Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FIRMA

KTO W POLSCE PRACUJE NA ŚMIECIÓWCE

Zbierane od stycznia przez ZUS dane o umowach o dzieło obalają mity wokół tych umów – mówi prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

KTO W POLSCE PRACUJE NA ŚMIECIÓWCE

Od stycznia tego roku przedsiębiorcy, a nawet prywatne osoby zawierające umowy o dzieło muszą zgłaszać do ZUS wszystkie takie umowy zawierane z osobami, które nie prowadzą działalności gospodarczej w zakresie, którego dotyczy umowa. Na zgłoszenie jest tylko 7 dni – a brak zgłoszenia może oznaczać karę w wysokości nawet 5 tysięcy złotych.

Prezes Gertruda Uścińska ujawniła w poniedziałek pierwsze informacje wynikające z analizy zgłoszeń umów o dzieło. Po pierwsze legł w gruzach – zdaniem prof. Uścińskiej – mit, że ponad milion Polaków pracuje na umowę o dzieło. Do ZUS miesięcznie wpływają zawiadomienia o średnio 375 tysiącach umów.

Po drugie – okazało się, że umowy o dzieło jako forma zatrudnienia – wcale nie są domeną osób wchodzących dopiero na rynek pracy. Z danych posiadanych przez GUS wynika, że 2/3 osób uzyskujących swoje dochody z umów o dzieło ma ponad 40 lat.

I w końcu wiemy już, że nie są to dochody, których wysokość spowodowała, że umowy te zostały powszechnie nazwane „śmieciowymi”. Średni dochód uzyskiwany przez osoby pracujące na umowę o dzieło to 7.5 tys. zł miesięcznie – ujawniła prezes ZUS.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O zbliżającym się terminie złożenia formularza ZUS IWA rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z dr Marcinem Wojewódką, radcą prawnym i wiceprezesem Instytutu Emerytalnego.

FIRMA

Wakacje od ZUS możliwe już od października.

ZUS

Od 43 do prawie 130 zł wzrosną w tym roku miesięczne składki na ubezpieczenie zdrowotne dla mikroprzedsiębiorców rozliczających się na ryczałcie.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym na co idą finanse publiczne rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 profesorem Pawłem Wojciechowskim z Instytutu Finansów Publicznych.