Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

ŚWIAT

LITWA ZABIERA DYPLOMATÓW Z PEKINU. PO KTÓREJ STRONIE STANIE UNIA?

Litwa odwołała swoich dyplomatów z ambasady w Pekinie. Tymczasowo usługi konsularne dla litewskich obywateli w Chinach będą świadczone zdalnie. To echa polityki Chin, które uznają Tajwan za integralną część swego państwa.

LITWA ZABIERA DYPLOMATÓW Z PEKINU. PO KTÓREJ STRONIE STANIE UNIA?
FOT.: Yang Yang / Unsplash

Na początku września wróciła na Litwę ambasador tego kraju w Chinach, wezwana na konsultacje. W listopadzie Chiny obniżyły rangę relacji dyplomatycznych z Litwą do poziomu charge d’affaires. Dzisiaj poinformowano o braku przedłużenia akredytacji dyplomatycznych pracownikom ambasady litewskiej w Pekinie i tymczasowym przejściu placówki na pracę zdalną.

Bezpośrednim powodem zaostrzenia konfliktu między krajami było otwarcie 18. listopada Tajwańskiego Biura Przedstawicielskiego w Wilnie. Wywołało to oburzenie w Chinach mimo zapewnień Litwinów, że nie jest to placówka dyplomatyczną.

Konflikt nie ogranicza się do dyplomacji. We wrześniu rząd litewski wezwał obywateli do bojkotu chińskich smartfonów.

CZYTAJ TEŻ: CHINY: W LISTOPADZIE PRODUKCJA PRZEMYSŁOWA WZROSŁA, SPRZEDAŻ DETALICZNA SPOWALNIA

Zaledwie kilkanaście państw utrzymuje z Tajwanem oficjalne stosunki dyplomatyczne, wiele z pozostałych krajów korzysta z nieformalnych ambasad, nazywanych biurami handlowymi. Na takiej zasadzie działa tam na przykład przedstawicielstwo Unii Europejskiej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

GPW

Po ponad 8 procent traciły akcje największych giełdowych spółek energetycznych PGE, Eneii i Tauronu. To efekt ogłoszenia planów nowych emisji i znacznego rozwodnienia akcjonariatu...

FINANSE OSOBISTE

O 15% wzrósł dziś kurs akcji deweloperskiej spółki Develia po informacji o wezwaniu do sprzedaży na 2/3 akcji spółki.

GPW

Pierwszy debiut na GPW, a konkretnie na alternatywnym rynku NewConnect. Road Studio rozpoczęło notowania z 27 procentową przeceną.

GPW

Potwierdziły się doniesienia mediów o tym, że węgierski MOL odkupi od Orlenu część stacji Lotosu po fuzji obu firm, a naftowy koncern Saudi Aramco...