Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FIRMA

KWARANTANNA 7 DNI – OD DZIŚ. ALE IZOLACJA NADAL 10

Kwarantanna 7 dni – takie zasady obowiązują od wtorku, 25 stycznia. Ale izolacja nadal 10 dni. Czym się różni kwarantanna od izolacji?

KWARANTANNA 7 DNI

Kwarantanna 7 dni – dla kogo?

Kwarantanna skrócona do 7 dni – rozporządzenie Ministra Zdrowia, które zmienia okres kwarantanny wchodzi w życie o północy z poniedziałku na wtorek.

KWARANTANNA 7 DNI - OD DZIŚ. ALE IZOLACJA NADAL 10
KWARANTANNA 7 DNI - OD DZIŚ. ALE IZOLACJA NADAL 10

Rozporządzenie skracające terminy kwarantanny opublikowane zostało w Dzienniku Ustaw w poniedziałek – niestety jedynie w postaci tekstu zmieniającego rozporządzenie sprzed niemal roku. Żeby odczytać co oznaczają zmiany – trzeba sięgnąć do rozporządzenia z 25 lutego 2021 roku.

Ustęp trzeci paragrafu siódmego tego rozporządzenia dotyczy kwarantanny po kontakcie. Czyli takiej sytuacji, w której ktoś zetknął się z osobą u której stwierdzono COVID-19, ale sam nie zachorował.

KWARANTANNA 7 DNI - OD DZIŚ. ALE IZOLACJA NADAL 10
KWARANTANNA 7 DNI - OD DZIŚ. ALE IZOLACJA NADAL 10

Ważne – do okresu kwarantanny nie wlicza się dnia, w którym zetknęliśmy się z osobą zakażoną. Czyli jeśli np. kontakt nastąpił we wtorek – pierwszym dniem wliczanym do siedmiodniowego terminu jest środa. Kwarantanna zakończy się zatem w kolejny wtorek o 24:00.

CZYTAJ TEŻ: PANIKA NA GIEŁDACH. W WARSZAWIE NAJGORSZA OD JESIENI 2020

Ustęp piąty paragrafu siódmego mówi natomiast o sytuacji, w której otrzymaliśmy skierowanie na test wykrywający koronawirusa. Od chwili wystawienia skierowania obowiązuje nas kwarantanna. Jeśli test wypadnie negatywnie – kwarantanna się kończy. Jeśli pozytywnie – rozpoczyna się okres izolacji. Jeśli w ogóle nie wykonamy testu – kwarantanna kończy się po 7 dniach od pierwszego dnia po wystawieniu skierowania. Czyli jeśli otrzymamy je we wtorek – termin liczy się od środy, zatem ponownie kwarantanna zakończy się we wtorek o północy.

KWARANTANNA 7 DNI - OD DZIŚ. ALE IZOLACJA NADAL 10
KWARANTANNA 7 DNI - OD DZIŚ. ALE IZOLACJA NADAL 10

Czym się różni kwarantanna od izolacji?

Kwarantanna dotyczy osób, co do których istnieje podejrzenie zakażenia osób SARS-CoV-2. Osoby u których wykryto wirusa – podlegają izolacji. Terminów izolacji rozporządzenie nie zmienia – to oznacza, że izolacja trwa co najmniej 10 dni. Ważne – izolacja rozpoczyna się w momencie uzyskania przez osobę zakażoną pozytywnego wyniku testu. Do okresu izolacji nie wlicza się wcześniejszego okresu kwarantanny.

Ile trwa izolacja?

Izolacja trwa co najmniej 10 dni – ale ten okres dotyczy tylko pacjentów, u których nie wystąpiły objawy COVID-19. W przypadku gdy lekarz stwierdzi objawy choroby – izolacja trwa co najmniej 13 dni. Lekarz rodzinny, który ma obowiązek kontaktować się z osobą przechodzącą COVID-19 w sposób objawowy – powinien przedłużyć niezależnie od czasu jej trwania na kolejne 3 dni po ustaniu objawów choroby.

Kogo dotyczy krótsza kwarantanna?

Skrócona kwarantanna dotyczy tylko osób, które trafia na nią najwcześniej we wtorek, 25 stycznia. Czyli ich kontakt z osobą zakażoną nastąpił nie wcześniej, niż 25 stycznia, albo skierowania na badanie zostało wystawione nie wcześniej, niż 25 stycznia. Rozporządzenie, które wydał minister zdrowia wprost mówi, że bieg terminów kwarantanny, która rozpoczęła się przed wejściem Rozporządzenia w życie – nie ulega zmianie.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

KWARANTANNA 7 DNI - OD DZIŚ. ALE IZOLACJA NADAL 10

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

FIRMA

Lockdown do galerii handlowych nie wrócił, ale klienci też nie. Szokujące dane o poziomie ruchu w galeriach przytacza serwis PropertyNews.

BIZNES I POLITYKA

Projekt lex Hoc idzie do kosza. W Sejmie jest nowy poselski projekt przepisów o testowaniu pracowników na COVID-19. Zakłada m.in. możliwość bezpłatnego testowania się...

FIRMA

Milion osób na kwarantannie - to więcej, niż na bezrobociu. Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś, że liczba osób, które nie mogą wychodzić z domu przekroczyła...

POLSKA

Ostatniej doby wykryto w Polsce ponad 22 tysiące nowych zakażeń koronawirusem. Zmarły 592 osoby z COVID-19, z czego 75 procent to osoby niezaszczepione -...

%d bloggers like this: