Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES I POLITYKA

KTO ODPOWIADA ZA WYSOKIE CENY PRĄDU? URE: TO PRODUCENCI ZARABIAJĄ KROCIE KOSZTEM KLIENTÓW

Kto odpowiada za wysokie ceny prądu? Urząd Regulacji Energetyki potwierdza BIZNES24, że prezes URE Rafał Gawin wysłał do rządu list w którym m.in. wskazuje na horrendalne i niespotykane w historii marże generowane przez kontrolowane przez Skarb Państwa spółki produkujące energię elektryczną.

KTO ODPOWIADA ZA WYSOKIE CENY PRĄDU? URE: TO PRODUCENCI ZARABIAJĄ KROCIE KOSZTEM KLIENTÓW

O liście do m.in. minister Anny Moskwy i premiera Mateusza Morawieckiego który prezes URE Rafał Gawin wysłał na początku czerwca jako pierwszy poinformował portal OKO.Press.

CZYTAJ TEŻ: CENY PRĄDU W PRZYSZŁYM ROKU TRZYKROTNIE W GÓRĘ? WG URE TO PAŃSTWOWE SPÓŁKI WINDUJĄ MARŻE

Prezes URE ostrzega w liście, że taryfy dla gospodarstw domowych na prąd od stycznia mogą wzrosnąć niemal trzykrotnie.

Według prezesa Gawina powodem gigantycznego wzrostu cen stanie się – wbrew pozorom – nie cena węgla, ale energetyczny oligopol.

Państwowe spółki windują marże

URE ustalając ceny prądu dla gospodarstw domowych musi – według prawa – kierować się ceną prądu na Towarowej Giełdzie Energii. Problem w tym, że sprzedają ją tam przede wszystkim cztery kontrolowane przez Skarb Państwa spółki – PGE, Enea, Tauron i Energa.

Zdaniem cytowanego przez OKO.Press Gawina producenci energii generują gigantyczne marże, kilkakrotnie wyższe, niż typowe marże w przeszłości.

Górnicy: węgiel sprzedajemy po tyle, co dwa lata temu

Tezę, że prąd w Polsce jest drogi nie dlatego, że drogi jest węgiel – ale dlatego, że kontrolowane przez Skarb Państwa spółki energetyczne realizują horrendalne marże, potwierdzają też związkowcy. Bogusław Hutek, szef górniczej Solidarności, mówi w BIZNES24, że Polska Grupa Górnicza sprzedaje elektrowniom węgiel poniżej 300 złotych za tonę – czterokrotnie taniej, niż wynosi cena węgla w tzw. portach ARA – Amsterdam, Roterdam, Antwerpia, które są wyznacznikiem dla światowych cen węgla.

Zysków ze wzrostu cen prądu nie widać w wynikach spółek węglowych

Wzrostu cen węgla uzasadniającego czterokrotny wzrost cen prądu – a takiego od ubiegłego roku doświadczyli przedsiębiorcy – nie widać też w wynikach Bogdanki. Notowana na giełdzie, a kontrolowana przez Eneę spółka szacuje, że w pierwszym półroczu miała prawie półtora miliarda złotych przychodów i 366 milionów złotych zysku netto.

Opublikowany w czwartek po giełdowej sesji szacunek wyników pokazuje, że Bogdanka rzeczywiście zwiększyła znacząco – bo o aż 39 procent przychody – ale część z tego wzrostu wynika ze zwiększenia o prawie 15 procent sprzedaży węgla. Według wyliczeń BIZNES24 na podstawie opublikowanych przez Bogdankę danych średnia cena netto tony węgla wyniosła w pierwszym półroczu 279 złotych wobec 227 złotych przed rokiem. Widać wzrost ale nie taki, który mógłby przełożyć się na gigantyczne podwyżki cen energii elektrycznej.
Bogdanka dostarcza aż 1/5 węgla energetycznego spalanego w Polsce, w tym aż 1/4 zużywanego przez elektrownie.

Brak konkurencji wyciska firmy i konsumentów jak cytryny

Historia z gigantycznymi marżami generowanymi przez wytwórców energii wygląda więc identycznie, jak na rynku paliw. Kontrolowany przez Skarb Państwa Orlen w medialnej kampanii tłumaczy, że marże na stacjach benzynowych liczone są w groszach, a nie złotych – co jest prawdą. Ale w tym samym czasie marża rafineryjna Orlenu i Lotosu na przerobie baryłki ropy (niespełna 160 litrów) przekracza 30 dolarów, a w maju sięgała nawet 60 dolarów. To 10 razy więcej, niż uznawane za przyzwoitą na rynku rafineryjnym 5-7 dolarów na baryłce.

Obydwa rynki – paliw i energii elektrycznej – łączy brak konkurencji. W przypadku rynku prądu – kontrolowane przez Skarb Państwa spółki PGE, Enea i Tauron mają w sumie ok. 80 procent udziałów rynku. W przypadku paliw – rafinerie należące do Orlenu i Lotosu dostarczają niemal 90 procent paliw spalanych w Polsce.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

KTO ODPOWIADA ZA WYSOKIE CENY PRĄDU? URE: TO PRODUCENCI ZARABIAJĄ KROCIE KOSZTEM KLIENTÓW

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

GPW

Orlen zarabia na gigantycznym wzroście cen paliw. Zyska największego producenta i dystrybutora paliw wyniósł w II kwartale aż 3.7 miliarda złotych.

Bez kategorii

UOKIK uniewinnia Orlen i Lotos od wysokich cen paliw. Urząd twierdzi, że to gigantyczne wzrosty postanowił sprawdzić, czy horrendalne ceny na dystrybutorach to skutek...

BIZNES I POLITYKA

Prezes URE ostrzega przed dramatycznym wzrostem cen prądu w przyszłym roku. Portal OKO.Press twierdzi, że dotarł do listu prezesa URE Rafała Gawina do m.in....

POLSKA

Polski rząd szykuje przepisy, które mają umożliwić sprawne reagowanie na dalsze pogorszenie sytuacji na rynku gazu ziemnego – chodzi między innymi o wzrosty cen...

%d bloggers like this: