Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

KTO DOSTANIE PIENIĄDZE Z KPO? (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

NATALIA GORZELNIK, BIZNES24: Wiemy już zatem, że po trzech latach do Polski szerokim strumieniem popłyną unijne miliardy, w sumie 137. Z jednej strony to naprawdę świetnie. Z drugiej no, i co w związku z tym? Kto po te pieniądze sięgnie? Jak po nie sięgnąć? No i czy ja, jako obywatel mam wpływ na to, na co te środki zostaną przeznaczone?

O tym porozmawiam teraz z moim i Państwa gościem, którym jest Emil Świerczyński, dyrektor Departamentu Beneficjenta Indywidualnego z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzień dobry.

EMIL ŚWIERCZYŃSKI, NARODOWY FUNDUSZ OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ: Dzień dobry Państwu. Dzień dobry pani redaktor.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


NG: No, to zacznijmy od samiutkiego początku. Na co te pieniądze będą wydane? W mediach mówi się o czy to jakiś konkursach o komponentach o programach, ale tak najprostszym językiem, gdzie te pieniądze trafią? Na jakie konkretnie konta? Domyślam się, że to nie będzie tak, że w poniedziałek dostanę przelew o tytule „pieniądze z KPO” na transformację mojej firmy. No, ale jeżeli nie, to gdzie będą te pieniądze?

EŚ: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska realizuje szereg inwestycji w ramach KPO. Te pieniądze trafiają, już można powiedzieć na konta Polek i Polaków. Na przykład w ramach programu Czyste Powietrze, który realizujemy już, jako jedną z inwestycji w ramach KPO i w ramach prefinansowania tego instrumentu już 3 miliardy złotych zostało przekazane na inwestycje w termomodernizację domów i na wymianę źródeł ciepła, na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła, czyli tzw. kopciuchów, na pompy ciepła, kotły gazowe, kotły peletowe, na modernizację domów.

Tak, że te pieniądze będą trafiały w naborach dla osób fizycznych, już realizowanych. A ponadto w Narodowym Funduszu realizujemy także inne programy. Czy jesteśmy przygotowani z programami, w ramach, których z pieniędzy, ze środków z KPO zmodernizujemy choćby 90 ciepłowni, 250 szkół, czy dofinansujemy zakup tysiąca autobusów dla miast, które inwestują właśnie w zeroemisyjny transport.

NG: Panie dyrektorze, a czy te konkretne projekty już są zatwierdzone? Czy jest jeszcze jakiś czas na ich zgłaszanie?

EŚ: Są projekty, które już mamy wyłonione, które czekały na te środki, na tą świetną informację o odblokowaniu środków przez Komisję Europejską, a są też takie nabory, które będziemy dopiero realizować, natomiast te pieniądze, na nie czekają nasi beneficjenci, na to czekają też potencjalni beneficjenci, którzy do naborów się zgłoszą. Mamy gotowe programy, natomiast konkursy jeszcze w zakresie choćby właśnie ciepłowni czy szkół będą otwierane, będziemy te projekty przyjmować, oceniać i przekazywać środki, których odblokowanie dziś zostało ogłoszone.

NG: To zacznijmy od tych gotowych programów. Może najpierw
z perspektywy konsumenta: Jakie to są programy? Za czym rozglądać się w najbliższym czasie?

EŚ: No w szczególności te środki pozwolą nam sprawnie kontynuować efektywnie program Czyste Powietrze, który jest programem powszechnym, z którego skorzysta tak naprawdę 3 miliony gospodarstw domowych.

Szereg tych projektów, szereg z tych modernizacji domów będzie finansowanych właśnie ze środków KPO, a nabór w tym zakresie te środki są ciągle przyjmowane, wnioski są ciągle oceniane, więc w szczególności program Czyste Powietrze jest tym, który dzięki finansowaniu z KPO będzie mógł być bez przeszkód realizowany. A to jest program w ramach, którego wypłacamy tygodniowo 100 milionów złotych dla naszych beneficjentów.

NG: A z perspektywy biznesu? Bo, to jest też ten kontekst, który jest szczególnie interesujący. Bo przecież te wszystkie potężne projekty będą musiały być przez kogoś zrealizowane. Jak tutaj i gdzie szukać przetargów, szukać możliwości?

EŚ: Jeśli chodzi o biznes, to naszym takim najbardziej obszarem o największym potencjale biznesowym bezpośrednio adresowanym do biznesu jest na pewno gospodarka wodorowa, dla której nabory będziemy ogłaszać, szukać inwestorów, którzy z dofinansowaniem z KPO zrealizują projekty wodorowe czy to wytwarzanie wodoru, czy też wprowadzenie stacji tankowania wodoru.

Natomiast pamiętajmy, że te środki, nawet, jeżeli adresowane są tak, jak wcześniej wspomniałem do miast, do przedsiębiorstw komunalnych, to one zasilą biznes, bo dla tych ciepłowni będą musieli realizować projekty, będą musiały realizować przedsiębiorstwa wyspecjalizowane w modernizacji właśnie ciepłowni czy w produkcji zeroemisyjnych autobusów. Więc ten przepływ pieniądza na pewno niezależnie od tego, kto jest beneficjentem, zasili całą gospodarkę i będzie pozytywnym impulsem rozwojowym.

Zielony wodór
Zielony wodór / FOT: Adobe Stock

NG: Powiedzmy dwa słowa więcej wodorze, bo to jest ostatnio bardzo ciekawy, bardzo nośny temat i tutaj jest spory potencjał, jeżeli chodzi o możliwości Polski.

EŚ: Oczywiście, że tak. My przyglądamy się dziś tym projektom wodorowym, które są bardzo wielkim wyzwaniem nie tylko finansowym, ale także technologicznym. Jesteśmy oczywiście w kontakcie z branżą. Staramy się tak kalibrować nabory, żeby możliwe było zrealizowanie tych projektów, bo ogromnym wyzwaniem w tych projektach jest dziś znalezienie dostawców komponentów, znalezienie dostawców elektrolizerów czy innych urządzeń w tym rozwijającym się obszarze, który tak naprawdę myślę, że będzie coraz bardziej istotny we wszystkich sektorach, czy to w energetyce, czy w ciepłownictwie, czy w przemyśle. Więc tutaj na razie powstanie kilkanaście projektów wodorowych. Myślę, że to jest początek.

NG: A, nie mamy już jakiegoś zapóźnienia? Bo te pieniądze, które do nas trafiły po trzech latach już są pompowane w inne europejskie gospodarki, które też wodór rozwijają. Na czym może polegać nasza przewaga albo próba dogonienia innych krajów wspólnoty?

EŚ: No, oczywiście, że mamy pewnie jakiś czas opóźnienia, który będziemy musieli teraz nadrobić. Natomiast pamiętajmy też o tym, że wszystkie instytucje zaangażowane w realizację KPO, na pewno Narodowy Fundusz, te programy mają przygotowane, te inwestycje były i są cały czas w trakcie realizacji i tak naprawdę dziś zasilimy tymi uruchomionymi, odblokowanymi środkami proces trwający. Więc myślę, że to opóźnienie w przekazaniu środków nie w całości zostało przeniesione na opóźnienie we wdrażaniu samego KPO i będziemy w stanie ten czas nadgonić, a być może tak zwaną rentę opóźnienia będziemy w stanie wykorzystać w ten sposób, że projekty, które będziemy realizować będą dojrzalsze technologicznie czy też bardziej efektywne kosztowo.

NG: Emil Świerczyński, NFOŚiGW był moim i Państwa gościem. Dziękuję bardzo za spotkanie i za rozmowę.

EŚ: Dziękuję Państwu. Dziękuję.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

KTO DOSTANIE PIENIĄDZE Z KPO? (ROZMOWA)

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV