Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

SPÓŁKI SKARBU PAŃSTWA

LOTOS SPRZEDANY ZBYT TANIO?

LOTOS SPRZEDANY

5 mld zł poniżej wartości miały zostać sprzedana aktywa Lotosu podaje Busines Inseider powołując się na nieopublikowany jeszcze raport Najwyższej Izby Kontroli. Orlen odpowiada, że wskazywana przez kontrolerów wartość księgowa, nie ma nic wspólnego z rynkową.

Kiedy dwa lata temu Orlen łączył się z Lotosem musiał spełnić szereg warunków postawionych przez Brukselę. Jednym z nich było sprzedanie części majątku gdańskiej spółki nowym inwestorom. Transakcje od samego początku budziły dużo emocji.

CZYTAJ TEŻ: FAKTURY PO STAREMU CO NAJMNIEJ DO KOŃCA ROKU. KSEF ODWOŁANY NA CZAS NIEOZNACZONY

Kluczowe aktywa Lotusu, trafiły bowiem do saudyjskiego Aramco, który za 1 mld 150 mln zł kupił 30 proc. udziałów w Rafinerii Gdańskiej i za 1 mld zł segment hurtowego handlu paliwami. Z kolei węgierski MOL nabył ponad 400 stacji paliowowych za prawie 2 mld 700 mln zł a polski Unimot przejął produkcję asfaltu i biznes związany z magazynowaniem paliw.

Jak pisze Business Insider powołując się na raport NIK tylko sprzedaż rafinerii nastąpiła poniżej wartości wyceny o około 3.5 mld zł. Zdaniem kontrolerów więcej też były warte aktywa nabyte przez Unimot. W tym przypadku Business Insider nie podaje jednak konkretnej kwoty.

Do informacji portalu odniósł się Orlen, który stwierdził,że zapłacił za aktywa grupy Lotos tyle, po ile były one wyceniane przez rynek. Wskazywana przez kontrolerów NIK wartość księgowa, nie ma nic wspólnego z rynkową wartością firmy.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

LOTOS SPRZEDANY ZBYT TANIO?

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym czy czeka nas szok cenowy w stawkach za energię rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Wojciechem Jakóbikiem, redaktorem naczelnym biznesalert.pl.

EUROPA

Właściciel sieci sklepów Żabka, amerykański fundusz CVC Capital Partners ogłosił zamiar wejścia na giełdę w Amsterdamie. Oferta ma objąć akcje nowej emisji – cel...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jak rozliczyć zyski z inwestycji kapitałowych rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Piotrem Juszczykiem, gł. doradcą podatkowym w inFakcie.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym czy rozbudowa lotnisk Chopina oraz Modlin ma sens i czy może ona zastąpić powstanie CPK, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Maciejem...