Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

POLSKA

LEKKIE HAMOWANIE POLSKIEGO PRZEMYSŁU

Według GUS, produkcja przemysłowa w maju wzrosła 15% rok do roku- to jednak pokazuje lekkie hamowanie polskiego przemysłu.

SPADŁO BEZROBOCIE W POLSCE
foto: pixabay.com

Dziś GUS przedstawił dane dotyczące produkcji przemysłowej. I co prawda widać poprawę statystyk oraz pewne przyspieszenie – po, przypomnijmy, trzech miesiącach hamowania – jednak analitycy podchodzą do tych danych mocno sceptycznie i przewidują, że trzeba się nastawiać na trudny czas.

HAMOWANIE POLSKIEGO PRZEMYSŁU
Lekkie hamowanie polskiego przemysłu – produkcja przemysłowa w maju 2022 roku.

Produkcja przemysłowa wzrosła w maju o 15% w ujęciu rocznym i 1,4% miesiąc do miesiąca. Jak podał GUS, w skali roku wzrost odnotowano we wszystkich głównych grupowaniach przemysłowych.

Najbardziej zwiększyła się produkcja dóbr inwestycyjnych – o 23% oraz dóbr związanych z energią – o 18,1%.

CZYTAJ TEŻ: PŁACE ROSNĄ WOLNIEJ NIŻ INFLACJA

Wzrost produkcji sprzedanej w cenach stałych odnotowano w 30 spośród 34 działów przemysłu – najmocniej rosła produkcja w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 38,5%, w produkcji maszyn i urządzeń – o 26,9%, koksu i produktów rafinacji ropy naftowej – o 25,5%.

Spadek produkcji wystąpił w 3 działach, m.in. w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 5,7%. Dane, mimo że wskazujące na odbicie – nie cieszą biznesu.

Jak napisali na Twitterze ekonomiści ING Banku Śląskiego po odsezonowaniu spadek w maju wyniósł 1,7% m/m – drugi miesiąc spadku z rzędu. Przemysł hamuje, ale w umiarkowanym stopniu. W drugim kwartale roczny wzrost był nieco tylko niższy jak w bardzo udanym pierwszym kwartale tego roku – uważa ING.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

LEKKIE HAMOWANIE POLSKIEGO PRZEMYSŁU

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O Tym że ceny mieszkań zaczęły spadać i o tym, że zdolność kredytowa Polaków jest fatalna rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z dr Antonem...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O aneksach do umów kredytowych które dostają klienci banków rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Remigiuszem Stankiem, radcą prawnym w Stanek Legal Kancelaria Prawnicza.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że Sieć Badawcza Łukasiewicz zamierza zatrudnić przynajmniej 2000 nowych pracowników rozmawiał Radek Wróblewski z BIZNES24 z Piotrem Dardzińskim, prezesem Sieci Badawczej Łukasiewicz.

POLSKA

Ustawa o zamrożeniu cen gazu ma kosztować budżet państwa 30 miliardów złotych.

%d bloggers like this: