Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

KREDYTY

KREDYTY HIPOTECZNE ODBIJAJĄ OD DNA

BEZPIECZNY KREDYT
foto: pexels.com

Lekka poprawa na rynku kredytów mieszkaniowych, ale to poprawa w sytuacji niemal totalnego załamania. W kwietniu liczba udzielonych kredytów spadła o ponad 40% a ich wartość była mniejsza o niemal 40% niż rok temu.

Dla kredytów mieszkaniowych kwiecień mimo świąt wielkanocnych na tle ostatnich miesięcy wypadł bardzo korzystnie. W ujęciu liczbowym wynik był bardzo dobry, bowiem banki udzieliły 9.5 tys. kredytów, podczas gdy jeszcze w lutym – tylko 6.8 tys. W ujęciu wartościowym banki udzieliły kredytów mieszkaniowych na kwotę 3.394 mld zł. Co prawda, w porównaniu do kwietnia 2022 r., jest to o 39.2 proc. niższa wartość, ale takiej miesięcznej sprzedaży kredytów mieszkaniowych pominąwszy marzec br. nie widzieliśmy od czerwca 2022 r.

CZYTAJ TEŻ: OD LIPCA WYŻSZA KWOTA WOLNA OD SPADKU

Skąd ten wzrost akcji kredytowej? Jest on wynikiem wzrostu popytu na kredyty mieszkaniowe w następstwie liberalizacji wymagań nadzorczych w zakresie liczenia zdolności kredytowej – zmniejszenie wymaganego poziomu bufora na stopę procentową, co przełożyło się na wzrost zdolności kredytowej nawet o około 30%.

Czy ożywienie będzie trwalsze i dłuższe, czy to tylko krótkie odbicie efekt? W kolejnych miesiącach przekonamy się, który scenariusz będzie „w grze” – napisał w komentarzu do danych główny ekonomista BIK, prof. Waldemar Rogowski.

KREDYTY HIPOTECZNE ODBIJAJĄ OD DNA

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

FIRMA

Po zakończeniu dzisiejszej sesji, swoimi wynikami podzielił się obuwniczy gigant z Polkowic.

UNIA EUROPEJSKA

Komisja Europejska uważa, że blokowanie przez polskich transportowców polsko-ukraińskiej granicy jest nie do zaakceptowania i grozi Polsce postawieniem przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

KREDYTY

Już 8 stycznia Bank gospodarstwa Krajowego może ogłosić koniec środków na program bezpieczny kredyt na 2%. Jak ocenia prezes PKO Banku Hipotecznego Katarzyna Kurkowska-Szczechowicz-...

USA

Amerykańska gospodarka ma się jeszcze lepiej niż przewidywał rynek. W 3 kwartale tego roku PKB tego kraju w ujęciu annualizowanym wzrosło aż o 5.2%.

%d bloggers like this: