Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

PODATKI

CO NAPRAWIĆ W POLSKIM ŁADZIE, ŻEBY ULŻYĆ PRZEDSIĘBIORCOM? ROZMOWA Z PRAWNIKIEM

Rząd planuje kolejne zmiany w Polskim Ładzie – zaplanowano prace nad nowymi projektami.

PODWYŻKI SKŁADKI ZDROWOTNEJ
Premier Mateusz Morawiecki

Zmiany w Polskim Ładzie – czy rząd załata Ład?

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Czy rząd załata Polski Ład? Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów poinformowano o wpisaniu kolejnych projektów zmian w Polskim Ładzie do wykazu prac legislacyjnych rządu. „Zmiany mają dotyczyć obszaru podatkowego, ubezpieczeń społecznych, a przede wszystkim zasad ustalania dochodu przez przedsiębiorców dla celów składki zdrowotnej, oraz zwiększenia wsparcia dla rodzin z dziećmi w zakresie podatku PIT” – jak zostało to sformułowane. Rozwiązania planowane w projekcie realizują główne postulaty społeczne związane z wejściem w życie Polskiego Ładu w obszarze podatków, oraz ubezpieczeń zdrowotnych.

W informacji rządu zawarto też propozycje rozwiązań, np. wprowadzenie korzystnych rozwiązań dla niepełnych rodzin, złagodzenie mechanizmu stosowania kwoty wolnej w trakcie roku, rozszerzenie kręgu podatników, dla których Polski Ład jest neutralny, czy choćby przesunięcie terminu wejścia w życie regulacji w zakresie prowadzenia ewidencji podatkowych przy użyciu programów komputerowych. Spróbujemy rzucić światło na zapowiadane zmiany w rozmowie z naszym gościem – mecenasem Jarosławem Ziobrowskim z kancelarii Ziobrowski Tax&Law. Dzień dobry witam Panie mecenasie.

JAROSŁAW ZIOBROWSKI, PARTNER W KANCELARII ZIOBROWSKI TAX&LAW: Dzień dobry Panie redaktorze, dzień dobry Państwu.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


Zmiany w Polskim Ładzie – kolejne…

MD: Czy jeżeli rząd załata (zobaczymy jeszcze jak załata) nowymi regulacjami Polski Ład- to będzie można powiedzieć, że problemy z Polskim Ładem zostały rozwiązane?

JZ: Panie redaktorze. Myślę, że to jest dobre określenie: „łatanie Polskiego Ładu”. Zwracam uwagę, że Polski Ład był już trzy razy znowelizowany. Co ciekawe jeszcze przed wejściem w życie. Dodatkowo w styczniu też poprawiono zasady rozliczania pracowniczych pensji. Bardzo dobrze, że rząd zauważył, że przepisy faktycznie wymagają zmiany. Co więcej: z tej informacji wynika, że te zmiany mają być opracowane i chyba wejdą w życie w pierwszym kwartale tego roku. Natomiast doradcy podatkowi, adwokaci zwracali uwagę, że to szalone tempo pracy nad Polskim Ładem spowodowało, że ten Polski Ład brzydko mówiąc jest dziurawy.

Oczywiście można było poczekać.  Odczekać przynajmniej rok tak, jak zrobiono z przepisami np. dotyczącej ukrytych dywidend- gdzie przesunięto termin wejścia w życie. Gdzie wręcz wskazywano, że z uwagi na krótki okres ustawodawca- rządzący będą przyglądać się w jaki sposób te przepisy faktycznie udoskonalić. Nowymi przepisami ma zająć się nowy wiceminister – pan Artur Soboń. Więc zakładam, że to będzie jego projekt flagowy właśnie po to, żeby jak ładnie Pan redaktor powiedział: „załatać Polski Ład.”

CZYTAJ TEŻ: RZĄD SZYKUJE TARCZĘ ANTYŁADOWĄ. WRESZCIE (ZMIANY W POLSKIM ŁADZIE)

Zmiany w Polskim Ładzie – przykłady

MD: Mamy tutaj wyszczególnione pewne konkretne kwestie do rozwiązania. I chciałbym Pana zapytać: jakby Pan widział rozwiązanie tych problemów? Ja przeczytam raz jeszcze, co dokładnie rząd chce naprawić. „Rozwiązania proponowane w projekcie realizują główne postulaty społeczne – (to jest wstęp do omówienia tych nowych regulacji) wprowadzenie korzystnych rozwiązań dla niepełnych rodzin, złagodzenie mechanizmu stosowania kwoty wolnej w trakcie roku, rozszerzenie kręgu podatników dla których Polski Ład jest neutralny.

I przesunięcie terminu wejścia w życie regulacji w zakresie prowadzonych ewidencji podatkowych przy użyciu programów komputerowych.” Przesunięcie terminu wejścia w życie to jest najprostsze, co rząd może zrobić. A te inne rozwiązania? Jak one mogą być wyprostowane?

JZ: Już krótko opowiem Państwu. Korzystne zmiany dla rodzin niepełnych – to jest też bardzo ważna zmiana; dotychczas było – każdy podatnik, który samotnie wychowywał dziecko miał możliwość wspólnego rozliczania się podatkowego z dzieckiem. Ta ulga na dziecko została usunięta z przepisów. Ustawodawca wprowadził stałą ulgę w stałej kwocie 1500 zł. I niestety de facto takie rodziny na tej uldze straciły. O skali ilości świadczy choćby nawet liczba skarg przesłanych do Rzecznika Praw Obywatelskich, właśnie w tym zakresie. Więc tą zmianę na pewno należy ocenić pozytywnie.

Kolejna kwestia – rozszerzenie kręgu podatników. Jak Pan redaktor powiedział: dla których Polski Ład ma być neutralny. To jest bardzo ciekawa kwestia, dosyć enigmatyczna. Tutaj nie zostały podane żadne konkretne przepisy. Jestem ciekawy w jaki sposób ten krąg podatników zostanie rozszerzony. Czy pojawią się dodatkowe ulgi, czy dodatkowa kwota wolna. Tutaj jak najbardziej zobaczymy. Oczywiście złagodzenie tego mechanizmu stosowania kwoty wolnej- to jest ta ulga dla klasy średniej. To i u Państwa w programach wielokrotnie była ta ulga analizowana przez doradców. Niestety zapomniano  o przedsiębiorcach wykonujących działalność osobiście, czyli na przykład dla członków zarządu. Już premier Morawiecki zapowiedział, że ta ulga zostanie rozciągnięta np. na emerytów, rencistów, też na członków zarządu, czy zleceniobiorców.

I ostatnia zmiana – ta modyfikacja zasad ustalania dochodu. Ja też miałem przyjemność to komentować u Państwa w programie. W trzech zdaniach dosłownie – dochód dla celów składki zdrowotnej mógł być inny, niż dochód dla podatku dochodowego od osób prawnych. Ustawodawca zapomniał o tym, że przedsiębiorca, który rozlicza się w ramach prowadzonej działalności gospodarczej ma możliwość stosowania różnic remanentowych. Bardzo dobra zmiana – miejmy nadzieję, że wejdzie w życie jak najszybciej.

MD: Bardzo dziękuję panie mecenasie. Jarosław Ziobrowski – adwokat, Kancelaria Ziobrowski Tax&Law. tłumaczył jak rząd łatać może, oby tak właśnie łatał Polski Ład. Bardzo dziękuję za rozmowę. Trzymamy kciuki jak najbardziej.

JZ: Bardzo dziękuję, dobrej nocy.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

CO NAPRAWIĆ W POLSKIM ŁADZIE, ŻEBY ULŻYĆ PRZEDSIĘBIORCOM? ROZMOWA Z PRAWNIKIEM

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała wytyczne dla banków. Banki z wysokim udziałem kredytów hipotecznych - szczególnie walutowych - w przyszłym roku dywidendy nie wypłacą. Komisja...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym dlaczego w Polsce nie są przyjęte kredyty mieszkaniowe o stałej stopie oprocentowania rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Arkadiuszem Torzciołkiem, strategiem rynków...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że według FT u wejścia do cieśnin tureckich stoją tankowce i dlaczego rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Wojciechem Jakóbikiem, redaktorem naczelnym...

POLSKA

Prąd na TGE znowu powyżej tysiąca za 1 MWh.

%d bloggers like this: