Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FIRMA

KTO W POLSCE NIE PŁACI PODATKÓW? ZPP TWIERDZI, ŻE FRANCUSKIE FIRMY

Francuskie korporacje unikają płacenia podatków w Polsce. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców stawia inwestorom z Francji bardzo poważne zarzuty.

KTO W POLSCE NIE PŁACI PODATKÓW? ZPP TWIERDZI, ŻE FRANCUSKIE FIRMY

ZPP na potwierdzenie swojej tezy przedstawia wyliczenia ile 9 dużych francuskich firm obecnych w Polsce zapłaciło podatku CIT między 2015 a 2019 rokiem. Rekordzistą pod względem niskiego poziomu CIT – w relacji do przychodów – jest sieć hipermarketów Auchan, której podatek dochodowy wyniósł cztery tysięczne wartości przychodów. Wśród innych spółek którym ZPP stawia zarzut unikania podatku CIT jest również Orange, Carrefour, Renault, czy Decathlon.

KTO W POLSCE NIE PŁACI PODATKÓW

Jakub Bińkowski, dyrektor Departamentu Prawa i Legislacji ZPP, w rozmowie z BIZNES24 podkreślał, że dane na których oparty został raport nie pochodzą z krótkiego okres – ale z pięciu kolejnych lat. W związku z tym trudno mówić o chwilowym zaburzeniu związanym z np. niskim podatkiem wynikającym z jednorocznej straty. ZPP proponuje, by wszystkie korporacje w Polsce płaciły minimalny CIT na poziomie 1% przychodów. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców przygotował raport bo jego zdaniem agresywna optymalizacja podatkowa wielkich firm jest nieuczciwą konkurencją wobec małych i średnich przedsiębiorstw, które ZPP zrzesza.

KTO W POLSCE NIE PŁACI PODATKÓW

Bińkowski nie ukrywa, że fakt iż w pierwszej kolejności analitycy ZPP przyjrzeli się korporacją z francuskim kapitałem to element retorsji za złe – jak twierdzi Związek – traktowanie polskich firm we Francji. Poprzedni raport publikowany przez ZPP dotyczył właśnie tego, co związek nazywa systemowo złymi praktykami francuskiej administracji skierowanymi przeciw działającym na terenie Francji polskim przedsiębiorcom.

Firma Auchan do chwili publikacji tego materiału nie odpowiedziała na pytania dziennikarzy BIZNES24.

Zobacz raport ZPP


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

KTO W POLSCE NIE PŁACI PODATKÓW? ZPP TWIERDZI, ŻE FRANCUSKIE FIRMY

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

BIZNES I POLITYKA

Od 1 stycznia można będzie bliknąć podatek. Czyli opłacić go przelewem typu Blik.

POLSKA

Orlen założył spółkę w raju podatkowym - piszą dziennikarze Gazety Wyborczej. Chodzi o słynny szwajcarski kanton Zug, jedną z ulubionych podatkowych skrytek rosyjskich surowcowych...

POLSKA

Za rok faktury pod ścisłą kontrolą rządu. Będzie je można wystawiać wyłącznie elektronicznie - w systemie stworzonym przez Ministerstwo Finansów.

POLSKA

Ministerstwo finansów wyróżniło największych płatników CIT w 2021 roku. Firmom wręczono dyplomy.

%d bloggers like this: