Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

POLSKA

LEKKIE HAMOWANIE POLSKIEGO PRZEMYSŁU

Według GUS, produkcja przemysłowa w maju wzrosła 15% rok do roku- to jednak pokazuje lekkie hamowanie polskiego przemysłu.

HAMOWANIE POLSKIEGO PRZEMYSŁU

Dziś GUS przedstawił dane dotyczące produkcji przemysłowej. I co prawda widać poprawę statystyk oraz pewne przyspieszenie – po, przypomnijmy, trzech miesiącach hamowania – jednak analitycy podchodzą do tych danych mocno sceptycznie i przewidują, że trzeba się nastawiać na trudny czas.

HAMOWANIE POLSKIEGO PRZEMYSŁU
Lekkie hamowanie polskiego przemysłu – produkcja przemysłowa w maju 2022 roku.

Produkcja przemysłowa wzrosła w maju o 15% w ujęciu rocznym i 1,4% miesiąc do miesiąca. Jak podał GUS, w skali roku wzrost odnotowano we wszystkich głównych grupowaniach przemysłowych.

Najbardziej zwiększyła się produkcja dóbr inwestycyjnych – o 23% oraz dóbr związanych z energią – o 18,1%.

CZYTAJ TEŻ: PŁACE ROSNĄ WOLNIEJ NIŻ INFLACJA

Wzrost produkcji sprzedanej w cenach stałych odnotowano w 30 spośród 34 działów przemysłu – najmocniej rosła produkcja w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 38,5%, w produkcji maszyn i urządzeń – o 26,9%, koksu i produktów rafinacji ropy naftowej – o 25,5%.

Spadek produkcji wystąpił w 3 działach, m.in. w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 5,7%. Dane, mimo że wskazujące na odbicie – nie cieszą biznesu.

Jak napisali na Twitterze ekonomiści ING Banku Śląskiego po odsezonowaniu spadek w maju wyniósł 1,7% m/m – drugi miesiąc spadku z rzędu. Przemysł hamuje, ale w umiarkowanym stopniu. W drugim kwartale roczny wzrost był nieco tylko niższy jak w bardzo udanym pierwszym kwartale tego roku – uważa ING.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

LEKKIE HAMOWANIE POLSKIEGO PRZEMYSŁU

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

UE

Majowa sprzedaż detaliczna w Niemczech mocno spadła do -3.6% rok do roku.

UE

Po negocjacjach, ministrowie środowiska z 27 państw członkowskich Unii Europejskiej zatwierdzili ostatecznie zakaz sprzedaży nowych pojazdów z silnikami spalinowymi. Branża automotive jest jednak pełna...

CENY

Kolejny kraj musi się mierzyć z dwucyfrową inflacją. W czerwcu zharmonizowana inflacja w Hiszpanii przyśpieszyła do 10% rok do roku z 8,5% zanotowanych w...

POLSKA

Mniej kredytów dla mikrofirm - wynika z raportu Biura Informacji Kredytowej.

%d bloggers like this: