowy Boombit, Harper Hygienics, oraz producent oprogramowania – Sygnity.
Zmiany wejdą w życie po sesji 18 czerwca.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

RYNKI

Dobre dane z Niemiec. W maju indeks instytutu ZEW przekroczył 84 punkty. To znacznie powyżej oczekiwań, które wyniosły niespełna 71 punktów.

RYNKI

Szyfrowany komunikator, BigShortBets ma wyrównać szanse na rynku kapitałowym - twierdzi inicjator jego powstania, Rafał Zaorski. Narzędzie budzi kontrowersje, ale może przyczynić się do rewolucyjnych zmian...

GAMING

Zaledwie 32 i pół miliona złotych wyniósł zysk netto CD Projektu w pierwszym kwartale 2021 roku. To ponad dwa razy mniej niż oczekiwali analitycy...

RYNKI

JSW nie jest zainteresowana kupnem ani nieodpłatnym przejęciem kopalń od Tauronu i innych spółek górniczych - poinformowała JSW w oświadczeniu.

Copyright © 2021 BIZNES24 sp. z o.o.