Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INNE

KOWALCZYK: RZĄD CHCE KUPIĆ SIEĆ SKLEPÓW. ILE MUSIAŁBY ZAPŁACIĆ ZA ŻABKĘ?

Rząd chce natychmiast kupić sieć handlową – mówi wiceminister rolnictwa. Ile musiałby zapłacić za Żabkę?

HENRYK KOWALCZYK, WICEPREMIER I MINISTER ROLNICTWA
HENRYK KOWALCZYK, WICEPREMIER I MINISTER ROLNICTWA

Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk przyznaje – rząd szuka sieci handlowej do przejęcia. Minister Kowalczyk nie zdradził jednak, czy prowadzone są negocjacje z jakimkolwiek właścicielem.

Wicepremier Kowalczyk zapytany dziś o to, czy rząd zamierza kupić sieć detaliczną odpowiedział: „Jakby jakaś sieć handlowa chciała się sprzedać, rozmawiamy natychmiast”.

CZYTAJ TEŻ: E-FAKTURY CORAZ BLIŻEJ (ROZMOWA)

Ale na pytanie, czy rozmowy prowadzone są z właścicielem sieci Żabka minister odparł: „Z nikim nie rozmawiamy konkretnie. Trudno żebym tu na antenie mówił z kim rozmawiamy, natomiast chętnie nabędziemy jakąkolwiek sieć sklepów spożywczych”

Po chwili – dopytywany o Żabkę – dodał: „Rzeczywiście ten przykład jest dobry. Natomiast czy on się zmaterializuje, czy będzie to ta sieć czy inna sieć, czy swoja sieć wytworzona, czy współpraca z innymi krajowymi to jeszcze nie jest przesądzone. Ale rzeczywiście jest to taki docelowy model”.

KOWALCZYK: RZĄD CHCE KUPIĆ SIEĆ SKLEPÓW. ILE MUSIAŁBY ZAPŁACIĆ ZA ŻABKĘ?
FOT.: ŻABKA POLSKA

Żabka pojawia się w spekulacjach wokół ewentualnych planów zakupu sieci handlowej przez Skarb Państwa – bo to największa sieć sklepów w Polsce działających pod jednym szyldem. Dlatego stała się dla sklepów typu convenience tym, czym kiedyś adidas dla butów sportowych. Na zakup tej sieci rząd musiałby jednak wydać połowę wartości… Orlenu.

CZYTAJ TEŻ: JAKI MODEL SIECI HANDLOWEJ RZĄD CHCIAŁBY KUPIĆ? (ROZMOWA)

Na warszawskiej giełdzie nie ma odpowiednika Żabki. Najbliższa – pod względem modelu biznesowego – spółka to Dino Polska. Rynek wycenia obecnie Dino na 21-krotność zysku EBITDA. Gdyby ten wskaźnik przyłożyć do Żabki – spółka kosztowałaby 38 miliardów złotych. A w wycenie giełdowej Dino nie ma premii za kontrolę, która podnosi wycenę spółki. 38 miliardów złotych to niemal 1.5 procent rocznego PKB Polski szacowanego na ten rok. I ponad 6 procent wszystkich dochodów, jakie w przyszłym roku zamierza zebrać Ministerstwo Finansów do budżetu centralnego. Rząd mógłby się teoretycznie posłużyć do zakupu Żabki swoim największym wehikułem inwestycyjnym – czyli spółką PKN Orlen, która w ciągu ostatnich dwóch lat przejęła m.in. Energę, Lotos, PGNiG oraz sieć mediów lokalnych. Orlen kupował już spółki większe od siebie – tak było w przypadku PGNiG – ale kupował od wspólnego właściciela, który zgadzał się na przejęcie w zamian za nową emisję akcji. W przypadku funduszy inwestycyjnych – a to one są obecnie właścicielem sieci Żabka – opcja bezgotówkowa raczej nie wchodzi w grę, ponieważ fundusz musi po okresie na który dokonuje inwestycji rozliczyć w własnymi inwestorami w gotówce, a nie w akcjach innej spółki.

CZYTAJ TEŻ: JACEK KURSKI ZAROBI 1.3 MLN ZŁ ROCZNIE. PREZES NBP WYSYŁA KURSKIEGO DO WASZYNGTONU

Zdecydowanie łatwiej byłoby Skarbowi Państwa przejąć inną sieć – znajdujący się na rozdrożu między handlem hurtowym a detalicznym Eurocash. Giełda wycenia obecnie Eurocash na 1.8 miliarda złotych – czyli dwudziestokrotnie mniej, niż teoretyczna wycena Żabki. Spółka posiada największą w Polsce sieć franczyzową – wchodzą w jej skład m.in. sklepy ABC, Groszek, czy Lewiatan. Większość tych sklepów zlokalizowana jest w małych miejscowościach. Daleko im jednak do biznesowej efektywności Żabki – głównie z powodu tego, że większość z nich związanych jest z Eurocashem bardzo luźną umową franczyzową, co uniemożliwia narzucanie przez franczyzodawcę nowoczesnych metod handlu, takich jak np. centralne analizy rotacji towarów i zaopatrywanie sklepów wyłącznie w te artykuły, które mają szansę sprzedać się w maksymalnie dwa dni od chwili dostarczenia do sklepu.

Posiadacze akcji Eurocashu na razie nie obstawiają jednak przejęcia spółki przez Skarb Państwa – akcje nieznacznie tanieją w handlu na GPW.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

KOWALCZYK: RZĄD CHCE KUPIĆ SIEĆ SKLEPÓW. ILE MUSIAŁBY ZAPŁACIĆ ZA ŻABKĘ?

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

RYNKI

Jest możliwość, że Żabka wejdzie na giełdę - niekoniecznie warszawską.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jak się kształtują ceny na stacjach benzynowych i co nas czeka po nowym roku rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Urszulą Cieślak...

FINANSE OSOBISTE

W Wigilię sklepy pracują zdecydowanie krócej niż w pozostałe dni roku. Warto o tym pamiętać, żeby tuż przed świąteczną kolacją nie zostać z pustymi...

GPW

Eurocash bez Luisa Amarala w zarządzie. Twórca i największy akcjonariusz Eurocashu - ma 44% akcji - odsuwa się od bezpośredniego zarządzania spółką.

%d bloggers like this: