Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

LEKKA POPRAWA NASTROJÓW W PRZEMYŚLE (ROZMOWA)

O nastrojach w przemyśle i tendencjach w polskiej gospodarce rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z doktorem Piotrem Arakiem, gł. ekonomistą VeloBanku.

LEKKA POPRAWA NASTROJÓW W PRZEMYŚLE (ROZMOWA)
Piotr Arak, gł. ekonomista w VeloBanku

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Porozmawiajmy więc o tej aktywności w polskim przemyśle, ale także o kondycji polskiej gospodarki, także względem cen energii. Naszym gościem jest dr Piotr Arak, główny ekonomista w VeloBanku. Dzień dobry, witam w BIZNES24.

PIOTR ARAK, VELOBANK: Dzień dobry.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Czy w Państwa prognozach, czy w Państwa materiałach uwzględnia się drastyczny wzrost cen gazu od 1 lipca?

PA: Tak, niestety widzimy to w naszej prognozie inflacyjnej i to, że to CPI czyli inflacja konsumencka będzie od połowy roku rosła i po tym okresie dużego spadku, gdzie znajdziemy się pewnie w celu inflacyjnym w marcu na poziomie 2,2 może 2,5% inflacji, to ta inflacja na koniec roku może wynosić nawet 5,9, może 6% w tym czwartym kwartale 2024. Więc jak najbardziej to widzimy. No i na pewno będzie stopniowe uwalnianie części tych mechanizmów osłonowych, które zostały wprowadzone jakiś czas temu i dosyć długo w Polsce funkcjonowały.

MD: Ale nie tylko tarcza na energię oczywiście, bo również tarcza na żywność. Zerowy VAT na żywność kończy się wraz z końcem marca, a w zasadzie wraz ze Świętami Wielkanocnymi. To o ile może zwiększyć inflację konsumencką w kwietniu?

LEKKA POPRAWA NASTROJÓW W PRZEMYŚLE (ROZMOWA)

PA: Pewnie będziemy widzieli wzrost o około punktu procentowego w tych odczytach kwietniowych. W naszej projekcji to jest powyżej 3 procent. Czyli będziemy mieli tam 2,2-2,5, a w kwietniu będziemy widzieli pewnie 3,2-3,5% wskaźnika inflacji.

MD: Widać, że Pan doktor jest dobrze przygotowany i dobrze zapoznany z prognozą inflacyjną, więc pozwolę sobie jeszcze dopytać, do jakiego poziomu możemy dojść, jeśli chodzi o inflację konsumencką w tym roku 2024, już?

PA: W 2024 r. powinniśmy dojść tak modelowo. Na razie patrząc na ten jeden odczyt, który mieliśmy i pamiętając o tym, że jeszcze Główny Urząd Statystyczny będzie modyfikował ten koszyk tak jak to robi, co roku, (a w tym roku to będzie najbardziej dziwna rewizja) więc spodziewam się, że będziemy aktualizować tę prognozę, ale że do końca roku dojdziemy do 5,9-6%. Jeżeli chodzi o wskaźnik inflacji. I znowu na początku przyszłego roku, ze względu m.in. na efekty statystyczne, ta inflacja będzie spadała.

MD: Wczoraj mieliśmy znakomite, biorąc pod uwagę wcześniejsze słabe dosyć, odczyty danych o produkcie krajowym brutto Polski w ostatnim kwartale 2023 roku. Ten odczyt był może spektakularny o tyle, że w tym odczycie dzięki niemu uniknęliśmy też recesji. Inwestycje znacząco rosną, konsumpcja wciąż jest bardzo słaba. Ale który z tych czynników da się pociągnąć, rozwinąć w 2024 roku, a które wciąż będą kulą u nogi dla naszego rozwoju gospodarczego?

PA: Wydaje mi się, że inwestycje są tym, co będzie w tym roku na pewno in plus oddziaływać na wzrost gospodarczy, ale tak jak, mamy te odczyty PMI, które są gorsze niż to, co się spodziewałem, to znaczy myślałem, że trochę więcej optymizmu będzie.

MD: A według prognoz były dużo lepsze, niż można było się spodziewać.

PA: Tak. Ja powiem szczerze, że spodziewałem się powyżej 48 punktów. I to nawet trochę więcej. Więc myślałem, że będzie ten odczyt bardziej pozytywny ze względu na ogólne wskaźniki dotyczące koniunktury gospodarczej i w reszcie Europy. Te europejskie dane ESI są pozytywne. Tam jesteśmy powyżej poziomu neutralnego w przypadku Polski, więc myślałem, że dla logistyki przemysłu też dzisiaj się będzie poprawiało – będą się poprawiały te nastroje.

CZYTAJ TEŻ: NIECO LEPSZE NASTROJE POLSKIEGO PRZEMYSŁU

Natomiast ta struktura naszego przemysłu, który bardzo powoli się odbija i te wzrosty na początku roku będą zaledwie powyżej 2%, jednak sugeruje, że ta sytuacja niemiecka, gdzie gospodarka nasza była w słabej kondycji w zeszłym roku, niemiecka była w jeszcze gorszej i to się przekłada na ten bardzo powolny rozwój przemysłu na początku roku. I ta koniunktura będzie raczej jeszcze w tych pierwszych kwartałach, dwóch tego roku dosyć przeciętna.

Driverem, czy takimi środkami, które będą wpływały na wzrosty albo rewizje prognoz, pewnie w połowie roku dla naszej gospodarki jest przede wszystkim wydatkowanie środków europejskich, które się pewnie będzie rozpoczynać w intensywnym poziomie gdzieś dopiero w czwartym kwartale.

Ale sama obietnica tego, że środki będą, będziemy widzieli ich napływ pewnie będzie to sugerowało części przedsiębiorstw, że warto podejmować wysiłki inwestycyjne. No i odbijająca się konsumpcja. Nadal mamy wysoki wzrost wynagrodzeń. Realne wynagrodzenia rosną obecnie najszybciej chyba od 18, prawie 20 lat. W związku z tym część środków na pewno będzie trafiać na rynek, część może być oszczędzana. Tak, jak widzieliśmy w ostatnich miesiącach w deklaracjach konsumentów, którzy deklarują, że będą więcej oszczędzać, ale na pewno duża część będzie trafiała na rynek.

MD: Panie Piotrze. Co do pieniędzy z KPO, to dopóki nie zobaczę przelewu, jeżeli ktoś mi nie udowodni, że te pieniądze wpłynęły to nie uwierzę. Bo już obietnic tego odblokowania tych środków słyszałem od wielu różnych osób, bardzo poważnych i mniej, wielokrotnie w ciągu ostatnich lat. Ale trzymam kciuki, że to się wreszcie uda.

PA: Powinniśmy zobaczyć w kwietniu przelew.

MD: Dobrze. Najlepiej przed świętami. Jakiego poziomu wzrostu gospodarczego spodziewa się pan w prognozach VeloBanku na 2024 rok i 2025?

PA: Tak, na razie nasz scenariusz bazowy to jest 2,5% wzrostu gospodarczego. Jeżeli te środki z KPO, właśnie będą napływać i będą powiększać wskaźniki inwestycji w drugiej połowie roku, no to będziemy rewidować prognozę na gdzieś 2,7. Natomiast na razie właśnie z tego powodu trzymam tą prognozę na poziomie 2,5%. Napływ środków z KPO za to zakładamy, że będą miały istotny wpływ na przyszły rok, czyli że ten wzrost gospodarczy będzie wynosić przynajmniej 3,5% w 2025.

MD: Bardzo dziękuję. Dr Piotr Arak, główny ekonomista VeloBanku był naszym gościem. Dziękuję za rozmowę.

PA: Dziękuję bardzo.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

LEKKA POPRAWA NASTROJÓW W PRZEMYŚLE (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

CENY

Ceny żywności znowu wzrosną - uważają analitycy.

USA

W tym tygodniu inwestorzy czekają przede wszystkim na piątkowy raport o wydatkach gospodarstw domowych. To ten dokument ma kluczowe znaczenie dla decyzji Rezerwy Federalnej...

USA

W tym tygodniu amerykańscy inwestorzy oczekują na piątkowe dane o wydatkach gospodarstw domowych. To będzie ostatni tego typu raport przed kolejnym posiedzeniem Rezerwy Federalnej,...

UNIA EUROPEJSKA

Afera w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, która może spowodować utratę ogromnych środków z unijnej kasy.