MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Już 1 lipca zacznie obowiązywać ustawa o gwarantowanym kredycie 2%. Co zaproponują banki? O tym w imieniu swojego banku, ale też trochę całego sektora porozmawiamy z Piotrem Rosłanem, dyrektorem działu kredytów hipotecznych Alior Banku. Dzień dobry.
PIOTR ROSŁAN, ALIOR BANK: Dzień dobry, Witam serdecznie.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
MD: Czy oferta oparta o ustawę o gwarantowanym kredycie będzie dostępna w Waszym banku od początku lipca?
PR: Tak, tak. Nic się w tej materii nie zmieniło. Zgodnie z deklaracjami wcześniejszymi członków zarządu startujemy już począwszy od początku lipca.
MD: Czyli trzeciego lipca, po przyjściu do banku będzie można już dowiadywać się o szczegóły oferty?
PR: Myślę, że dowiadywać się o szczegóły oferty prawdopodobnie będzie można szybciej. Od 3 lipca formalnie możemy przyjmować wnioski kredytowe, czyli te wnioski, które będą bezpośrednio związane z decyzjami kredytowymi.
MD: To ja spróbuję dowiedzieć się już teraz: jakie będą koszty tego pieniądza? Oprócz tego oprocentowania 2% gwarantowanego przez rząd?
PR: Pyta pan o ofertę dla konsumenta?
MD: Tak jest.
PR: Pamiętajmy o tym, że Bezpieczny Kredyt 2% to jest kredyt, który specyficznie udzielany jest na okres z oprocentowaniem okresowo stałym. Stopy okresowo stałe mniej więcej kształtują się na poziomie między 7 a 8,5 procenta w zależności od rodzaju oferty. Z reguły waha się to bliżej 7,5-8 procent.
MD: 7,5? Oprocentowanie?
PR: Tak, mówimy o oprocentowaniu dla konsumentów.
MD: Rozumiem. Czyli powiedzmy o wszystkich kosztach, które będą, jeżeli chodzi o ten kredyt hipoteczny, które pojawiają się właśnie w tym kredycie.
PR: Ten kredyt nie będzie jakoś specjalnie wyróżniał się w stosunku do standardowej propozycji, jeżeli chodzi o kredyty hipoteczne.
Czyli tak, jak powiedziałem wcześniej te stopy oprocentowania kredytu będą wahały się około siedmiu i pół do ośmiu procent. Dodatkowo z reguły w przypadku udzielania takich kredytów należy liczyć się również z kosztem prowizji, ewentualnie jednorazowej składki ubezpieczenia.
No i ekstra kosztem jest, który jest bezpośrednio związany z brakującym wkładem własnym to jest koszt gwarancji, czyli zabezpieczenia brakującego wkładu własnego w postaci gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego. Ten koszt waha się na poziomie około jednego procenta.
MD: Proszę wybaczyć Panie dyrektorze, (…) ale chciałem się upewnić: czyli jakie będzie oprocentowanie 2 czy 7% na tym kredycie? Gdyby mógł mi Pan tak łopatologicznie wytłumaczyć.
PR: Rozumiem to zamieszanie. To znaczy samo oprocentowanie kredytu to jest przypomnijmy, kredyt standardowo oprocentowany i do tego kredytu będzie naliczona tzw. dopłata. I rzeczywiście dopłata, która będzie naliczona do tego kredytu spowoduje, że realnie konsument zapłaci odsetki w wysokości mniej więcej około dwóch, dwóch i pół procenta.
MD: A te 7% to jest co?
PR: To jest oprocentowanie standardowe od kredytu hipotecznego, czyli udzielając Bezpiecznego Kredytu 2% udzielamy kredytu na zasadach komercyjnych i wysokości oprocentowania około 7,5-8 procent. Oprócz tego konsument otrzyma dofinansowanie. Dofinansowanie jest przez 10 lat do rat kapitałowo-odsetkowych i mniej więcej wysokość tego dofinansowania oceniając to w skali procent byłoby w ten sposób, że byłoby dofinansowanie mniej więcej na około 5- 5,5%.
MD: Czyli on – konsument płaci tyle, jakby to było 2%? Ale dopłaca nam rząd?
PR: Dokładnie. Realnie mniej więcej wysokość oprocentowania dla konsumenta będzie kształtować się w przedziale między 2 a 2,5 procenta.
MD: Czyli 2-2,5%. A marża?
PS: Tak jak powiedziałem wcześniej to są kredyty z okresowo stałą stopą procentową, więc generalnie nie posługujemy się tutaj terminem marż.
MD: Czyli 2-2,5%. To jest jasne. I koszty, o których Pan powiedział to jest 1% ubezpieczenie niskiego wkładu?
PR: Gwarancji. Jest koszt gwarancji z tytułu brakującego wkładu własnego.
MD: Plus jeden procent i prowizja.
PR: I prowizja. I ewentualnie koszty składek ubezpieczeniowych, jeżeli oferta przewiduje taką pozycję.
MD: Czyli 5,5%? Tak na początek?
PR: Myślę, że nie. Myślę, że to jest mocno przeszacowane. Jeżeli kredyt z dopłatą kształtowałby się z oprocentowaniem na poziomie 8 procent, dopłata w wysokości 5 procent, czyli realnie kredyt oprocentowany około trzech, prowizja jednoprocentowa. Pamiętajmy, że jest to opłata jednorazowa. Gwarancja jest opłatą jednorazową z tytułu gwarancji, więc więcej tych opłat konsument nie poniesie. Należałoby to rozłożyć w czasie, więc myślę, że nie. Myślę, że realnie koszt takiego kredytu w stosunku do zwykłego kredytu hipotecznego byłby bardzo atrakcyjny. Tak czy inaczej.
MD: Jak Państwo widzą, warto zapytać o wszystko i wypytać o wszystko, nawet o to, co może się wydawać jasne. Bo podejmujemy decyzję na wiele, wiele lat do przodu. Decyzję o zaciągnięciu kredytu hipotecznego. Podejmować będą decyzje osoby, które będą podlegały tej ustawie, będą mogły wziąć kredyt. Zastanawiam się, czy zmiana decyzji KNF, ta zmiana dotycząca rygorów – ona mocno poszerzyła pulę kredytobiorców? Tych, którzy mogą ten kredyt zaciągnąć?
PR: Tak. W naszej ocenie zdecydowanie ta decyzja odbiła się korzystnie na dostępności tego kredytu.
MD: A o ile więcej osób będzie mogło wziąć kredyt?
PR: Trudno oszacować pulę osób, bo to jest również kwestia spełnienia innych dodatkowych kryteriów związanych z ustawą. Niemniej szacujemy, że te zmiany, które zostały wprowadzone w ramach nowelizacji Rekomendacji S, zwiększyły dostępność kredytu mniej więcej o 30 procent. Tak szacujemy to wstępnie.
MD: To jest imponujące. Ale proszę powiedzieć, ilu klientów spodziewacie się w przyszłym tygodniu? Albo może inaczej: ilu klientów spodziewacie się do oferty tego kredytu?
PR: Spodziewamy się bardzo dużo klientów. Zainteresowanie ofertą i samym produktem jest bardzo duże. Udostępniamy na stronie banku formularz kontaktowy i formularz kontaktowy w tej chwili cieszy się olbrzymim zainteresowaniem, co oznacza, że na początku lipca należy się spodziewać, że jednak to zainteresowanie odbije się na wnioskach kredytowych i tych wniosków kredytowych rzeczywiście będzie więcej.
MD: Będziemy śledzić też to zainteresowanie. Bardzo Panu dziękuję za rozmowę. Piotr Rosłan, dyrektor działu kredytów hipotecznych Alior Banku był naszym gościem. Bardzo dziękuję.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV