Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

KSEF DO REFORMY. JAKIE POSTULATY MA KONFEDERACJA LEWIATAN (ROZMOWA)

O tym jakie zastrzeżenia co do wdrożenia systemu KSeF ma Konfederacja Lewiatan, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Przemysławem Pruszyńskim, dyrektorem Departamentu Podatków w Konfederacji Lewiatan.

KSEF DO REFORMY. JAKIE POSTULATY MA KONFEDERACJA LEWIATAN (ROZMOWA)
Przemysław Pruszyński, dyrektor departamentu podatków Konfederacji Lewiatan

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Przed wprowadzeniem odroczonego i tak krajowego systemu e-faktur ministerstwo Finansów rozpoczyna konsultacje, które mają poszerzyć wiedzę, ale również zebrać pomysły na usprawnienie tego systemu. Z nami jest Przemysław Pruszyński, dyrektor Departamentu Podatków w Konfederacji Lewiatan. Dzień dobry, witam w BIZNES24.

PRZEMYSŁAW PRUSZYŃSKI, KONFEDERACJA LEWIATAN: Dzień dobry panu. Dzień dobry Państwu.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Lewiatan wystosował swoich 11 postulatów w sprawie KSeF. Czego się w nich domagacie?

PP: Przede wszystkim podstawowym naszym postulatem jest to, żeby te zmiany, które jeszcze Ministerstwo Finansów planuje, nie były rewolucyjne. Chodzi nam o to, żeby nie zmienić tego, co już zostało zrobione, bo to w konsekwencji mogłoby spowodować, że firmy musiałyby zacząć pracę nad wdrożeniem KSeF-u od nowa. Więc generalny główny postulat to to, że pracujmy nad szczegółami, ale nie zmieniajmy tego, co zostało zrobione w taki sposób, co wymusiłoby od firm rozpoczęcie na nowo prac takich adaptacyjnych, wdrożeniowych KSeF do firm.

A z tych postulatów, o których Pan redaktor wspomniał, to podstawowy jest taki, aby w momencie, kiedy już zostanie określona data wejścia w życie KSeF-u, to żeby wszystkie firmy wchodziły w ten KSeF w jednej dacie, ponieważ pojawiają się propozycje, aby duże firmy wchodziły pierwsze, później żeby wchodziły mniejsze firmy.

My jesteśmy temu przeciwni, bo to by rozczłonkowało ten system w taki sposób, że firmy musiałyby prowadzić kilka systemów i jeszcze mieć narzędzia analityczne do tego, aby wiedzieć, której firmie w danym momencie fakturować, bo ona już jest w KSeF-ie albo jeszcze w KSeF-ie nie ma. Druga kwestia to też analiza przy okazji tej konsultacji KSeF pod kątem zmian, które szykuje Komisja Europejska.

Komisja Europejska planuje istotne zmiany, jeżeli chodzi o opodatkowanie podatkiem VAT i też chce wdrażać swoje propozycje elektronicznego fakturowania. I te zmiany miałyby wejść w 2028 roku. Dla nas kluczowe jest to, żeby dzisiaj KSeF także przejrzeć pod kątem tych regulacji, które planuje Komisja Europejska, żeby nie było sytuacji, że dzisiaj zamkniemy polski KSeF, a za dwa lata rozpoczniemy kolejny.

Mamy problemy-wątpliwości interpretacyjne dotyczące np. identyfikacji podatników, którzy nie posiadają stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce. Takie firmy, co do zasady nie podlegają obowiązkowi fakturowania w KSeF i z punktu widzenia fakturującego będzie problem, w jaki sposób zidentyfikować czy takiemu podmiotowi należy wystawić fakturę w KSeF. I tutaj chcielibyśmy, żeby te podmioty czy taka informacja była zamieszczona na tzw. białej liście podatników VAT i to ułatwiłoby podatnikom taką weryfikację.

Jeszcze inną kwestią, też taką budzącą wątpliwości jest kwestia wystawiania faktur dla konsumentów, które nie muszą być w KSeF-ie. Tylko z punktu widzenia fakturującego problemem jest to, żeby zidentyfikować taką fakturę czy przypadkiem nabywca będący przedsiębiorcą nie kupił tej faktury, jako konsument, czyli potocznie mówiąc nie dokonał zakupu na firmę.

I tutaj chcielibyśmy, żeby też w tych w ramach tych konsultacji doprecyzować to, że w momencie, kiedy taki nabywca przy kasie czy dokonując zakupów wskazał na fakturze numer NIP, to z automatu taką fakturę kwalifikować, jako fakturę dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą. Jeżeli NIP nie podano, to wtedy, jako konsument.

Tu chodzi o takie kwestie usprawniające później działalność tego KSeF-u i obowiązki podmiotu przedsiębiorcy, który musi wystawiać te faktury. Wątpliwości jest więcej. Na przykład w momencie, kiedy wejdzie KSeF, nie będzie można wystawiać not korygujących, z których dzisiaj przedsiębiorcy bardzo chętnie korzystają. W konsekwencji zamiast noty korygującej do drobnych błędów w fakturze będzie już trzeba wystawiać korekty faktur. A to może spowodować, że tych faktur będzie wielokrotnie więcej niż obecnie.

Dlatego też mamy propozycję dla Ministerstwa Finansów, żeby drobne błędy w fakturze nie powodowały z automatu konieczności wystawiania korekty. Mówię na przykład o literówce w adresie nabywcy.

MD: Oczywiście. Takie błędy, najpospolitsze, które mogą się pojawić. Panie dyrektorze, ale nie powiedział Pan nic o bezpieczeństwie, a to jest temat, o którym do nas piszą nasi widzowie, przedsiębiorcy, którzy obawiają się, że Ministerstwo Finansów stanie się posiadaczem bardzo łatwo generowalnej listy ich kontrahentów oraz stawek, po których sprzedają usługi albo towary kontrahentom i pytają, czy możemy mieć gwarancję jakiegoś zabezpieczenia tej bazy danych. Przecież to będzie ogromna wiedza. Jeżeli ktoś, jakiś złoczyńca by się do niej dostał, to mógłby wyciągać takie bazy danych. Pytanie czy mógłby. Pytanie, jak to będzie funkcjonowało? No i chyba Ministerstwo Finansów na słowo musi mówię, że będzie to bezpieczne?

PP: Tak, ta kwestia bezpieczeństwa była dyskutowana od samego początku, jak tylko pojawił się pierwszy projekt wprowadzenia krajowego systemu e-faktur. My z punktu widzenia organizacji, z punktu widzenia przedsiębiorców możemy jedynie apelować i domagać się od Ministerstwa Finansów tego, żeby zapewniło bezpieczeństwo, bo to, co powiedział pan redaktor – oczywiście Ministerstwo Finansów dzisiaj będzie miało bardzo dużo wrażliwych danych z punktu widzenia firm – często krytycznych, bo to są dane o kontrahentach, o cenach itd.

Na pewno miejmy na uwadze to, że dzisiaj wiele z tych danych i tak do urzędów skarbowych trafia, bo trafia w formie jednolitych plików kontrolnych. I dzisiaj te obawy nie są, akurat podnoszone. Wiadomo, że tych wiadomości, tych informacji będzie wraz z KSeF-em dużo więcej po stronie Ministerstwa Finansów.

Biorąc pod uwagę, że są inne systemy: jest bankowość elektroniczna, która funkcjonuje, gdzie też są nasze bardzo wrażliwe dane, także pieniądze i te systemy są bezpieczne, no to liczymy na to, że tutaj już państwo zapewni taki poziom bezpieczeństwa tego systemu, że podatnicy będą mogli spać spokojnie. My ze swojej strony możemy tylko apelować.

MD: Zaufanie do banków jest dużo większe niż do urzędów państwowych – to trzeba powiedzieć. Kto może się zgłosić do konsultacji, które rozpisało Ministerstwo Finansów? W piątek pierwsze spotkanie w trybie hybrydowym. Kto zgłosić się może? My wyświetlimy Państwu – pokażemy adres formularza, pod którym można zarejestrować się na to spotkanie.

https://www.gov.pl/web/finanse

PP: Konsultacje są otwarte, więc każdy, kto ma życzenie uczestniczyć w tych spotkaniach, może się na nie zgłosić. Oczywiście zostały zaproszone największe organizacje przedsiębiorców. Taka, jak nasza ma oczywiście swoją delegację. Do udziału stacjonarnego zgłosiliśmy, a także też mamy grupę taką roboczą ekspertów z naszych firm członkowskich i oni również zgłaszają się na te konsultacje. Więc każdy, kto ma propozycję, kto pracuje nad wdrożeniem KSeF, może wziąć udział w tych konsultacjach i podzielić się swoimi przemyśleniami.

MD: Bardzo dziękuję. Naszym gościem był Przemysław Pruszyński, dyrektor Departamentu Podatków w Konfederacji Lewiatan. Dziękuję pięknie za rozmowę.

PP: Dziękuję bardzo. Do widzenia.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

KSEF DO REFORMY. JAKIE POSTULATY MA KONFEDERACJA LEWIATAN (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

PODATKI

Strzeżcie się przedsiębiorcy. Rosnąca luka VAT aktywowała skarbówkę do działania. Szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda chce uprosić procedury kontrolne by zwiększyć ich efektywność....

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wynikach i planach przejęć rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Markiem Cichewiczem, prezesem Grupy Klepsydra.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wynikach finansowych Asseco rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Karoliną Rzońcą-Bajorek, wiceprezes ds. finansowych Asseco Poland.

PODATKI

Jeszcze przypomnienie dla vatowców. DZIŚ upływa termin comiesięcznej wysyłki dokumentu JPK VAT. CZYTAJ TEŻ: SPADA BEZROBOCIE W POLSCE Do obowiązków każdego przedsiębiorcy – nawet...