Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

KTO NIE MUSI WYSTAWIAĆ E-FAKTUR W KSEF? CO W RAZIE AWARII SYSTEMU? (ROZMOWA)

O projekcie ustawy o krajowym systemie e-faktur rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Mirosławą Zugaj partnerem w firmie Chojnacka&Łagowski, Doradcy Podatkowi.

KTO NIE MUSI WYSTAWIAĆ E-FAKTUR W KSEF? CO W RAZIE AWARII SYSTEMU? (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Projekt ustawy o krajowym systemie e-faktur jest już dostępny. Pytanie jak przygotować się do digitalizacji faktur? Z nami jest Mirosława Zugaj, partner w firmie Chojnacka&Łagowski, Doradcy Podatkowi. Dzień dobry Pani.

MIROSŁAWA ZUGAJ, CHOJNACKA&ŁAGOWSKI, DORADCY PODATKOWI: Dzień dobry panie redaktorze, dzień dobry Państwu.

MD: Kto nie będzie musiał wystawiać faktur w krajowym systemie e-faktur? Co zmienia ten projekt ustawy, który poznaliśmy?


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MZ: Na szczęście będzie taka grupa szczęśliwców, albo może też szerzej mówiąc transakcji, które nie będą musiały być dokumentowane fakturami wystawionymi w KSeF. Może jakby systematyzując odpowiedź to tak: Kto nie musi wystawiać? Nie muszą tych faktur wystawiać podmioty, które nie mają w Polsce siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności, bądź mają takie miejsce, ale ono nie uczestniczy w dostawie. O co chodzi tak naprawdę? Chodzi tutaj o to, że tymi podmiotami, które nie będą wystawiały faktur w KSeF są te tak zwane podmioty zarejestrowane w Polsce na VAT np. Bądź jeżeli będziemy mieli kontrahenta z zagranicy od którego kupujemy np. towar, usługę – on nie musi nam wystawiać oczywiście faktury w KSeFie.

I co jest jeszcze jeżeli chodzi natomiast o te tak jak powiedziałem, transakcje, które nie muszą być dokumentowane w KSeFie, to to jest bardzo dobra informacja dla firm. Ministerstwo zgodziło się na to, że przez KSeF nie będą musiały przychodzić faktury wystawiane na rzecz konsumentów, czyli osób fizycznych. Wydaje się to o tyle zasadne i o tyle dobre, no bo przecież te transakcje są dokumentowane w zdecydowanej większości na kasie fiskalnej, więc w jakiś sposób ministerstwo też ma nad nimi kontrolę. Plus dodatkowo jeszcze jedna grupa, o której pewnie do tego nawiążemy: przypadki awarii KSeF. Wtedy też możemy pominąć wystawianie w tym systemie faktury.

MD: Co w ogóle zrobić, jeżeli krajowy system e-faktur się zawiesi, zablokuje? Oczywiście w wyniku podstępnego ataku jakieś czynników zewnętrznych…

MZ: Tylko zewnętrznych… My zakładamy, że wszystko będzie działało na tyle sprawnie i w takie zapewnienia musimy wierzyć. Natomiast co się może zdarzyć? No, ministerstwo w projekcie przewidziało kilka takich sytuacji. Pierwsza to jest taka niedostępność systemu jaką znamy chyba z bankowości elektronicznej. No po prostu jest serwis tego systemu i on jest z góry przewidziany w określonym terminie. Wtedy na w Biuletynie Informacji Publicznej pojawi się nam informacja, komunikat. Ministerstwo powie: drogi podatniku, w tym i w tym czasie system będzie niedostępny.

Może też się tak zdarzyć, że nie da się właśnie tej awarii uniknąć, przewidzieć. Wtedy też oczywiście ona będzie potwierdzana w tym komunikacie też dla pewności po prostu podatnika i dla pewności fiskusa, który będzie mówił: w tym i w tym czasie była awaria wcześniej nieprzewidziana, niezałożona w tym czasie.

W czasie tej awarii podatnicy mogli wystawiać faktury elektroniczne poza systemem KSeF. Oczywiście później mają muszą je przekazać. To są takie dwa przypadki, powiedzmy do przewidzenia czy do zakomunikowania podatnikom, ale też projekt przewiduje taką sytuację nadzwyczajną.

Przewiduje sytuację, kiedy to ładnie jest powiedziane w uzasadnieniu do ustawy, które z uwagi na geopolityczne położenie naszego kraju może się zdarzyć, że ministerstwo nie będzie miało możliwości, szans zakomunikowania w Biuletynie Informacji Publicznej o awarii. I wtedy możemy też wystawiać faktury i elektroniczne, i w formie papierowej. To jest tak naprawdę na danych sytuacja wojny, stanu wojennego, zagrożenia. Wtedy też nie musimy tego KSeF-u używać. I co najważniejsze, (życzmy sobie, żeby się tak nie zdarzyło) ale gdyby tak było to wystawione w tym czasie faktury, które mogą być i elektroniczne i papierowe do KsEF-u nie będą musiały być przekazane.

MD: Co w sytuacji, w której będziemy mieć do czynienia no, niezastosowaniem się do przepisów wprowadzających krajowy system e-faktur. Jakie kary mogą spotkać przedsiębiorców?

KTO NIE MUSI WYSTAWIAĆ E-FAKTUR W KSEF? CO W RAZIE AWARII SYSTEMU? (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

MZ: Tutaj na szczęście ministerstwo na razie rezygnuje z karania tego karami z kodeksu karnego skarbowego. Natomiast druga, druga pozytywna informacja jest taka, że dopuszczono tzw. miarkowanie kar, czyli już nie ma jednej kwoty – kary, tylko będzie to oceniane i jest maksymalny pułap kary, którym jest kara w wysokości 100 procent podatku wykazanego na fakturze, która na przykład nie była wystawiona w KsEFie. A jeżeli była to faktura bez VATu, bo nie jest to na przykład czynność zwolniona, to wtedy ta kara będzie 18,7 procenta należności na fakturze wykazanej. Ale to jest maksymalny pułap, więc ministerstwo będzie oceniało na ile nasze przewinienia były, że tak powiem silne i powtarzalne.

MD: Jeszcze jest jedna ważna kwestia do wyjaśnienia dla naszych widzów: Czy krajowy system e-faktur wprowadza jakieś komplikacje w rozliczeniach, w relacjach handlowych z partnerami zagranicznymi?

MZ: Na szczęście nie. Dlatego, że faktury które będziemy dostawać od zagranicznych dostawców, kontrahentów – tych, którzy nie mają siedziby w Polsce – co do zasady – one będą otrzymywane przez nas i ewidencjonowane na tych samych zasadach. Będzie jedna trudność. Jeżeli ten nasz dostawca, zagraniczny – usługodawca na przykład może mieć w Polsce tzw. stałe miejsce prowadzenia działalności.

I tutaj jeżeli taka sytuacja by się zdarzyła i z tego stałego miejsca byłyby świadczone usługi bądź dostarczany towar to faktura niestety będzie musiała być w KSeFie. Jest to dość ryzykowne. Ryzykowne w tym sensie, że czasami nie wiemy, czy to stałe miejsce powstanie, ale myślę, że tutaj w tym zakresie należy się spodziewać zwiększonej ilości wniosków o interpretacje. Po prostu podatnicy będą musieli, będą chcieli się upewniać, żeby wiedzieć czy te faktury są poprawnie wystawiane. Natomiast jeżeli ewidentnie kontrahent jest z zagranicy to nic się nie zmieniło. (…)

MD: Tak na koniec jeszcze powiedzmy kiedy zmiany dotyczące krajowego systemu e-faktur wejdą w życie.

MZ: 1 lipca 2024. Podstawowy termin.

MD: Bardzo dziękuję. Mirosława Zugaj, partner w Chojnacka&Łagowski Doradcy Podatkowi była naszym gościem. Dziękuję pięknie.

MZ: Dziękuję również.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co zrobić kiedy żywioł zniszczył nasze przedsiębiorstwo rozmawiał Roman Młodkowski z BIZNES24 z Piotrem Juszczykiem, gł. doradcą podatkowym w inFakcie.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że Ministerstwo Finansów wydało w tym tygodniu komunikat informujący, że w pierwszym półroczu tego roku wykryto 140,5 tysiąca fikcyjnych faktur t.j. o...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym ile będzie wynosić płaca minimalna od stycznia 2025 roku i jakie się z podwyżką wiążą problemy dla przedsiębiorców, rozmawiał Roman Młodkowski z...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jak zmienia się sytuacja dotycząca rozliczeń między przedsiębiorcami i czy te zmiany są na korzyść przedsiębiorców, rozmawiał Roman Młodkowski z BIZNES24 z...