Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

GPW

MABION: KILKA POWODÓW SPEKTAKULARNEGO WZROSTU

Mabion był w środę 5 najintensywniej handlowaną spółką na GPW z obrotami przekraczającymi 58 mln. zł i największym wzrostem na głównym rynku: 22,58%. Dlaczego? Powody pojawiały się aż do wieczora.

MABION: KILKA POWODÓW SPEKTAKULARNEGO WZROSTU

Amerykański koncern farmaceutyczny Novavax w ciągu najbliższych dni ma przedstawić dane z 3 fazy badań klinicznych nad szczepionką na koronawirusa – takie nieoficjalne informacje dotarły z konferencji dla inwestorów. Choć spółka nie wydała żadnego oficjalnego komunikatu, to wystarczyło by kurs firmy ze stanu Maryland wystrzelił w środę o blisko 20 proc.

W marcu Mabion podpisał z Novavaxem umowę na transfer technologii i próby techniczne produkcji w Polsce właśnie szczepionki przeciw Covid-19 w skali komercyjnej.

Wynik trzeciej fazy badań będą kluczowe dla ewentualnej decyzji Agencja Żywności i Leków (FDA) o dopuszczeniu szczepionki do użycia.
Wieści zza Oceanu okazały się też ważne dla inwestorów polskiego Mabionu.
Kurs akcji spółki z Konstantynowa Łódzkiego zyskał dziś 22 proc. – najwięcej ze wszystkich spółek notowanych na głównym rynku GPW. Handel akcjami Mabionu sięgnął 60 mln zł, ustępując pod tym względem jedynie tuzom z WIG20: CD Projektowi, KGHM, PZU i Orlenowi.

Po sesji Giełda ogłosiła, że do indeksu mWIG40 wejdą dwie spółki, dla których łaskawe czas pandemii okazał się łaskawy – dystrybutor IT Asbis, oraz właśnie biotechnologiczny Mabion.

Spółki te zamienią się miejscami w sWIG80 z nieruchomościowymi GTC i Echo Investment. Do sWIGu dołączą również AC Autogaz, Action, PCF Group oraz Police. Znikną z indeksu produkująca seriale i widowiska telewizyjne ATM Grupa, gamingowy Boombit, Harper Hygienics, oraz producent oprogramowania – Sygnity.
Zmiany wejdą w życie po sesji 18 czerwca.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

GPW

Quercus nadal ceni Creepy Jar. Sebastian Buczek, prezes i założyciel Quercus TFI bagatelizuje informację o tym, że fundusze Quercusa zeszły poniżej 5% w akcjonariacie...

GPW

Giełdowy STS ma zapłacić prawie 3 miliony kary za zaniedbania w zakresie przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy. Spółka twierdzi, że odwoła się od kary od...

BIZNES I POLITYKA

Ostatni projekt umowy w sprawie kopalni Turów, który był niedawno negocjowany w Warszawie przez czeską minister Annę Hubaczkovą i polską minister klimatu i środowiska...

RYNKI

Wyraźne wzrosty na początek notowań w Warszawie w poniedziałek. Koniec spadków, czy realizacja ulubionego powiedzenia Piotra Kuczyńskiego o martwym koniu?