Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

PODATKI

KORZYSTANIE ZE ŚRODOWISKA: KE MYŚLI O ZUPEŁNIE NOWYM PODEJŚCIU DO OPODATKOWANIA

KORZYSTANIE ZE ŚRODOWISKA: KE MYŚLI O ZUPEŁNIE NOWYM PODEJŚCIU DO OPODATKOWANIA
Valdis Dombrovski, Vice-President of the EC in charge of the Euro and Social Dialogue poses for an internal portrait

Po spotkaniu ECOFIN’u, rady ministrów gospodarki i finansów ze wszystkich państw członkowskich UE, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Valdis Dombrovskis podsumowując efekty rozmów wspomniał o planowanej zmianie podejścia do podstaw opodatkowania w Europie.

Dombrovskis powiedział, że nowe rozwiązania podatkowe mają umożliwić odchodzenie od opodatkowania pracy na rzecz opodatkowania korzystania ze środowiska naturalnego. Poniżej przedstawiamy fragment wypowiedzi Wiceprzewodniczącego, odpowiedzialnego za Gospodarkę, która działa dla ludzi oraz za Handel, podczas konferencji prasowej zamykającej piątkowy ECOFIN w Lizbonie:

Pozwolę sobie teraz powiedzieć kilka słów na temat innej ważnej dyskusji, jaką dziś odbyliśmy: na temat przyszłości podatków środowiskowych.

Odegra to ważną rolę w naszej podróży do neutralnej dla klimatu Europy w ramach Europejskiego Zielonego Ładu.

Odzwierciedla nasze zaangażowanie w walkę ze zmianami klimatycznymi. I przyczyni się do długoterminowego zrównoważonego wzrostu w ramach ożywienia.

Wszyscy zgodziliśmy się co do kilku kluczowych punktów, że ekologiczne opodatkowanie może:

— zachęcać do zrównoważonego wykorzystania zasobów;
— zmniejszyć ilość odpadów i zanieczyszczenia;
— przynieść korzyści ekonomiczne, społeczne i zdrowotne;

pomóc poszerzyć naszą bazę podatkową i zachęcić do odejścia od podatków od pracy.

W lipcu Komisja zamierza dokonać przeglądu odpowiednich przepisów UE dotyczących klimatu i energii, dostosowanych do naszego ambitniejszego celu ograniczenia emisji o 55% do 2030 r.

Zaproponujemy więc tzw. Pakiet „Fit for 55”.

Będzie to obejmować wniosek dotyczący przeglądu naszej przestarzałej dyrektywy w sprawie opodatkowania energii oraz wniosek dotyczący mechanizmu dostosowania ograniczeń emisji dwutlenku węgla – czyli CBAM.

CBAM – (…) – jest środkiem środowiskowym. Łagodzi ryzyko Carbon Leak (wycieku emisji – przyp. red.) poprzez wyrównanie cen dwutlenku węgla płaconych za produkty krajowe i importowane. Powinien zachęcić do szerszego stosowania cen emisji dwutlenku węgla na świecie – a to byłby dobry sposób na walkę ze zmianami klimatycznymi.

Oczywiście nie będzie to łatwe.

Ale jesteśmy przekonani, że możemy osiągnąć konsensus w sprawie ukierunkowanej propozycji CBAM, która będzie stopniowa w czasie i zgodna z WTO. Oczywiście będziemy również dążyć do tego, aby była wydajna.

Istnieje również szerokie poparcie dla zmiany naszej dyrektywy w sprawie opodatkowania energii oraz uznanie, że będziemy musieli rozważyć uwzględnienie sektorów takich jak lotnictwo i morski.

…mówił podczas konferencji prasowej Valdis Dombrovskis.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

BIZNES I POLITYKA

W pierwszym tygodniu lutego Komisja Europejska ogłosi zablokowanie wszystkich pieniędzy dla Polski - twierdzi agencja Bloomberg powołując się na źródła zorientowane w negocjacjach między...

ŁAD, PODATKI I PRAKTYKA

Tematem rozmowy w BIZNES24 jest wspólne rozliczenie małżonków, w tym m.in. ulga klasy średniej.

PODATKI

Roman Młodkowski z BIZNES24 w rozmowiem z prof. Adamem Mariańskim, ekspertem BCC, prezesem KIDP, omawia podatki w 2022 roku.

ŁAD, PODATKI I PRAKTYKA

Tematem rozmowy Romana Młodkowskiego i Rafała Frączyka z CRIDO jest ulga dla klasy średniej.