NATALIA GORZELNIK, BIZNES24: Teraz ważna informacja dla wszystkich tych z Państwa, którzy prowadzą działalność w zakresie obrotu zbożami, skupu zbóż, jak również skupu owoców miękkich lub ich mrożenia. Od dziś w ofercie Banku Pekao S.A. Jest dostępny kredyt skupowy, który dzięki opłatom z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oprocentowany jest na jedynie 2% w skali roku.
O tym porozmawiam teraz z moim i Państwa gościem, którym jest Dominika Byrska, dyrektor Biura Produktów i Procesów Kredytowych Pekao SA. Dzień dobry.
DOMINIKA BYRSKA, BIURO PRODUKTÓW I PROCESÓW KREDYTOWYCH PEKAO S.A.: Dzień dobry Państwu.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
NG: Mamy zatem, można powiedzieć, że kredyt na 2% dla biznesu. Jakie konkretnie firmy będą mogły skorzystać z tego rozwiązania? Jak duża jest skala przedsiębiorstw, dla których to rozwiązanie jest przeznaczone?
DB: Tak. Doczekaliśmy się rozwiązania, z którego mogą skorzystać przedsiębiorcy, a konkretnie przedsiębiorcy zajmujący się skupem zbóż lub owoców miękkich w celu ich sprzedaży hurtowej lub mrożenia. Jest to niezwykle istotne z racji takiej, że jesteśmy w fazie kończących się zbiorów, więc chcemy wspomóc przedsiębiorców wspólnie z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i zaoferować atrakcyjne finansowanie, oprocentowane zaledwie w wysokości 2 procent. 2 procent i tylko 2 procent. Więc myślę, że to jest jedna z najbardziej atrakcyjnych ofert na rynku.
NG: Wspomniała Pani, że to jest sprzedaż hurtowa, czyli jeżeli ktoś obraca owocami, ma sklep warzywny albo nawet większą sieć, to raczej na to rozwiązanie się nie załapie?
DB: Raczej na ten moment nie. Aczkolwiek pracujemy również nad różnymi innymi instrumentami, które w najbliższych miesiącach będą dostępne również dla poszczególnych, innych uczestników rynków, którzy również zajmują się szeroko rozumianym agrobiznesem i działalnością rolniczą. Tak jak niedawno udostępniony przez nas kredyt płynnościowy czy dla producentów rolnych, którzy prowadzą gospodarstwa rolne również oprocentowany w wysokości 2%.
NG: Oprocentowanie płacone przez kredytobiorcę wynosi 2% w skali roku. A co z dodatkowymi opłatami? Co z prowizjami?
DB: Dodatkowe prowizje i opłaty nie mogą przekroczyć jednego procenta udzielonego kredytu. Więc jak porównamy do innych ofert komercyjnych, również w tym zakresie jest to bardzo atrakcyjna oferta.
NG: No to powiedzmy, jakie konkretnie warunki trzeba spełnić, żeby móc się o ten instrument postarać? Z jak dużą ilością formalności, pytając wprost, będzie się to wiązać?
DB: Formalności są bardzo zbliżone do standardowego produktu kredytowego, więc można się liczyć z tym, że trzeba będzie przedstawić zarówno sprawozdania finansowe, jak i złożyć wniosek o takie finansowanie w banku kredytującym. Jeśli chodzi o kwestie związane, jakie formalności należy spełnić: Przede wszystkim trzeba prowadzić działalność w zakresie skupu zbóż lub owoców miękkich.
BIKTrzeba udokumentować, że w ostatnim okresie nabyto owoce miękkie oraz zboża, trzeba będzie przedstawić konkretnie faktury poświadczające lub umowy lub inne dokumenty, które pokażą, że przedsiębiorca nabył zboża lub owoce miękkie na określoną kwotę. Uwaga: Niezwykle istotne jest to, że maksymalna kwota finansowania, jakiego będzie udzielona nie może przekroczyć 40 milionów złotych. Ale patrząc przez pryzmat atrakcyjności tego oprocentowania, to warto się starać.
NG: Czasy są trudne, więc trudno jest również i firmom. Więc pytanie, jaki minimalny scoring w BIK trzeba mieć, żeby ten kredyt dostać?
DB: Biorąc pod uwagę, że to jest rozwiązanie o charakterze płynnościowym, czyli jest to kredyt na poprawę płynności finansowej przedsiębiorcy prowadzącego działalność w zakresie handlu zbożami lub obrotem owocami miękkimi; do każdego takiego przedsiębiorcy podchodzimy indywidualnie i patrzymy na jego zdolność kredytową, dopasowując wielkość finansowania nie tylko po prostu do obrotu, jaki ma tymi owocami lub zbożami, ale również do jego zdolności kredytowej.
Więc tutaj, jako bank kredytujący podchodzimy elastycznie tak, jak w przypadku każdego innego finansowania i dostosowujemy ofertę do warunków przedsiębiorcy, ale również do tego, w jaki sposób on prowadzi tą swoją działalność i perspektyw, które ma przed sobą w najbliższych latach.
NG: Pani dyrektor, jak ktoś ma opóźnienia w płatnościach (innych kredytów) i tak może liczyć na to, że tutaj będzie mógł liczyć na ten instrument?
DB: Jeżeli występują opóźnienia i one mają charakter długoterminowy i tutaj nie widać po prostu możliwości poprawy, to oczywiście trudno będzie uzyskać takie finansowanie. Jeżeli są opóźnienia, które mają charakter przejściowy i są uzasadnione po prostu trudną sytuacją na rynku lub też jesteśmy w stanie razem z przedsiębiorcą znaleźć plan wyjścia z tej trudnej sytuacji- to indywidualnie podchodzimy do każdej takiej sytuacji. Pamiętajmy proszę, że jesteśmy również bankiem kredytującym, więc przede wszystkim musimy pokazać, że przedsiębiorca posiada zdolność do spłaty tego zaangażowania.
Ten kredyt jest udzielany na 18 miesięcy. Płatność jest dostosowana również do sytuacji przedsiębiorcy, więc jest możliwa karencja w spłacie aż do 12 miesięcy. Możliwość jest refinansowania wydatków już poniesionych przez przedsiębiorcę. Możemy finansować faktury, które zostały jeszcze nieopłacone w stosunku do dostawców. Więc myślę, że tutaj wiele jest możliwości znalezienia rozwiązania w każdej sytuacji, w jakiej znajduje się przedsiębiorca.
NG: Dominika Byrska, dyrektor Biura Produktów i Procesów Kredytowych Pekao S.A. była moim i Państwa gościem. Dziękuję bardzo za spotkanie i za rozmowę.
DB: Dziękuję bardzo. Do widzenia.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV