Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

RYNKI

PROF. E. ŁON (RPP): 5-PROCENTOWĄ INFLACJĘ TRAKTUJĘ OPTYMISTYCZNIE (ROZMOWA)

INFLACJĘ TRAKTUJĘ OPTYMISTYCZNIE
Prof. Eryk Łon, były członek Rady Polityki Pieniężnej / FOT.: NBP

TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONE NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


Marcin Dobrowolski: Naszym gościem jest prof. Eryk Łon- ekonomista, członek Rady Polityki Pieniężnej. Dzień dobry Panie profesorze.

Eryk Łon: Dzień dobry witam Pana redaktora, witam Państwa.

MD: Panie profesorze, proszę wybaczyć, że pierwsze pytanie będzie takie odwołujące się do emocji ale co Pan poczuł, kiedy zobaczył Pan już oficjalnie wstępny odczyt inflacji konsumenckiej za lipiec, to aż 5 proc.?

EŁ: Bardzo spokojnie podchodzę do danych makroekonomicznych, nawet bym powiedział, że to, że inflacja rośnie w Polsce to z jednej strony pokazuje, że gospodarka żyje, że gospodarka się budzi po tym kryzysie, że rzeczywiście wchodzimy jakby i to nawet widać po ostatnich prognozach makroekonomicznych np. MFW opublikował też z lipca teraz te ostatnie prognozy, gdzie poprawił prognozy dla polskiej gospodarki i uważam, że rzeczywiście gospodarka Polska wychodzi na trajektorię wzrostu. Chociaż oczywiście, tak jak tutaj wielokrotnie to powtarzam, że trzeba poczekać do jesieni, bo jest dużo niewiadomych jeszcze.

Natomiast ta inflacja 5 procentowa, tak jak powiedziałem- no to, że ona i że ten popyt się budzi, to znaczy rzeczywiście gospodarka wychodzi z tej zapaści epidemii koronawirusa i to jest optymistyczne. Ja np. to traktuję bardzo optymistycznie. Bardzo bym się bał gdyby była tendencja jeszcze do deflacji, to bym się bardziej obawiał, bo wtedy by oznaczało że jednak gospodarka sobie nie radzi, że potrzebuje dłuższego czasu, żeby wyjść z pandemii. Tak, że to tak dalej trzeba być oczywiście bardzo ostrożnym, tak jak tutaj w ostatnim swoim komentarzu to mówiłem.

CZYTAJ TEŻ: CENY DREWNA CORAZ WYŻSZE (ROZMOWA)

MD: Deflacja to jest coś zupełnie skrajnego od poziomu inflacji, który mamy- jednak 5 proc. To jest taki moment, w którym wielu Polaków już mocno odczuwa to w swoich portfelach. Coraz częściej pojawiają się też głosy mówiące o ewentualnej podwyżce stóp procentowych, nawet stosując już to powiedzmy to „ornitologiczne” przełożenie: jastrzębie, gołębie w Radzie Polityki Pieniężnej mówi się, że stronnictwo jastrzębi zyskuje coraz większy posłuch.

Pani profesor Grażyna Ancyparowicz, na naszej antenie w poniedziałek mówiła o tym, że być może już w październiku, listopadzie będzie możliwość, czy też taka idea podwyżki stóp procentowych zyska większość Rady Polityki Pieniężnej, ale na pewno nie wcześniej. Na pewno nie będzie to wrześniowe, czy sierpniowe posiedzenie Rady. Panie profesorze, październik, czy listopad, to lepszy termin?

: Jeszcze Panie redaktorze tylko  dopowiem, bo Pan redaktor powiedział, że ta 5 procentowa inflacja troszeczkę tak jakby budzi u obywateli, że tracą tutaj swoje środki. Natomiast pamiętajmy, że z drugiej strony podane dane o wynagrodzeniach jednak tam, gdzie dobrze pamiętam były tam między 8 a 9 proc. wynagrodzenia wzrosły. Czyli nadal cały czas tempo wzrostu wynagrodzeń naszych rodaków jest wyższe niż tempo inflacji konsumpcyjnej. Także można powiedzieć że bym chyba  takiej tezy bym nie postawił, że jest to, że użyjemy pod względem tego, że ta inflacja jest wyższa.

Moim zdaniem ona jest korzystna paradoksalnie dla przedsiębiorców, bo wiadomo, że to że ta inflacja jest trochę wyższa, to oni widzą, że jest jednak popyt na produkty i usługi a z drugiej strony ona nie jest aż tak bardzo uciążliwa dla konsumentów, no bo jednak widać, że te wynagrodzenia są nadal po prostu zdecydowanie wyższe od tempa inflacji, tak mi się wydaje, że Polacy się jednak bogacą, tak mimo wszystko. A tutaj à propos właśnie tego co Pan redaktor powiedział- to właśnie tutaj w ostatnim swoim wywiadzie też powiedziałem, że właśnie musimy poczekać na tą listopadową projekcję i w ogóle mamy trochę zbyt mało informacji odnośnie tej czwartej fali koronawirusa.

Czyli musimy poczekać co będzie z tą czwartą falą. Wtedy będziemy mieli więcej informacji czy rzeczywiście to wpłynie negatywnie na wzrost gospodarczy, czy po prostu będzie wymagało to, być może jakichś obostrzeń dla niektórych segmentów polskiej gospodarki. Tego jeszcze nie wiemy. Dlatego trzeba moim zdaniem zachować ostrożność, cierpliwość, spokój. I myślę, że po tej listopadowej projekcji inflacji i PKB będziemy więcej wiedzieli i będziemy mogli wtedy bardziej odpowiedzieć co ze stopami.

MD: Panie profesorze, mówimy o inflacji i o danych makroekonomicznych, posługując się metodologią i całym zapleczem metodologicznym statystyki, natomiast która jednak nie jest sprawiedliwa, powiedzmy. Natomiast da się równo tę sprawiedliwość „rozwałkować.” Natomiast do nas, jako dziennikarzy też piszą widzowie, których głos w tej próbie uśrednienia pewnych wartości jest wyjątkowo głośno słyszalny, bo jest też przepełniony jakąś frustracją, złością, lękiem, obawami. Dostajemy pytania, czy komentarze nawet wręcz takie, czy Państwo badają w jaki sposób inflacja dotyka te najbiedniejsze gospodarstwa domowe, te o najniższych dochodach?

EŁ: Nasze departamenty analityczne robią takie badanie np. szybki monitoring. Też polecam państwu, też są np. czasami ci nasi przedstawiciele departamentów analitycznych występują do mediów i  polecam Państwu zawsze po projekcjach są takie dopowiedzenia do tej projekcji, niezależnie oczywiście warto się też wsłuchiwać w nasze wypowiedzi członków Rady, ale też takie bardziej szczegółowe dane dotyczące właśnie poszczególnych grup społecznych, jak na przykład one reagują na inflację.

To są właśnie przedstawiane już przez bardziej ekspertów z tych właśnie wystąpień. I też można czytać, można sobie zaglądać tam na stronę internetową Narodowego Banku Polskiego. I też macie Państwo takie bardziej szczegółowe dane dotyczące całej polskiej gospodarki.

MD: Przypomnę, że najbliższa projekcja inflacji w listopadzie, aktualizacja w zasadzie projekcji tejże. Panie profesorze, w lipcu mieliśmy trzy tygodnie z rzędu skokowego wzrostu wartości operacji repo przez Narodowy Bank Polski, czy ona nadal powinna być zwiększana, czy też utrzymana na jakimś konkretnym poziomie?

EŁ: Choć mnie się tutaj ostatnio w swojej wypowiedzi, w swoim artykule jednym z ostatnich lipcowych bardzo mi się podobała postawa Banku Kanady, Z połowy lipca, mniej więcej był taki komunikat opublikowany na stronach banku centralnego Kanady i tam właśnie bardzo ładnie i bardzo ciekawie i też bardzo mi się to podobało, powiedzieli ci bankierzy, że oni np. traktują skup aktywów, jakby uzależniają od stanu ożywienia gospodarki. I po prostu oni nie mówią, że oczywiście też dostrzegają że jest to tendencja do wyższej inflacji i też tam w pewnym momencie pewnie będą podnosić stopy za jakiś tam czas. Ale oni są bardzo elastyczni co do np. skupu aktywów to definitywnie niczego nie wykluczają.

Właśnie mówią, że wolą elastycznie reagować na stan gospodarki i uzależniają, czy będzie większy skup, czy mniejszy. Od tego jaki będzie stopień ożywienia gospodarki po pandemii. Ja uważam, że taki punkt widzenia jest bardzo zbieżny z moimi poglądami i też uważam że Narodowy Bank Polski właśnie też jest bardzo elastyczny.

MD: Panie profesorze, bardzo dziękuję za te komentarze. Czekamy na posiedzenie Rady, od koniec sierpnia, bo to wakacje jeszcze trwają, no i dziękujemy za obecność w naszym programie. Profesor Eryk Łon, ekonomista- członek Rady Polityki Pieniężnej był naszym gościem. Bardzo dziękuję za rozmowę.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

PROF. E. ŁON (RPP): 5-PROCENTOWĄ INFLACJĘ TRAKTUJĘ OPTYMISTYCZNIE (ROZMOWA)

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O aneksach do umów kredytowych które dostają klienci banków rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Remigiuszem Stankiem, radcą prawnym w Stanek Legal Kancelaria Prawnicza.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co teraz budzi spore emocje i dlaczego to wskaźnik PPI rozmawiał Roman Młodkowski z BIZNES24 z Piotrem Soroczyńskim, głównym ekonomistą Krajowej Izby...

UE

Węgierskie stopy procentowe nadal na poziomie 13%.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jak długo będziemy musieli uciekać przed wysoką inflacją rozmawiał Roman Młodkowski z BIZNES24 z Jarosławem Klepackim z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

%d bloggers like this: