Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

KUP PIERŚCIONEK, ALE NIE ZA DROGI. EKONOMIŚCI O RYZYKU ROZWODU

Powiązane artykuły:

Planując walentynkowe wydatki pamiętajmy o badaniach dwóch amerykańskich ekonomistów – Andrew Francis-Tana i Hugo Mialona – drogi pierścionek zaręczynowy kosztowne wesele zwiększają ryzyko rozwodu.

Francis-Tan i Mialon przebadali 8 lat temu ponad 3 tysiące osób, które miały za sobą co najmniej 13 lat małżeńskiego stażu po to, żeby sprawdzić, czy forsowane przez sprzedawców biżuterii i branżę ślubną wiązanie wysokich wydatków na pierścionek zaręczynowy i wesele z małżeńskim szczęściem ma jakikolwiek związek z rzeczywistością. Nie mieli bowiem wątpliwości, że forsowane przez np. diamentowy koncern De Beers hasło „diamenty są na zawsze” mają sporo wspólnego z finansową rzeczywistością zakochanych.

Przed II wojną światową tylko 10% pierścionków zaręczynowych kupowanych w krajach rozwiniętych zawierało diament. Obecnie – ponad 80 procent.
Pierwszy wniosek z badań – podarowanie pierścionka zaręczynowego zwiększa prawdopodobieństwo, że małżeństwo przetrwa. Ale zbyt drogi pierścionek zwiększa ryzyko rozwodu.

Z badań Francis-Tana i Mialona wynika, że zbyt dużo to w przypadku Amerykanów powyżej 2 tysięcy dolarów za pierścionek. Czyli sporo, bo aż 8 tysięcy złotych. Ale jeśli przeliczymy te 2 tysiące dolarów siłę nabywczą Polaków (mierzoną porównaniem średnich dochodów w Polsce i w USA) – granicą powyżej której ryzyko rozwodu zaczyna rosnąć jest około 3 750 złotych za pierścionek.

Być może jeszcze bardziej zaskakujące są dane dotyczące wydatków ślubnych – przynajmniej w USA. Mężczyźni, których wesele kosztowało nie więcej, niż tysiąc dolarów – czyli skromnie nawet jak na polskie warunki – rozwodzili się o połowę rzadziej, niż ci, których wesele kosztowało od 5 do 10 tysięcy dolarów.

Im drożej, tym gorzej – ślub kosztujący ponad 20 tysięcy dolarów oznaczał kolejne zwiększenie, o ponad 60 procent, ryzyka rozwodu w porównaniu z weselami do 10 tysięcy dolarów.

Nic dziwnego, że Andrew Francis-Tan i Hugo Mialon swój esej opisujący wyniki badań zatytułowali „Diamenty są na zawsze i inne bajki”.

Dbasz o swoje pieniądze? Nie przegap informacji ważnych dla Twojego portfela!
KUP PIERŚCIONEK, ALE NIE ZA DROGI. EKONOMIŚCI O RYZYKU ROZWODU

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV