Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

ŚWIAT

LITWA ZABIERA DYPLOMATÓW Z PEKINU. PO KTÓREJ STRONIE STANIE UNIA?

Litwa odwołała swoich dyplomatów z ambasady w Pekinie. Tymczasowo usługi konsularne dla litewskich obywateli w Chinach będą świadczone zdalnie. To echa polityki Chin, które uznają Tajwan za integralną część swego państwa.

LITWA ZABIERA DYPLOMATÓW Z PEKINU. PO KTÓREJ STRONIE STANIE UNIA?
FOT.: Yang Yang / Unsplash

Na początku września wróciła na Litwę ambasador tego kraju w Chinach, wezwana na konsultacje. W listopadzie Chiny obniżyły rangę relacji dyplomatycznych z Litwą do poziomu charge d’affaires. Dzisiaj poinformowano o braku przedłużenia akredytacji dyplomatycznych pracownikom ambasady litewskiej w Pekinie i tymczasowym przejściu placówki na pracę zdalną.

Bezpośrednim powodem zaostrzenia konfliktu między krajami było otwarcie 18. listopada Tajwańskiego Biura Przedstawicielskiego w Wilnie. Wywołało to oburzenie w Chinach mimo zapewnień Litwinów, że nie jest to placówka dyplomatyczną.

Konflikt nie ogranicza się do dyplomacji. We wrześniu rząd litewski wezwał obywateli do bojkotu chińskich smartfonów.

CZYTAJ TEŻ: CHINY: W LISTOPADZIE PRODUKCJA PRZEMYSŁOWA WZROSŁA, SPRZEDAŻ DETALICZNA SPOWALNIA

Zaledwie kilkanaście państw utrzymuje z Tajwanem oficjalne stosunki dyplomatyczne, wiele z pozostałych krajów korzysta z nieformalnych ambasad, nazywanych biurami handlowymi. Na takiej zasadzie działa tam na przykład przedstawicielstwo Unii Europejskiej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

ŚWIAT

Tuż przed godziną 17:00 spikerka Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi wylądowała w Tajpej na Tajwanie. Jej wizyta – pierwsza taka od 1997 roku –...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O sytuacji w transporcie i logistyce, w tym również węgla rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Bartoszem Miszkiewiczem, prezesem firmy SymLog.

ŚWIAT

Dane o PKB pokazują hamowanie chińskiej gospodarki.

UE

Litwa rozszerza zakaz tranzytu kolejnych towarów do i z Kaliningradu.

%d bloggers like this: