Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

GPW

KURS ORLENU REAGUJE NA PRZESZUKANIE BIURA OBAJTKA PRZEZ CBA. SPRAWA DOTYCZY LOTOSU?

Kurs Orlenu reaguje na przeszukanie biura Daniela Obajtka. Sprawa może dotyczyć sprzedaży części Lotosu Saudi Aramco i MOLowi.

DANIEL OBAJTEK, B. PREZES ORLENU
Daniel Obajtek, były prezes Orlenu

Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało BIZNES24, że przeszukanie siedziby Orlenu zlecili śledczy z prokuratury w Gdańsku. Potwierdzenia informacji o przeszukaniu odmówiło natomiast biuro prasowe Orlenu, które poinformowało tylko w portalu X, że na bieżąco współpracuje z różnymi służbami.

Zdaniem Radia Zet, które jako pierwsze podało informacje o przeszukaniu, czynności są prowadzone „w sprawie powoływania się na wpływy”. Takie sformułowanie oznacza m.in., że nie jest to jeszcze faza śledztwa przeciwko jakiejś osobie, czyli również, że nie przedstawiono jeszcze nikomu zarzutów popełnienia przestępstwa.

Kurs Orlenu zareagował na informacje o przeszukaniu

Fakt, że przeszukanie jest prowadzone na zlecenie prokuratury w Gdańsku może oznaczać, że chodzi o śledztwo ws. przejęcie przez Orlen Lotosu, a następnie sprzedaż części udziałów w rafinerii koncernowi Saudi Aramco, oraz większości stacji benzynowych działających wcześniej pod szyldem Lotos węgierskiej firmie MOL. Transakcja była obiektem szeregu wątpliwości. W przypadku sprzedaży rafinerii chodziło o cenę, za jaką Saudi Aramco nabył udziały. Za MOLem natomiast ciągnie się afera korupcyjna, a prezes spółki nie mógł przylecieć do Polski na podpisanie umowy, bo groziło mu aresztowanie na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania z powodu zarzutów o wręczanie łapówek premierowi Chorwacji, od której MOL kupił firmę INA.

kurs orlenu
KURS ORLENU O 12:30 W CZWARTEK, 18 STYCZNIA 2024, ŹRÓDŁO: TELEWIZJA BIZNES24

Kurs Orlenu tuż po informacji o przeszukaniu spadł do 58.3 złotych, ale wkrótce wrócił do wzrostów i o 12:30 zyskiwał ponad 1 procent, czyli o 1/4 więcej, niż wzrost całego indeksu WIG20 (+0.73 procent), w skład którego wchodzą akcje Orlenu.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

GPW

W tym tygodniu zdecydowanie przybyło niedźwiedzi na warszawskim parkiecie. Z kolei pogłowie byków pozostaje praktycznie bez zmian od ubiegłotygodniowego badania inwestorów indywidualnych.

FIRMA

Gorący sezon paczkowy w Polsce. DHL zbuduje swoją sieć automatów paczkowych obok sklepów Biedronki w całej Polsce - podały dziś spółki - właściciele obu...

GPW

Wywiad z prezesem Grupy Azoty - ale bez najważniejszych pytań. Rzeczpospolita publikuje dziś odpowiedzi Huberta Kamoli, od niedawna prezesa Grupy Azoty, na pytania głównie...

GPW

Spekulacyjny hit ostatnich tygodni traci 12 procent. Czy to koniec marzeń Tower Investments o wejściu w biznes obronny?