Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

KRUK Z HISTORYCZNYM ZYSKIEM, JAKIE RYNKI ZAGRANIECZNE SPÓŁKA MA NA CELU? (ROZMOWA)

O wynikach spółki Kruk rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Michałem Zasępą, wiceprezesem ds. spraw finansowych Kruk s.a.

KRUK Z HISTORYCZNYM ZYSKIEM, JAKIE RYNKI ZAGRANIECZNE SPÓŁKA MA NA CELU? (ROZMOWA)
Michał Zasępa, wiceprezes Kruk S.A.

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Z nami jest Michał Zasępa, wiceprezes do spraw finansowych Kruk S.A. Dzień dobry Panie prezesie. Witam w BIZNES24.

MICHAŁ ZASĘPA, KRUK S.A.: Dzień dobry.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Inwestorzy w przewadze sprzedają teraz akcje Kruka. Wycena traci 2,5 procent. Strasznie niewdzięczne są te rynki finansowe. Po świetnych wynikach finansowych, tak to jest w przypadku tych największych spółek, że one tracą na wartości. Ale Pan jest uśmiechnięty i wydaje się raczej spokojny o sentyment inwestorów w dłuższej perspektywie?

MZ: Jestem spokojny w szczególności, szczególnie o wyniki Kruka i też jesteśmy w bardzo dobrym okresie swojego rozwoju w 25 letniej historii. Dla przypomnienia: jesteśmy firmą, która 25 lat temu zaczęła z trzema tysiącami złotych kapitału założycielskiego Piotra Krupy, a dzisiaj jak pan powiedział przed chwilą jest warta 8 miliardów 100 milionów złotych i ma rekordowe zyski. 528 mln zysku netto za pierwsze półrocze- to jest spore osiągnięcie w naszej branży.

Bo nie wiem, czy pan wie, że dzisiaj Kruk jest najbardziej rentowną, najmniej zadłużoną spółką na świecie spośród dużych giełdowych spółek z naszej branży i też jedną ze spółek, która jest, a chyba już jest nawet najwięcej warta na giełdzie. Mimo niezbyt wygórowanej wyceny. No, bo przy tej wycenie to jest raptem jakaś tam dziesięciokrotność naszego zysku.

MD: Spośród spółek finansowych, być może, to sprawdzimy. Bo są też oczywiście większe…

MZ: W Naszej branży.

MD: …Multienergetyczni i multiusługowi…

MZ: Mówię o świecie i mówię tylko o branży windykacyjnej.

MD: Oczywiście. Panie Prezesie, patrząc na Wasze plany, bo te nas interesują najbardziej. Patrzymy w przyszłość, nie na wyniki historyczne. Naszych widzów interesuje to, jakie macie plany, jeżeli chodzi o ekspansję zagraniczną. Coraz większy udział w waszych zyskach mają kraje takie, jak Włochy np. czy tam dalej planujecie się rozwijać po zakupach, które ostatnio były dokonane i czy kolejne kraje wejdą do Waszego portfela wierzytelności?

MZ: Jak najbardziej chcemy dalej się rozwijać i proszę myśleć, jeśli Państwo pytacie o ekspansję zagraniczną, proszę pamiętać o tym, że ta ekspansja jest w trakcie i jest daleka od zakończenia na dwóch bardzo dużych rynkach europejskich, czyli Włoszech i Hiszpanii. To są rynki, które oferują nam jeszcze dużo wzrostu poprzez wzrost skali inwestycji w portfele na tych dwóch rynkach. Jak państwo mogliście zauważyć, to się dzieje. Natomiast efekty tego na zysku operacyjnym, na zysku netto, będą pojawiały się przez najbliższe jeszcze wiele, wiele lat.

KRUK Z HISTORYCZNYM ZYSKIEM, JAKIE RYNKI ZAGRANIECZNE SPÓŁKA MA NA CELU? (ROZMOWA)
Michał Zasępa, wiceprezes Kruk S.A.

Za pierwsze półrocze Kruk jedynie 24% swoich inwestycji w portfele ulokował w Polsce. Reszta to już jest zagranica. I z pewnym opóźnieniem kilkuletnim to się będzie przekładało na również zmiany udziału zysków w tym regionie.

Nowe rynki to jest wdzięczny temat, (tylko dodam jeszcze:) natomiast my jeszcze nie zdecydowaliśmy się, kiedy i na jaki nowy rynek wejść. Ale nawet, jeśli się zdecydujemy, to to nie będzie najprawdopodobniej przekładało się w najbliższych latach na jakieś istotne wzrosty zysków, bo jak wiemy zbudowanie dobrej, jakości operacji na nowym rynku zajmuje ładnych parę lat, a tymczasem będziemy mieli jeszcze bardzo dobre szanse na wzrost w Hiszpanii i Włoszech, w szczególności w tych warunkach rynkowych, gdy stopy procentowe już są dosyć wysokie i część z naszych konkurentów nie ma już tego oddechu, bo nabrała tego długu dużo więcej niż Kruk.

I my w tym środowisku jesteśmy w stanie się rozepchnąć, być bardziej odważni. Właśnie, dlatego, że jesteśmy nisko zadłużoną spółką, która ostrożnie gospodarowania środkami po to, żeby właśnie w takim środowisku jak dzisiaj- trudniejszym do prowadzenia biznesu, być w stanie bardziej konkurencyjnym.

MD: Panie prezesie, czy prowadzona przez europejskie rządy polityka wsparcia dla kredytobiorców wobec bardzo wysokich stóp procentowych, ona wpływa na Waszą działalność w państwach europejskich, tak w Polsce, jak i zagranicą?

MZ: Prawdopodobnie tak i nam pomaga. Proszę zauważyć, że w Europie cały czas mamy (właściwie wszędzie, gdzie my działamy) niski poziom bezrobocia. To też jest pewien efekt działań osłonowych i transfery do szerokiego grona społeczności europejskiej pewnie również pomagają w stabilizacji naszych spłat. To ciekawe, że spółki windykacyjne z Ameryki dzisiaj notują słabsze wyniki właśnie odczuwając spowolnienie w spłatach od osób zadłużonych w Europie. Nie słyszałem, żebyśmy to widzieli, może za wyjątkiem Wielkiej Brytanii, ale nie w Europie kontynentalnej. I Kruk jest tego przykładem. My rzeczywiście widzimy, że konsument jest silny, spłaca dosyć regularnie zadłużenie i nie ma tutaj pogorszenia.

MD: Panie Prezesie, macie gigantyczną bazę danych na temat swoich klientów, na temat konkretnych rynków. Nie myślicie o jakichś produktach finansowych, które moglibyście wprowadzić, tak jak niektóre inne firmy z tego sektora?

MZ: Wie pan, w jakim stopniu to robimy poprzez pożyczki do wyselekcjonowanej grupy naszych klientów, którzy mają apetyt na pożyczkę. To robimy pod dwoma brandami; dla własnego grona klientów to jest Novum, dla szerokiego rynku klientów w Polsce to jest spółka Wonga. Musimy działać w obrębie oczywiście RODO i przepisów. I tu nie mamy pełnej dowolności, oczywiście w sposobie, aby używać tych danych. Natomiast być może za jakiś czas jeszcze wpadniemy na jakiś dodatkowy pomysł, jak korzystać z tego potencjału, jaki jest. Faktycznie dzisiaj oprócz biznesu pożyczkowego, te dane służą nam tylko do tego, żeby zastanawiać się, kto z jak największym prawdopodobieństwem jest w stanie nam spłacić, a kto nie, nie spłaci. W związku z tym nie warto wydawać pieniędzy, żeby wysyłać im komunikaty o spłacie.

MD: W tej chwili akcje Kruka kosztują 419 złotych, prawie 420 złotych za akcję. Jest Pan spokojny o trzeci kwartał, jeżeli chodzi o wyniki?

MZ: Patrzę na trend spłat. To jest ten najważniejszy nasz wskaźnik stabilności. I jestem spokojny.

MD: Bardzo Panu dziękuję za rozmowę. Naszym gościem był Michał Zasępa, wiceprezes do spraw finansowych Kruk S.A. Dziękuję pięknie.

MZ: Dziękuję również.

KRUK Z HISTORYCZNYM ZYSKIEM, JAKIE RYNKI ZAGRANIECZNE SPÓŁKA MA NA CELU? (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

USA

Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell skrytykował dzisiaj oczekiwania rynku, który spodziewa się przyszłych agresywnych obniżek stóp procentowych. Rynek zareagował na to zupełnie odwrotnie niż...

KRYPTO

Schodzimy na ziemie,a konkretniej na murawę. Portugalczyk Cristiano Ronaldo, jeden z najbardziej znanych piłkarzy świata został pozwany za promocję giełdy kryptowalut Binance.

ZUS

"Przedsiębiorcze matki" będą miały problem ze zdobyciem wyższego zasiłku macierzyńskiego – otwierając działalność gospodarczą. >> Najnowsze orzeczenie Sądu Najwyższego – może być jednak kłopotem...

NBP

Prawo i Sprawiedliwość murem za prezesem Narodowego Banku Polskiego, Adamem Glapińskim.

%d bloggers like this: