Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

KREDYTY

KREDYT HIPOTECZNY – STAŁE OPROCENTOWANIE. CZY TO SIĘ OPŁACA?

Kredyt hipoteczny i stałe oprocentowanie – czy to się opłaca?

KREDYT HIPOTECZNY - STAŁE OPROCENTOWANIE. CZY TO SIĘ OPŁACA?

Każdy kredyt hipoteczny wiąże się z wysokim ryzykiem. Zaciągany jest na długi okres i znaczną wartość, a żaden z kredytobiorców nigdy nie może mieć pewności w zakresie regularnej spłaty miesięcznych rat w ciągu następnych kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat. 

Z drugiej strony ryzyko pojawia się w obliczu zmieniających się warunków na rynku usług finansowych, na które nawet bank nie zawsze mają wpływ. Chodzi między innymi o oprocentowanie kredytów hipotecznych, które poprzez ustalenia Rady Polityki Pieniężnej może maleć bądź wzrastać, przez co miesięczne płatności mogą być zmienne. Sprawdź, czy kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem 2022 się opłaca, aby zminimalizować takie ryzyko?

Kredyt hipoteczny – stałe oprocentowanie czy zmienne?

Wybierając kredyt hipoteczny, każdy kredytobiorca musi uwzględnić co najmniej kilka kryteriów, które będą mieć znaczenie dla atrakcyjności oraz opłacalności takiego zobowiązania. Wiadomo na pewno, że każdy klient instytucji bankowej chce brać jak najtańsze zobowiązanie, czyli takie, które będzie generować jak najmniejsze koszty. 

Jednym z warunków jest oprocentowanie kredytu hipotecznego. Do wyboru kredytobiorca ma kredyt hipoteczny o stałej stopie procentowej albo kredyt o zmiennym oprocentowaniu. Co to właściwie oznacza?

Najczęściej zaciągany jest kredyt ze zmiennym oprocentowaniem, bo to on uznawany jest za tańszy. Banki oferują wtedy niższą ratę odsetkową, niższą marżę, często nie pobierają prowizji za udzielenie kredytu. Zachodzi tutaj jednak ryzyko ruchomej raty miesięcznej, czyli klient nigdy nie wie, jaką ratę w danym miesiącu będzie musiał zapłacić. Wpływ na jej wartość ma ustalana stopa procentowa. O ile samo oprocentowanie narzucane przez bank najczęściej się nie zmienia, to już stopa procentowa może ulegać zmianie. 

CZYTAJ TEŻ: CZY WAKACJE KREDYTOWE POGRĄŻĄ BANKI?

Druga opcja to kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem, w ramach którego kredytobiorca zawsze ma gwarancję niezmiennej raty bez względu na sytuację na rynku finansowych usług tego rodzaju. Warto jednak pamiętać, że hipoteka ze stałym oprocentowaniem może być ustalana niekorzystnie na wysokich wskaźnikach, co jest nieopłacalne przy niskich stopach procentowych. Jest za to dobrym rozwiązaniem, kiedy stopy procentowe idą w górę. Taka sytuacja ma miejsce właśnie dzisiaj. 

Kredyt hipoteczny – stała rata

Kredyt ze stałą stopą procentową jest lepszym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą podejmować ryzyka i chcą mieć pewność w zakresie miesięcznych płatności. Rata w długim okresie współpracy z bankiem nie ulegnie zmianie, nawet w obliczu zmiany stóp procentowych. Pamiętaj jednak, że takie kredyty hipoteczne są z reguły nieco droższe od tych z oprocentowaniem zmiennym. 

Ile wynosi oprocentowanie stałe kredytu hipotecznego?

Nie da się jednoznacznie wskazać stałych kosztów kredytu hipotecznego, ponieważ każde zobowiązanie jest inne, banki zawsze realizują własną politykę kredytową, znaczenie mają również indywidualne potrzeby oraz możliwości spłaty zobowiązania przez klienta. Wpisz hasło typu „kredyt hipoteczny stałe oprocentowanie 10 lat” albo „kredyt hipoteczny stałe oprocentowanie, aby poznać szczegóły. Świetnym pomysłem jest również skorzystanie z rankingu kredytowego oraz kalkulatora kredytów hipotecznych. Dzięki temu wybierzesz kredyt hipoteczny szyty na miarę, który będziesz spłacał na dogodnych warunkach bez utraty płynności finansowej.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

KREDYT HIPOTECZNY - STAŁE OPROCENTOWANIE. CZY TO SIĘ OPŁACA?

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

UE

Majowa sprzedaż detaliczna w Niemczech mocno spadła do -3.6% rok do roku.

UE

Po negocjacjach, ministrowie środowiska z 27 państw członkowskich Unii Europejskiej zatwierdzili ostatecznie zakaz sprzedaży nowych pojazdów z silnikami spalinowymi. Branża automotive jest jednak pełna...

CENY

Kolejny kraj musi się mierzyć z dwucyfrową inflacją. W czerwcu zharmonizowana inflacja w Hiszpanii przyśpieszyła do 10% rok do roku z 8,5% zanotowanych w...

POLSKA

Mniej kredytów dla mikrofirm - wynika z raportu Biura Informacji Kredytowej.

%d bloggers like this: