Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FINANSE OSOBISTE

„KRANIEC PŁASKOWYŻU INFLACJI”. ADAM GLAPIŃSKI O POLSKIEJ GOSPODARCE

Obniżki stóp procentowych kiedy tylko będzie to możliwe, a na razie pułap taki, jaki NBP uważa za wskazany. O tym między innymi mówił dzisiaj prezes NBP Adam Glapiński. Szef Rady Polityki Pieniężnej zaznaczył też, że powinniśmy się cieszyć z listopadowego spadku inflacji.

Adam Glapiński, prezes NBP
Adam Glapiński, prezes NBP

W czasie wystąpienia Adam Glapiński zwrócił uwagę na to, że inflacja swój szczyt ma prawdopodobnie jeszcze przed sobą, ale już w okolicach wiosny możemy spodziewać się jej spadku. Przekonywał też, że to, co dzieje się w Polsce, nie różni się niczym innym od tego, co dzieje się w innych europejskich krajach. 

W Polsce nie dzieje się nic wyjątkowego, idziemy razem z całym światem. Najpierw w podwyższaniu, potem radykalnym zwiększaniu inflacji po wybuchu wojny. A teraz wchodzimy teraz wspólnie w szczyt i razem z innymi krajami będziemy z niego schodzić.

A. Glapiński

 

Adam Glapiński zaznaczał też, że spadek inflacji nie będzie ani łatwy, ani szybki. 

Odczujemy hamowanie gospodarki mocno. Razem ze spadającą inflacją, zmniejszy się wzrost gospodarczy. Dążąc do obniżenia inflacji, schładzamy gospodarkę. Inaczej mówiąc – spada tempo wzrostu naszego dobrobytu. Ważne jednak, żeby nie spadło nadmiernie. My działamy na tempo wzrostu dobrobytu, a nie na jego spadek.

A.Glapiński

Prezes NBP zwracał też uwagę na słuszność przyjętej polityki monetarnej w kontekście złotego. Zwrócił uwagę, że chociaż NBP nie zmienia stopy procentowej już od 4 spotkań, kurs złotego ma się dobrze. “Doszliśmy do pułapu, jaki uważamy za wskazany” – powiedział. 

Nasze podwyżki comiesięczne, stopniowo działają na gospodarkę w kierunku ograniczania popytu. Czasami jest to odczuwane boleśnie – tak jak w przypadku kredytobiorców złotowych. Ale właśnie w taki – stopniowy – sposób gasimy inflacyjny pożar. 

CZYTAJ TEŻ: WIĘKSZOŚĆ KONTRA NIEKTÓRZY. NBP UJAWNIŁ OPIS DYSKUSJI W RPP

Glapiński zaznaczał też, że gdyby NBP podniosło stopy gwałtownie, doprowadziłoby to do fali bankructw, bezrobocia i “gospodarczej degrengolady”. 

Prezes wyraził też zadowolenie z grudniowej obniżki CPI. 

Mamy dobre wyniki, inflacja spada, powinniśmy się wszyscy cieszyć jako Polacy. Spodziewamy się, że być może w styczniu i lutym inflacja znowu wzrośnie, ale trzeba się cieszyć tym, co jest

Prezes NBP zaznaczył, że zbliżamy się już jednak do krańca „płaskowyżu inflacji”. Zgodnie z jego oczekiwaniami, inflacja pod koniec tego roku powinna być już jednocyfrowa. Szef NBP zaznaczył też, że jest nadzieja (choć mniejsza niż kiedyś) że stopy procentowe zaczną spadać pod koniec 2023 r.

CZYTAJ TEŻ: DALSZYCH WZROSTÓW STÓP PROCENTOWYCH NIE BĘDZIE? (ROZMOWA)


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

"KRANIEC PŁASKOWYŻU INFLACJI". ADAM GLAPIŃSKI O POLSKIEJ GOSPODARCE

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O nowej, generującej tekstowe odpowiedzi sztucznej inteligencji rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Bartoszem Brzezińskim, programistą, COO i współzałożycielem SentiOne.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O załamaniu na rynku kredytów hipotecznych rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z profesorem Waldemarem Rogowskim, głównym analitykiem BIK.

FIRMA

Wyższa składka zdrowotna dla przedsiębiorców już od lutego.

GOSPODARKA

Stare auta niemile widziane w centrum Warszawy.

%d bloggers like this: