Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FIRMA

KOSZT PRACOWNIKA 2022 R. – 3 626 ZŁ

3 626 złotych – tyle minimalnie od przyszłego roku firmy będą musiały wydać na zatrudnienie etatowego pracownika. Po to, żeby pracownik zarobił 2209 złotych – według dotychczasowych zasad. Rząd zdecydował dziś o podniesienie do 3010 złotych pensji minimalnej. Ale te 3010 złotych to kwota fikcyjna, bo jak pokazaliśmy na początku – nie widzi jej ani pracodawca, ani pracownik.

Raty kredytów złotowych w górę
FOT.: Łukasz Radziejewski / UNSPLASH

Ponad 3 600 złotych kosztu minimalnego etatu to o 253 złote więcej po stronie pracodawcy – i tylko o 150 złotych więcej w kieszeni pracownika. To efekt ogromnego klina podatkowego. Ze 100% kosztu pracodawcy tylko 61% trafia do pracownika, a 39% do ZUS, Skarbu Państwa i Narodowego Funduszu Zdrowia.

koszt pracownika 2022
KOSZT PRACOWNIKA 2022 R.

Ale osoby zarabiające do 5.5 tysiąca złotych należą do grupy, której zmiany podatkowe podniosą dochody. Więc po doliczeniu prawdopodobnych zmian – minimalna pensja netto wyniesie w przyszłym roku 2 362 złote.

KOSZT PRACOWNIKA 2022 R. - 3 626 ZŁ
KOSZT PRACOWNIKA 2022 R.

CZYTAJ TEŻ: ULGI PODATKOWE W POLSKIM ŁADZIE – KTO STRACI ULGĘ RODZINNĄ, A KTO ZYSKA (ROZMOWA Z PODATKOWCEM)


BIZNES24 online
Telewizja BIZNES24 również online – oglądaj na https://biznes24.tv

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

GPW

Po ponad 8 procent traciły akcje największych giełdowych spółek energetycznych PGE, Eneii i Tauronu. To efekt ogłoszenia planów nowych emisji i znacznego rozwodnienia akcjonariatu...

FINANSE OSOBISTE

O 15% wzrósł dziś kurs akcji deweloperskiej spółki Develia po informacji o wezwaniu do sprzedaży na 2/3 akcji spółki.

GPW

Pierwszy debiut na GPW, a konkretnie na alternatywnym rynku NewConnect. Road Studio rozpoczęło notowania z 27 procentową przeceną.

GPW

Potwierdziły się doniesienia mediów o tym, że węgierski MOL odkupi od Orlenu część stacji Lotosu po fuzji obu firm, a naftowy koncern Saudi Aramco...