Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

PODATKI

KORZYSTANIE ZE ŚRODOWISKA: KE MYŚLI O ZUPEŁNIE NOWYM PODEJŚCIU DO OPODATKOWANIA

KORZYSTANIE ZE ŚRODOWISKA: KE MYŚLI O ZUPEŁNIE NOWYM PODEJŚCIU DO OPODATKOWANIA
Valdis Dombrovski, Vice-President of the EC in charge of the Euro and Social Dialogue poses for an internal portrait

Po spotkaniu ECOFIN’u, rady ministrów gospodarki i finansów ze wszystkich państw członkowskich UE, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Valdis Dombrovskis podsumowując efekty rozmów wspomniał o planowanej zmianie podejścia do podstaw opodatkowania w Europie.

Dombrovskis powiedział, że nowe rozwiązania podatkowe mają umożliwić odchodzenie od opodatkowania pracy na rzecz opodatkowania korzystania ze środowiska naturalnego. Poniżej przedstawiamy fragment wypowiedzi Wiceprzewodniczącego, odpowiedzialnego za Gospodarkę, która działa dla ludzi oraz za Handel, podczas konferencji prasowej zamykającej piątkowy ECOFIN w Lizbonie:

Pozwolę sobie teraz powiedzieć kilka słów na temat innej ważnej dyskusji, jaką dziś odbyliśmy: na temat przyszłości podatków środowiskowych.

Odegra to ważną rolę w naszej podróży do neutralnej dla klimatu Europy w ramach Europejskiego Zielonego Ładu.

Odzwierciedla nasze zaangażowanie w walkę ze zmianami klimatycznymi. I przyczyni się do długoterminowego zrównoważonego wzrostu w ramach ożywienia.

Wszyscy zgodziliśmy się co do kilku kluczowych punktów, że ekologiczne opodatkowanie może:

— zachęcać do zrównoważonego wykorzystania zasobów;
— zmniejszyć ilość odpadów i zanieczyszczenia;
— przynieść korzyści ekonomiczne, społeczne i zdrowotne;

pomóc poszerzyć naszą bazę podatkową i zachęcić do odejścia od podatków od pracy.

W lipcu Komisja zamierza dokonać przeglądu odpowiednich przepisów UE dotyczących klimatu i energii, dostosowanych do naszego ambitniejszego celu ograniczenia emisji o 55% do 2030 r.

Zaproponujemy więc tzw. Pakiet „Fit for 55”.

Będzie to obejmować wniosek dotyczący przeglądu naszej przestarzałej dyrektywy w sprawie opodatkowania energii oraz wniosek dotyczący mechanizmu dostosowania ograniczeń emisji dwutlenku węgla – czyli CBAM.

CBAM – (…) – jest środkiem środowiskowym. Łagodzi ryzyko Carbon Leak (wycieku emisji – przyp. red.) poprzez wyrównanie cen dwutlenku węgla płaconych za produkty krajowe i importowane. Powinien zachęcić do szerszego stosowania cen emisji dwutlenku węgla na świecie – a to byłby dobry sposób na walkę ze zmianami klimatycznymi.

Oczywiście nie będzie to łatwe.

Ale jesteśmy przekonani, że możemy osiągnąć konsensus w sprawie ukierunkowanej propozycji CBAM, która będzie stopniowa w czasie i zgodna z WTO. Oczywiście będziemy również dążyć do tego, aby była wydajna.

Istnieje również szerokie poparcie dla zmiany naszej dyrektywy w sprawie opodatkowania energii oraz uznanie, że będziemy musieli rozważyć uwzględnienie sektorów takich jak lotnictwo i morski.

…mówił podczas konferencji prasowej Valdis Dombrovskis.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O środkach unijnych na tzw. zielony wodór rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z mec. Tomaszem Włostowskim, partnerem zarządzającym w kancelarii EU Strategies w Brukseli.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jak rozliczać podatki za 2023 rok w usłudze Twoj e-PIT rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Wojciechem Hałuchą, doradcą podatkwym Axelo Prawo...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że ruszyła usługa e-PIT i że można próbować rozliczyć się z fiskusem, także będąc przedsiębiorcą, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Piotrem...

ŁAD, PODATKI I PRAKTYKA

Będą zmiany w podatku Belki, ale wciąż nie wiadomo jakie. Według resortu finansów mają zapewnić korzyść podatnikom bez nadmiernej komplikacji rozliczeń.