Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FIRMA

KTO W POLSCE PRACUJE NA ŚMIECIÓWCE

Zbierane od stycznia przez ZUS dane o umowach o dzieło obalają mity wokół tych umów – mówi prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

KTO W POLSCE PRACUJE NA ŚMIECIÓWCE

Od stycznia tego roku przedsiębiorcy, a nawet prywatne osoby zawierające umowy o dzieło muszą zgłaszać do ZUS wszystkie takie umowy zawierane z osobami, które nie prowadzą działalności gospodarczej w zakresie, którego dotyczy umowa. Na zgłoszenie jest tylko 7 dni – a brak zgłoszenia może oznaczać karę w wysokości nawet 5 tysięcy złotych.

Prezes Gertruda Uścińska ujawniła w poniedziałek pierwsze informacje wynikające z analizy zgłoszeń umów o dzieło. Po pierwsze legł w gruzach – zdaniem prof. Uścińskiej – mit, że ponad milion Polaków pracuje na umowę o dzieło. Do ZUS miesięcznie wpływają zawiadomienia o średnio 375 tysiącach umów.

Po drugie – okazało się, że umowy o dzieło jako forma zatrudnienia – wcale nie są domeną osób wchodzących dopiero na rynek pracy. Z danych posiadanych przez GUS wynika, że 2/3 osób uzyskujących swoje dochody z umów o dzieło ma ponad 40 lat.

I w końcu wiemy już, że nie są to dochody, których wysokość spowodowała, że umowy te zostały powszechnie nazwane „śmieciowymi”. Średni dochód uzyskiwany przez osoby pracujące na umowę o dzieło to 7.5 tys. zł miesięcznie – ujawniła prezes ZUS.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

BIZNES I POLITYKA

Uwaga - składki na ZUS trzeba zapłacić najpóźniej do dziś.

POLSKA

Przedsiębiorco, jeśli chcesz odliczyć od podatku grudniową składkę zdrowotną, musisz ją zapłacić do końca tego roku. Dzięki temu zaoszczędzisz dokładnie 328.78 zł złotych. Jeśli...

FINANSE OSOBISTE

Podatnik liniowy jaki ZUS w styczniu do zapłacenia? Ministerstwo Finansów i Zakład Ubezpieczeń Społecznych twierdzą, że składka zdrowotna dla podatników liniowych wyniesie w styczniu...

PODATKI

4 dni do Polskiego Ładu - czyli wielkich zmian w podatkach i składkach ZUS. I na cztery dni przed wejściem w życie tych zmian...