Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

UNIA EUROPEJSKA

LAGARDE CHCE UNIFIKACJI RYNKÓW W UE

Podczas przedostatniego dnia Forum Ekonomicznego w Davos odbył się panel dyskusyjny na temat unifikacji europejskiego rynku kapitałowego.
Pierwsze skrzypce grała tam prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde, która uważa, że bez wspólnego nadzoru na kształt amerykańskiego SEC’u, trudno będzie sfinansować transformację energetyczną.

EBC Christine Lagarde

Jak powiedziała Lagarde: Unia rynków ma kluczowe znaczenie dla finansowania transformacji cyfrowej i energetycznej, która będzie wymagała inwestycji o wartości odpowiednio 120 i 620 miliardów euro rocznie – pieniędzy, których nie ma, ponieważ przestrzeń fiskalna krajów jest ograniczona i a firmy prywatne nie są w stanie pokryć całego wysiłku

Prezes EBC wielokrotnie wzywała do powołania silniejszego europejskiego organu nadzoru papierów wartościowych jako jednego ze środków wspierających integrację rynków kapitałowych.

W Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii udało się osiągnąć unię kapitałów, ​​jeśli chodzi o finansowanie dużych projektów takich, jak kolej w USA czy infrastruktura i urbanizacja w Wielkiej Brytanii. – Powiedziała Lagarde.

Dyrektor generalny Deutsche Bank Christian Sewing (SEWING), stwierdził podczas dyskusji, że harmonizacja jest niezbędna do finansowania nowych technologii i nowych wschodzących gałęzi przemysłu. Europa potrzebuje „unii rynków kapitałowych nie tylko jako portu finansowania tradycyjnych gałęzi przemysłu, ale w rzeczywistości jako naszej szansy na przyciągnięcie do Europy nowych gałęzi przemysłu technologicznego.

Sewing, który jest także szefem europejskiego lobby bankowego, od dawna wzywa polityków do kontynuowania prac nad projektem mającym na celu poprawę finansowania przedsiębiorstw. Choć zwolennicy tego pomysłu twierdzą, że zwiększyłoby to kwotę kapitału dostępnego na projekty na dużą skalę, takie jak transformacja energetyki, postęp hamują interesy narodowe.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

LAGARDE CHCE UNIFIKACJI RYNKÓW W UE

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

UKRAINA

Premier Ukrainy Denys Szmyhal, powiedział, że sprawa blokowania przejść granicznych przez polskich rolników powinna zostać rozwiązana do 28 marca. Obecnie po obu stronach granicy...

KREDYTY

jeśli inflacja w lutym lub w marcu spadnie do 3.5 proc. rząd nie wprowadzi wakacji kredytowych - pisze money.pl

ENERGETYKA

Nie będzie szukania nowej lokalizacji pod budowę elektrowni jądrowej. Decyzja mówiąca o tym, ze powstanie w gminie Choczewo jest ostateczna - stwierdził dziś pełnomocnik...

KPO

Odblokowanie funduszy europejskich dla Polski wzmocni aktywność inwestycyjną i wzrost gospodarczy - pisze Piotr Bujak główny ekonomista PKO BP i prognozuje, że PKB Polski...